Рекомендаційна бесіда-огляд для читачів – учнів 5 – 6 класів. Вип. 2

Юні читачі!

Пропонуємо вашій увазі перелік літературних творів українських авторів, які ви можете взяти для читання у нашій бібліотеці.
Запропоновані твори різні за жанром: тут є повісті-казки, фантастичні повісті, твори із серії «Життя видатних дітей», фантастичні романи.
Дитинство завжди сповнене пригод і несподіванок. І все ж у кожного з нас у дитинстві рано чи пізно, але неодмінно трапляється така пригода, яка позначається на всьому подальшому житті. Вона може бути веселою чи сумною, феєричною чи глибоко внутрішньою, доброю чи й не дуже – але якщо у вас, любі читачі, її досі не було, це означає лише те, що вона ще попереду!
А допоможуть вам потрапити у світ незвичайних пригод та історій літературні герої із запропонованих художніх творів.
Отож, уперед до цікавої подорожі сторінками книг сучасних українських авторів!

Лущевська О. В.
Сева и Ко
) : шкільні історії: [повість] / О. В. Лущевська. – Тернопіль: Навч. книга-Богдан, 2011. – 120 с.: іл.
Про кого саме ця повість? Звісно, про вас, школярі, і про ваші щоденні події та турботи.
Перший персонаж, Сева, спритний, дотепний, спостережливий. Він ніколи не відступить від будь-якого свого рішення. А ще – Сева найкращий форвард шкільної футбольної команди.
Якщо ви полюбляєте грати у футбол, ця книга – саме для вас. А ще для тих, хто любить діяти в команді разом з іншими.
Другий хлопчик, Юрко, – вірний, добрий, трішки задиркуватий. Він ніколи й нікому зайвого не бовкне. А ще – Юрко здатен найгучніше дудіти в дуду під час футбольного матчу.
А от Ніна – чарівна, самовпевнена, розумна. Їй не бракне сміливості навіть у найскрутнішій ситуації. З нею – море по коліна. А ще Ніна – взірець і гордість класу.
Разом вони – одна команда.
Сева, Юрко і Ніна мають неперевершений хист рятувати однокласників з будь-якої катавасії. То чому б їм не створити шкільне детективне агентство?

Воскресенская Н.
Властелин Страны Желаний
: [повесть-сказка] / Н. Воскресенская; худож. А. Полоскина. – Киев: Грани-Т, 2007. – 256 с.: ил.
Кожен з нас хоче, щоб усі наші бажання збувались. А чи існує така країна, де вони здійснюються? Як ви гадаєте?
У книзі Ніни Воскресенської ви знайдете захоплюючу історію про пошуки Країни бажань, в якій всі мрії стають реальністю.
Чарівники і чаклуни, дракони, ельфи, феї, гноми і інші казкові народи щосили намагаються знайти чарівний браслет, який відкриває двері в казкову країну. На шляху до своєї мрії їх чекає багато випробувань і розчарувань. І лише ті, хто прагне використовувати браслет в добрих цілях, гідні познайомитися з королем Балбесом і отримати від нього все, про що мріяли.
Ця книга для тих, хто мріє і хоче знайти чарівну Країну Бажань.

 Кокотюха А. А.
Андрій Кокотюха про Луї Буссенара, Томаса Майна Ріда, Миколу Миклухо-Маклая, Рафаеля Сабатіні, Роберта Луїса Стівенсона
/ А. Кокотюха; худож. М. Німенко. – Київ: Грані-Т, 2008. – 88 с.: іл. – (Життя видатних дітей).
Андрій Кокотюха – сучасний український письменник. Перший художній твір він написав у віці 7 років. Хоча власне художні якості цього твору досі ніким не оцінені. До 12 років читав і писав лише казки. Мріяв стати бібліотекарем.
Про кого ж написав цю книгу письменник? Давайте дізнаємось.
Луї Буссенар і Томас Майн Рід – автори найулюбленіших і найпопулярніших пригодницьких романів, Микола Миклухо-Маклай – український вчений-дослідник, перетворив усе своє життя на суцільну подорож, Рафаель Саботіні – письменник, жага до пригод якого дозволила йому не лише стати майстром історичної прози, але й працювати на британську розвідку, Роберт Луїс Стівенсон – письменник, який втілив свої мрії про мандри не лише в літературі, а й у житті. Усіх їх об’єднало прагнення пізнати те, що не було відоме нікому.
Перегорніть сторінки цікавих розповідей про відомих людей та їх дитинство.

