Визволення Миколаївщини від нацистської окупації

 6 березня 1944 року війська 3-го Українського фронту під командуванням генерала армії Р.Я.Малиновського, форсувавши річку Інгулець і захопивши на західному березі кілька плацдармів, приступили до здійснення Березнегуватсько-Снігурівської операції. За два дні наступальних боїв частини Червоної Армії оволоділи Новим Бугом, Казанкою та іншими населеними пунктами. Перерізавши залізницю Долинська-Миколаїв, наші війська зламали фронт 6-ї німецької армії. З району Нового Буга війська фронту спрямували удар по тилах ворожих військ, що діяли на сході від Миколаєва. Одночасно зі сходу наступали 6, 5 ударна та 28 армії фронту, прикриті 17 повітряною армією. У березні 1944 року в районі селищ Березнегувате і Снігурівка було оточено і знищено угрупування гітлерівців чисельністю до восьми дивізій. 19-21 березня 1944 року визволено Єланець, Братське, Арбузинку. Тим часом війська правого крила 3-го Українського фронту заволоділи Новою Одесою і Вознесенськом. 20-24 березня війська цього фронту по всій лінії від Вознесенська до Миколаєва форсували річку Південний Буг. Частини 2-го Українського фронту на той час повністю очистили від окупантів Первомайськ, Криве Озеро і Врадіївку.

Просуватися довелося в неймовірно важких умовах бездоріжжя. Нерідко військову техніку, машини солдати буквально несли на руках. У ході визволення області активно взаємодіяли з наступаючими військами жителі області. Разом з солдатами вони ремонтували мости і дороги, евакуювали поранених, на плечах доставляли снаряди, патрони, пальне.   28 березня 1944 року 61-а гвардійська і 243-а стрілецька дивізії зі складу 6-ї армії форсували ріку Інгул, і увірвалися у Миколаїв з північної частини.  Майже одночасно зі сходу у місто ввійшли частини 5-ї ударної армії, з півдня у місто вступили війська 28-ї армії і 2-й гвардійський механізований корпус.

20-ма артилерійськими залпами салютувала Москва доблесним визволителям Миколаєва. Після визволення міста війська лівого крила 3-го Українського фронту, форсуючи річку Південний Буг, зав’язали бої на підступах до Очакова. 4 квітня 1944 року територія Миколаївщини була повністю звільнена від нацистських військ.

За героїзм, проявлений у боях за визволення Миколаївської області, понад 100 воїнів Червоної Армії удостоєні звання Героя Радянського Союзу, 19 з’єднанням і частинам Червоної Армії присвоєно найменування “Миколаївських”, “Первомайських” і “Новобузьких”.

 

Література

Богомолов, Н. Ф. Гроза над Прибужьем  : [худож.-докум. книга] / Н. Ф. Богомолов. – Одесса : “Маяк”, 1995. – 528 с.

У художньо-документальній книзі на основі широкого кола історичних матеріалів розповідається про події Великої Вітчизняної війни на Миколаївщині: героїчну оборону влітку 1941-го, опір населення фашистському окупаційному режиму і звільнення області від загарбників навесні 1944 року.

Богомолов, Н. Ф. Зенитчики : боевой путь 122-го зенитно-артиллерийского полка ПВО Черноморского флота : [истор.-докум. изд.] / Н. Ф. Богомолов. – Николаев : Возможности Киммерии, 2000. – 300 с. : ил.

Книга присвячена пам’яті відважних артилеристів-зенітників, які мужньо захищали небо і землю Миколаївщини від навали німецько-фашистських загарбників у роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 роках.

Кравченко,  М. В. Письма с фронта : [сборник] / М. Ф. Кравченко – Николаев : РАЛ-полиграфия, 2005. – 150 с.

Головний герой книги фронтовик. Він згадує про свої зустрічі з різними людьми, які вразили його уяву, тому що в складних життєвих ситуаціях зуміли зберегти високий героїзм і незалежність.

Кузьев, В. А. Героизм и трагедия на юге Прибужья (август 1941, март 1944) : [истор.-докум. изд.] / В. А. Кузьев. – Николаев : Илион, 2009. – 252 с. : ил.

Ця книга – нагадування про героїчні ратні подвиги на Миколаївщині в роки Великої Вітчизняної війни: про героїчну оборону влітку 1941-го і звільнення навесні 1944 року.

Літопис нашої Пам’яті : збірка творчих робіт переможців конкурсу, присвяченого Дню Перемоги у Великій Вітчизняній війні / ред. кол. : М. П. Круглов [та ін.] ; передм. М. П. Круглова, І. С. Дятлова ; худож. оформ. О. М. Славського, С. В. Лук’яненка. – Дніпропетровськ : Баланс-Клуб, 2012. – 216 с. : фот.

