Премія Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва

Ця премія присуджується щороку до дня народження Лесі Українки — 25 лютого за твори, які сприяють вихованню підростаючого покоління у дусі національної гідності, духовної єдності українського суспільства та здобули широке громадське визнання
З 1972 р. по 2003р. вона називалася «Літературна премія імені Лесі Українки».

Історія премії

   Літературна премія імені Лесі Українки заснована постановою Центрального Комітету КП України і Ради Міністрів УРСР від 17 липня 1970 р. N 372 «Про відзначення 100-річчя з дня народження Лесі Українки».

Премія присуджувалася щорічно, починаючи з 1972 року, в розмірі 1000 карбованців «за глибокоідейні та високохудожні твори для дітей, які сприяють комуністичному вихованню підростаючого покоління і здобули широке громадське визнання».

З 2004 року вона перейменована у «Премію Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва».

Лауреатами премії ім. Лесі Українки за 2012 рік стали: Книга “Хвацькі вірші” Григорія Фальковича (номінація “Літературні твори для дітей та юнацтва”);

Книга “Чудова мандрівка Нільса з дикими гусьми”Сельми Лагерльоф у художньому оформленні Марини Пузиренко (номінація “Художнє оформлення книжок для дітей та юнацтва) та вистава, музична казка “Пригоди бременських музикантів”за п’єсою В.Ліванова та Ю.Ентіна “Трубадур та його друзі” Київського національного академічного театру оперети (номінація “Театральні вистави для дітей та юнацтва”).

Правила видачі нагороди

На здобуття Премії висуваються оригінальні твори і роботи, опубліковані (оприлюднені) у завершеному вигляді протягом останніх трьох років (далі – твори), але не пізніше, ніж за півроку до їх подання на конкурс. Премія не присуджується повторно, а також за твори, які були відзначені іншими преміями.

На здобуття Премії можуть бути висунуті твори окремих авторів і творчих колективів у складі не більше, ніж п’ять осіб. Не допускається включення до складу претендентів осіб, які виконували адміністративні, організаторські чи консультаційні функції.

Премія присуджується у розмірі 10 тис. гривень кожна, у чотирьох номінаціях:
1. літературні твори для дітей та юнацтва
2. художнє оформлення книжок для дітей та юнацтва;
3. театральні вистави для дітей та юнацтва;
4. кінотвори для дітей та юнацтва (з 2007).

Для конкурсного відбору творів на здобуття Премії, визначення її лауреатів утворюється Комітет з присудження Премії (далі – Комітет), який діє на громадських засадах. Комітет відповідно до покладених на нього завдань:відбирає твори на здобуття Премії та готує обґрунтовані пропозиції щодо номінованих творів.

Цікаві факти

2013 року в номінації «Кінотвори для дітей та юнацтва» перемогу здобув творчий колектив повнометражного дитячого фільму «Іван Сила». Фільм знятий за книгою Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу».

Головний герой фільму – український цирковий силач Іван Фірцак. 1928 року він виступаючи під псевдонімом Іван Сила, був визнаний найсильнішою людиною планети.

Сценарій фільму переміг у конкурсі «Коронація слова», у номінації «Кращий кіносценарій для дітей», та отримав стовідсоткову фінансову підтримку держави. Бюджет проекту склав 16 мільйонів гривень.

Головну роль виконав чемпіон України з пауерліфтингу, артист американського цирку Дмитро Халаджі. На прем’єрному показі фільму в Ужгороді були присутні нащадки Фірцака, а наймолодший з його десяти дітей Богдан зазначив, що екранний герой Іван дійсно схожий на його батька.

Посилання

Премія імені Лесі Українки

Лауреати літературної премії імені Лесі Українки різних років

Лауреати премії Лесі Українки за 2018 рік

Твори, подані на здобуття Премії Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва за 2019 рік