Премія «Феміна»

(фр. Prix Femina) — французька літературна премія, заснована 1904 року 20 співробітницями журналу «Щасливе життя» (нині «Феміна») на чолі з Анною де Ноай. За задумом засновниць, «Феміна» повинна була скласти альтернативу винятково «чоловічій» Гонкурівській премії.

До журі входять лише жінки, останнім часом серед них — історик Мона Озуф, письменниці Бенуат Гру, Даніель Сальнав, Шанталь Тома.

Із 1985 року «Феміна» присуджується також і зарубіжному автору, з 1999 ця премія присуджується за есе. Надалі премію стали отримувати і літератори-чоловіки.

Історія премії

Перша назва премії – Prix Vie heureuse. Перша премія була вручена 4 грудня 1904 року літератору-жінці – Міріам Аррі за книгу «Завоювання Єрусалиму». До складу журі входило 20 жінок (удвічі більше, ніж чоловіків – членів журі Гонкурівської премії). А вже наступного року її отримав письменник Ромен Роллан за роман «Жан-Крістоф».

1905 року до складу журі входило вже 22 жінки. Серед них: поет і перший президент Anna de Noailles, журналістка і письменниця Jane Dieulafoy, автор кількох історичних романів та секретар журі Jean Bertheroy, Юлія Доде (дружина письменника Альфонса Доде), Джудіт (дочка письменника Теофіля Готьє) та інші. Із 1920 року вона стала називатися «Премія Феміна». Із 1985 – «Феміна».

Багато років між двома преміями – Гонкурівською та премією «Феміна» – розгорталася жорстока конкуренція. Так 1931 року премію «Феміна» отримав Антуан де Сент-Екзюпері за роман «Нічний політ», який був також фаворитом Гонкурівської премії. І так багато років поспіль.

Угода між двома журі була підписана 2000 року, із того часу вони розділяють своїх претендентів. Останніми роками журі намагається вручати премії таким чином, щоб один лауреат не отримував дві премії за сезон.

Традиції вручення

Премія за найкращий твір французької літератури за поточний рік у віршах чи прозі присуджується щорічно у першу середу листопада в паризькому палаці Крійон на Єлисейських полях.

Дати вручення премій чергуються, раз на два роки. “Феміна” вручається на тиждень раніше Гонкурівської.

Посилання

Премія Феміна

Le prix Femina : la consecration litteraire au feminine