До збірки увійшли творчі роботи переможців конкурсу, присвячені 66-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні. У рамках конкурсу до організаційного комітету надійшло понад 1500 робіт різних жанрів – спогади, оповідання, повісті, вірші, малюнки, відео-фільми тощо. Роботи-фіналісти передані на зберігання до фондів Музею «Підпільно-партизанський рух на Миколаївщині в роки Великої Вітчизняної війни.  1941 – 1944 рр.».

Миколаївська область : час, події, особистості : [істор.-докум. вид.]/ Миколаївська обл. держ. адміністрація, Миколаївська обласна рада, Держ. архів Миколаївської області ; ред. кол. : М. П. Круглов, І. С. Дятлов, В. М. Рукоманов та ін. ; авт. кол. : Ю. А. Бугаєвська, Н. А. Колесник, І. В. Крикалова та ін. ; передм. М. П. Круглова, І. С. Дятлова ; фот.  В. Андрієвського, Б. Рибакова, О. Кремка та ін. – Миколаїв : Дизайн та поліграфія, 2012. – 352 с. : фот.

Книга присвячена 75-й річниці заснування Миколаївської області. У книзі на підставі архівних документів наведені найвизначніші події, що відбувались на території області. Підкреслено роль особистості на тлі історичного процесу. Які події відбувалися на Миколаївщині в роки Великої Вітчизняної війни і які особистості творили історію дізнаєтесь на сторінках книги. Видання багато ілюстроване фотоматеріалами, які є унікальними і друкуються вперше.

Музейний урок «Шлях до перемоги» : (визволення Миколаївщини від німецько-фашистських загарбників) : науково-методична розробка музейного уроку / М. Ф. Димитров, Л. Б. Ташлай, Л. В. Редька ; фот. : М. Л. Степанова, О. О. Кремко, Д. В. Ласкін ; Управління культури Миколаїв. облдержадміністрації, Миколаїв. обл. краєзнавчий музей. – Миколаїв : Можливості Кіммерії, 2008. – 8 с. : фот.

Мета уроку: познайомити учнів з історією визволеня Миколаївщини в 1944 році від німецько-фашистських загарбників.  У виданні представлено документальні та історичні видання, архівні документи та фотоілюстрації.

Мущинский, П. Д. В честь подвига на Ингуле : путеводитель / П. Д. Мущинский. – 2-е изд., доп., испр. – Одесса : Маяк, 1977. – 76 с. : цв. фот.

Автор путівника знайомить з меморіальною зоною бойової Слави в Приінгуллі. Вона увічнила подвиг учасників Березнегувато-Снігурівської операції, в результаті якої навесні 1944 року було розгромлено значне угрупування фашистських військ. Автор розповідає про славні події і героїв тих незабутніх днів.

Мущинский, П. Д. Непокоренный Буг : путеводитель / П. Д. Мущинский. – Одесса : Маяк, 1980. – 103 с. : цв. ил.

Путівник знайомить з пам’ятними місцями Миколаївщини, де в роки Великої Вітчизняної війни в боях з фашистськими загарбниками немеркнучої славою покрили себе воїни Радянської Армії.

Огненная весна : [істор.-докум. вид.] / сост. М. И. Божаткин. – Одесса : Маяк, 1990. – 200 с.

У збірнику документально-публіцистичних нарисів показаний героїзм радянських воїнів учасників боїв за визволення Миколаївської області від фашистських загарбників.

Освобождение Николаевской области от немецко-фашистких захватчиков. Помощь фронту и борьба трудящихся за восстановление народного хозайства : [ІІІ раздел] // Николаевщина в годы Великой Отечественной войны 1941-1945 гг. : документы и материалы – Одесса : Маяк, 1964. –  С. 209-351.

Третій розділ книги містить накази про звільнення міста Миколаєва та Миколаївської області, довідки, акти про злодіяння і збитки, заподіяні німецько-фашистськими загарбниками. Значна кількість документів розділу присвячена відновленню промисловості, сільського господарства, закладів освіти, культури, охорони здоров’я.

Погорєлов, А. Військові з’єднання, що брали участь у звільненні Миколаївщини / А Погорєлов // Миколаївщина в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1944 : (до 60-річчя визволення області від німецько-румунських окупантів) / ред. кол. : О. М. Гаркуша (голова), Ю.О. Шклярський, М. М. Шитюк та ін. – Миколаїв, 2004. – С. 317-334 : іл.

У статті подано перелік частин 2-го і 3-го Українських фронтів, які брали участь у звільненні Миколаївської області у березні 1944 року.

Цыганов, В. И. Удар «Меча» : [истор.-худож. изд-е] / В. И. Цыганов.- Николаев : Изд-во Ирины Гудым, 2008. – 368 с. : ил.