Кокотюха А. А.
Таємниця зміїної голови
: пригодницький детектив / А. А. Кокотюха; іл. А. П. Василенка. – 2-ге вид. – Київ: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2013. – 256 с.: іл.
А чи любите ви шукати скарби?
Шукачі скарбів повертаються! Тепер герої, котрі одного разу вже розкрили таємницю козацького скарбу, вирушають на мальовниче Поділля. Тут є старовинний княжий замок і похмурі лабіринти підземних печер. Колись у цих краях гуляв народний месник Устим Кармелюк. Вороги називали його розбійником. І десь там сподвижники Кармелюка заховали великий діамант небаченої краси. За скарбом, звісно, полюють лихі люди. Вони хочуть забрати собі не лише діамант, а й увесь замок.
Чи вдасться нашим героям — Данилові, Богданові, Льоньці та їхнім новим друзям — випередити злодіїв і врятувати замок? Чи зможуть вони розгадати усі розбійницькі загадки? Що цього разу витворить шалений страус на прізвисько Футбол? Про це все ви дізнаєтесь із нового пригодницького детективу Андрія Кокотюхи.

 Малик Г. М.
Злочинці з паралельного світу
: [повість] / Г. М. Малик; мал. С. Храпова. – Вінниця: Теза, 2008. – 220 с.: іл.
Це весела розповідь про не завжди веселі, а часом і страшні пригоди безпритульного хлопчика Хроні, пса Рекса та ще чотирьох героїв – папуги Фері та хом’яка Хомки.
З повісті випливає, що тварини і птахи, як і ми, є злі й добрі, сумні і веселі, дурні і розумні. І що жити нам усім разом на нашій маленькій планеті допомагають тільки доброта і любов один до одного.
Світ малого Хроні складний і жорстокий. Малого сироту-безхатченка оточують так само викинуті з благополучного тихого світу безжурними господарями живі істоти – пси й коти, папуги й хом’яки… І хто винен, що всі вони не надто приязні до цих «добрих» людей?!.. Можливо, ти?… Можливо, он той дядько, що відкинув ногою замшіле кошеня з-під колеса свого «мерса»?.. Чи ось та усміхнена тітонька, що виносить на смітник уже шостого хом’ячка, що набрид її «любому хлопчикові»?..
Всі, мабуть, розуміють, що всіх приблуд не спасеш. Але хто простягне руку допомоги, коли тобі, не приведи Боже, буде зле?!! Прибульці з паралельного світу?!!
Задумайся! Прочитай!

  Воронина Л.
Таємниця Пурпурової планети
: фантастична повість / Л. Воронина; худож. К. Білетіна. – Вінниця: Теза; Київ: Соняшник, 2005. – 176 с.: іл. – (Пригодницька бібліотека).
Найкраще охарактеризувати цю книгу може, звичайно, сама авторка – Леся Воронина. Ось її слова звернення для кожного читача її книги: «Привіт! Якщо зараз ти тримаєш у руках цю книжку, то мені б дуже хотілося, щоб ти розгорнув її на будь-якій сторінці й прочитав десять рядків. Може, ти познайомишся зі смарагдовою мавпочкою Дзиґою, може, це буде зустріч із підступним правителем планети Морок — Крашем, а, можливо, ти разом з дівчинкою Олею та її приятелем — космічним мандрівником Люмом опинишся на Острові Забудькуватого Дракона. І якщо після цього тобі схочеться прочитати «Таємницю Пурпурової планети» до кінця, я буду дуже рада. А ще більше я радітиму, коли ти сам вирішиш вигадувати й записувати власні історії. Бо мені здається, що немає в світі нічого кращого й захопливішого, аніж складати й читати пригодницькі, фантастичні, казкові книжки. Автор».

