«Шталаг-364» – концтабір смерті

 У селищі Темвод на околиці Миколаєва в період окупації діяв табір для радянських військовополонених «Шталаг-364», в якому були і мирні жителі. За даними німецьких фондів, він існував з квітня 1942 року до листопаду 1943 року. Його першими в’язнями стали окремі бійці і командири 18-ої і 9-ої армій Південного фронту, які потрапили в полон в районі селища Грейгово в серпні 1941 року.

«Шталаг-364» був у числі найбільших регіональних таборів на Півдні України. Він мав філіали, зокрема, в Первомайську, Вознесенську, Новій Одесі, Себіно, на суднобудівних заводах імені Андре Марті, 61 Комунара, потім – у Херсоні і Одесі. Комплекс споруд цього табору складався з 26-ти двоповерхових бараків з розрахунку на сімдесят тисяч полонених, яких після певної фільтрації, розділяли на чотири умовні зони за національним принципом. Більшість з них складали росіяни і українці.

В кожному з таких бараків містилося до сорока чоловік, у яких не було ані найменшого шансу на втечу: всі вони були оточені двома рядами колючого дроту, десятьма сторожовими баштами з кулеметними розрахунками і прожекторами, багатометровим кам’яним парканом. Спали в’язні, як правило, на цементній підлозі. Скла у вікнах не було. Всіх полонених, закутих в кандали, годували, як правило, з корит для худоби баландою з лушпинням, в яке рідко додавали листя соняшнику чи тирсу. В цьому таборі не було навіть трави: її поїли до самих корінців.

 Страшним нагадуванням про «фабрику смерті» на Темводі сьогодні залишається фрагмент кам’яних воріт, через які радянським військовополоненим так і не судилося вийти та невеликий пам’ятний камінь з написом: «В братской могиле покоятся останки более 30 тысяч советских военнопленных и мирных граждан, замученных гитлеровцами в концентрационном лагере поселка Темвод».

 

Література

Горбуров, Е. Г. Фабрика смерти на николаевской земле. Сентябрь 1941 – март 1944 гг. / Е. Г. Горбуров, К. Е. Горбуров // Горбуров, Е. Г. Истории для истории: Очерки о Николаевской земле и ее людях / Е. Г. Горбуров, К. Е. Горбуров. – Николаев : Издательство ПО “Шамрай”, 2011. – С. 52-65 : ил.

Музейний урок «Іспит на мужність» : (участь радянських військовополонених у русі опору) : науково-методична розробка музейного уроку / М. Ф. Димитров, Л. Б. Ташлай, Л. В. Редька ; фот. : М. Л. Степанова, О. О. Кремко, Д. В. Ласкін ; Управління культури Миколаїв. облдержадміністрації, Миколаїв. обл. краєзнавчий музей. – Миколаїв : Можливості Кіммерії, 2008. – 8 с. : фот.

Мета уроку: познайомити учнів із трагедією радянських військовополонених під час Другої світової війни. Вони стали заручниками протистояння двох тотаритарних режимів. Вони пам’ятали –  полон їм ніхто не пробачить. Така трагічна доля спіткала і багатьох в’язнів «Шталагу-364». Їх відправляли до ГУЛАГу. У виданні представлено документальні та історичні видання, архівні документи та фотоілюстрації.

Ташлай, Л. Б. За колючей проволокой: «Шталаг-364» – лагерь смерти / Л. Б. Ташлай, Т. И. Даниленко. – Николаев : Изд-во Ирины Гудым, 2011.- 144 с. : ил.

Авторам цієї книги не довелося нічого вигадувати, вони просто спробували узагальнити архівний матеріал про жертв війни в’язнів табору «Шталаг-364», який знаходився в роки війни на території нашого міста. Особливу цінність предствляють спогади учасників тих подій військовополонених табору на Темводі. Використано також фотодокументи і кадри кінохроніки окупації Миколаєва, які багато читачів побачить вперше.

*  *  *

Горбуров, Е. Люди погибали не сами по себе. Фабрика смерти на николаевской земле: (сентябрь 1941-март 1944 гг.) / Е. Горбуров // Имена.- 2009. – N4 . – С. 32-35.

Горбуров, Е. Филиал ада на николаевской земле : сентябрь 1941-март 1944 гг. : [лагерь для советских военнопленных «Шталаг-364»] / Е. Горбуров // Рідне Прибужжя. – 2009. – №74(11 липня) . – С. 2.

Животовська, В. Там вижити – означало перемогти / В. Животовська // Рідне Прибужжя. – 2011. – №39(9 квіт.). – С. 3. – (11 квітня -Міжнародний день визволення в’язнів фашистських таборів).

Куланова, А. Стена плача : [митинг на месте концлагеря “Шталаг-364” в поселке Темвод] / А. Куланова // Южная правда. – 2012. – №52(15 мая). – С. 3 : фот.

Москаленская, Я. Темное прошлое Темвода : просветлится ли? / Я. Москаленская // Наш город. – 2006. – №17(23 марта). – С. 15.

Односумов, Е. Тайна лагеря “Шталаг-364” / Е. Односумов // Николаевские новости. – 2006. – №80(5 июля) . – С. 8.

Юрченко, А. Испытание мужеством : [концлагерь “Шталаг-364”] / А. Юрченко // Южная правда. – 2006. – №119(21 окт.) . – С. 3.