Андрусяк І. М.
Іван Андрусяк про Дмитра Туптала (святого Димитрія Ростовського), Григорія Квітку-Основ’яненка, Тараса Шевченка, Ніла Хасевича, Олексу Довбуша
/ І. Андрусяк; літер. ред. Р. Мельників; худож. О. Московченко. – Київ: Грані-Т, 2008. – 96 с.: іл. – (Життя видатних дітей).
Письменник Іван Андрусяк оповідає саме про феєричні, веселі чи сумні, але однаково цікаві пригоди в житті славетних людей: Дмитра Туптала – великого українського поета й релігійного діяча, святого Православної церкви; Григорія Квітки-Основ’яненка – основоположника нової української прози; Тараса Шевченка – генія; Ніла Хасевича – мужнього художника, завдяки роботам якого світ дізнався про героїчну боротьбу Української Повстанської Армії; Олексу Довбуша – леґендарного опришка.
Книжка для тих, хто прагне якомога повніше розкрити в собі власний талант.

Потаніна І. С.
Дівчата на стежці війни
: [фантастичний роман] / І. С. Потаніна. – Київ: Зелений пес, 2008. – 392 с. – (Під партою).
Ця книга для тих, хто полюбляє всілякі фокуси, чаклунство, магію. Читайте і дізнавайтесь про чаклунські пригоди головних героїв.
Чаклуни, чаклунки, чаклунські пси – шикуйсь! Струнко! Рівними рядами на війну – кроком руш! Не дивуйтеся, це зовсім не жарти. Це війна.
Війна між людьми і чаклунами, котрі прийшли у чарівний світ, і місцевими народами. Війна до останку… а, власне, за що? За які такі цінності?
Ось це і доведеться з’ясувати звичайним дівчатам – Маргоші й Насті, якщо вони хочуть врятувати Настиного старшого брата Дена, полоненого злими чарами, а заразом з братом – увесь світ.

  Пагутяк Г.
Втеча звірів, або Новий бестіарій
: [казкова пригодницька повість] / Г. Пагутяк; худож. М. Паленко. – 2-ге вид. – Київ: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2013. – 240 с.: іл.
Чому звірі покидають людей і відпливають на чарівному кораблі? Адже наша Земля така велика… Про це ви дізнаєтесь, прочитавши перший філософсько-казковий роман для дітей відомої “дорослої” письменниці Галини Пагутяк.
“Я й досі не знаю, – зізнається письменниця, – звідки взявся Каспар Гаузер, хлопчик, у якого не було дитинства. Можливо, він з’явився всупереч Пітеру Пену. А дівчинка, яку кличуть Доня, наприкінці книги здобуває ім’я, на яке заслуговує, і разом з ним місію: гармонізувати Всесвіт і підтримувати в ньому лад. Маленька богиня…”
Цей роман можуть читати і діти, й дорослі. Можна спробувати прочитати його й вашим знайомим звірятам…

  Павленко М. С.
Чи шкідливо ходити покрівлями гаражів?
: повість / М. С. Павленко; [худож. Я. Гавриш; ред. І. М. Андрусяк]. – 2-ге вид., без змін. – Київ: Грані-Т, 2012. – 72 с.: іл. – (Сучасна дитяча проза).
Конфлікт низки «незбіжностей» починається ледь не з першої сторінки книжки. Головні герої – братик та сестричка Сойченки – у певному сенсі є «антигероями». Ростуть і виховуються діти у неблагополучній сім’ї, і про це ми довідуємося із уст самого Ромчика Сойченка, який у розмові з учителькою характеризує тата: «Він алкоголік, – хлоп’я вимовляє це так, наче «в тата кашель».
Виготовляючи для мами вітальну листівку, Ганнуся ділиться з учителькою власною філософією щодо побажань: «Які там багато років життя? Моя мама довго не протягне! А за красу вже й мовчу: яка з трьома роботами краса?»
«Чи шкідливо ходити покрівлями гаражів?» Марини Павленко – це повість для дітей і про дітей, повість для дорослих та про дорослих. А ще ця книга про українські сім’ї Сойченків, які живуть на грані поміж усіма разом взятими, добрими і злими, світами.
В інтерв’ю для редакції БіБіСі Марина Павленко зауважила, що книга «написана на життєвих враженнях, реальних, з власного мого вчительського досвіду».
Запитання, яке Марина Павленко виносить у заголовок своєї повісті: «Чи шкідливо ходити покрівлями гаражів?» – можна сприймати як риторичне. Покрівлі гаражів (малюки просто освоїли новий шлях до свого дому) – це те найменше зло, яке може загрожувати маленьким Сойченкам. Дітям щоденно доводиться жити в будинку, мало придатному до життя, пристосовуватись до батька, вчитись виживати у соціумі і не червоніти за «своє скромне вбрання» та не престижні посади власних батьків.

Щерба Н. В.
Часодії. Часове серце
) : [роман] / Н. В. Щерба; [пер. з рос. Н. Косенко; іл. О. Закис]. – Харків: ВД “Школа”, 2014. – 384 с. – (Часодії).
Друга книга фентезі-трилогії “Часодії”.
Василина разом з іншими володарями семи Часових Ключів знов опиняється на Землі. Їхня мета – дочекатися цвітіння таємничого Пурпурового Квіту і за його допомогою врятувати Ефлару, часодійний світ, та нашу Землю від зіткнення. Проте, в хід подій втручається запеклий ворог часівників Дух Астрагор, який має власні інтереси. Адже тільки він знає, яку таємницю криє в собі Пурпуровий Квіт та яке прокляття тяжіє над ЧорноКлючем, яким володіє Василина.

 Радушинська О. П.
Зелен-день, або Чарівні русалчині коралі
: пригодницько-казковий роман / О. П. Радушинська; худож. В. Якубовський. – Тернопіль: Навч. книга-Богдан, 2013. – 180 с.: іл.
Чи багато дітей можуть похвалитися тим, що ніколи-ніколи в житті не робили ніяких бешкетів? Мабуть, не знайдеться жодної такої надто слухняної дитини.
Близнюки Соломійка та Нестор однозначно не належать до когорти чемних дітей. Що вони не втнуть — усе не так! А може, все саме ТАК? Так, як має бути у тих, котрі шукають заховані панські скарби, знаються з Домовиками, Водяником, середземноморськими піратами, лютим чаклуном Крачуном та озброєними «братками»? А ще від них залежить доля русалки Олесі й існування села Русалівка!
Чи до снаги дітям вийти сухими не лише з води (котрої в романі, ой, як багато!), а й з усіх пригод? І яку неймовірну таємницю дізнаються вони від бабусі Тоні?. Про все це — у казковому романі Оксани Радушинської «Зелен-день, або Чарівні русалчині коралі».

Дімаров А. А.
Друга планета. Три грані часу
: фантастичні повісті / А. А. Дімаров; післяслово М. Ф. Слабошпицького; худож. Т. Л. Кудиненко. – Київ: Школа, 2006. – 304 с.: іл. – (Світ неймовірних пригод).
Фантастичні повісті визначного українського прозаїка «Друга планета» та «Три грані часу» по-різному утверджують переконаність у нерозривності вищого розуму й добра. Юні герої потрапляють з перших же сторінок оповіді у вир дивних, захоплюючих, часом дуже ризикованих пригод.
Через неймовірні, часом екстремально небезпечні, а іноді веселі пригоди й випробування герої проникають у минуле і майбутнє людства, Космосу і людської душі. І саме це робить ці повісті цікавими й привабливими ось уже для кількох поколінь юних читачів.