Ця книга розповідь про бойовий шлях 384-го ОМЧБМП, про матросів, старшин і офіцерів цього батальйону. Саме позивний рації десантного загону Костянтина Ольшанського “Меч” увійшов і в назву документальної книги, присвяченої визволителям Миколаєва. В ній показано, що героїв десантники заслужили задовго до Миколаївської операції, а подвиг в Миколаївському порту це вершина мужності солдатів.

Цыганов, В. И. «… от «Меча» и погибнет!» : эссе : [истор.-докум. и лит.-худож. изд.] / В. И. Цыганов ; предисл. В. Иванюка. – Николаев : Изд-во Ирины Гудым, 2011. – 448 с. : ил.

384-й окремий Миколаївський Червонопрапорний батальйон морської піхоти Чорноморського Флоту в роки Великої Вітчизняної війни пройшов, звільняючи Таганрог, Маріуполь, Бердянськ, Кінбурнську косу, Миколаїв, Жебріяни, Кілію, Вилкове. Висаджував десанти в Констанцу, Варну і Бургас. З виходом книги «Удар «Меча» дослідницька робота автора не закінчилася. Нова книга доповнена цікавими документами та історичними фактами.

Шкварець, В. П. Звільнення північних районів області / В. П. Шкварець // Миколаївщина в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1944 : (до 60-річчя визволення області від німецько-румунських окупантів) / ред. кол. : О. М. Гаркуша (голова), Ю. О. Шклярський, М. М. Шитюк та ін. – Миколаїв, 2004. – С. 309- 317: іл.

Автор статті висвітлює воєнні дії Другого Українського фронту, який визволяв три крайні  північно-західні і декілька сіл сусідніх районів сучасної Миколаївської області. До цього часу були зовсім відсутні окремі, спеціальні дослідження стосовно визволення цих районів області.

Шкварець, В. П. Миколаївщина в роки Великої Вітчизняної війни (1941 – 1945 рр.) / В. П. Шкварець, М. Ф. Мельник // Історія рідного краю. Миколаївщина : розділ VІ. – Миколаїв, 2003. – C. 124 – 163.

Шкварець, В. П. Роль Березнегувато-Снігурівської операції у звільненні  Миколаївщини в роки німецько-румунської окупації / В. П. Шкварець // Миколаївщина в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1944 : (до 60-річчя визволення області від німецько-румунських окупантів) / ред. кол. : О. М. Гаркуша (голова), Ю. О. Шклярський, М. М. Шитюк та ін. – Миколаїв, 2004. – С. 296-308 : іл.

Автор статті знайомить з однією з багатьох блискучих наступальних операцій у Вітчизняній і Другій світовій війнах – Березнегувато-Снігурівською операцією під час масового вигнання окупантів з України.

*  *  *

В марте 1944-го : штурм Бугского вала // Родной причал. – 2019. – N 13(27 марта-2 апр.). – С. 1, 2 : фот.

Весна 1944-го : впереди была Николаевщина // Родной причал. – 2019. – N 9(27 февр.). – С. 1. – (К 75-летию освобождения).

Власенко, Т. 75 лет назад Николаев стал свободным / Т. Власенко // Вестник Прибужья. – 2019. – N 13(28 марта). – С. 1.

Горбатюк, К. 28 марта 1944 года: история и современность / К. Горбатюк // Рідне Прибужжя. – 2011. – №34(29 марта) . – С. 3. – (67-й годовщине освобождения Николаева от фашистских захватчиков).

Горбуров, Е. Меч Победы ковался в тылу : 70-летию освобождения Украины посвящается / Е. Горбуров, К. Горбуров // Имена. – 2014. – N 57. – С. 28-30 : фот. цв.

Кузнецов, А. Тайна сейнера “Дельфин” / А. Кузнецов // Родной причал. – 2019. – N 14(3-9 апр.). – С. 3,8 : фот. – (К 75-летию освобождения Николаевщины).

Операция в междуречье Инульца и Южного Буга // Родной причал. – 2019. – N 10(6-12 марта). – С. 8. – (К 75-летию освобождения Николаевщины).

Памятный знак погибшим : [в селе Богдановка Доманевского района открыта мемориальная доска в память о 228 солдатах и офицерах Красной армии, погибших здесь в марте 1944 года] // Южная правда. – 2010. – №48(6 мая). – С. 1.

Пилипчук, А. Вспоминая март 44-го / А. Пилипчук // Южная правда. – 2019. – N 24(28 марта). – С. 1, 5 : фот. – (Наша история).

Пилипчук, А. Освобождая Николаевщину / А. Пилипчук // Рідне Прибужжя. – 2010. – №34(27 берез.). – С. 2. – (К 65-й годовщине освобождения Николаевской области).

Прокопенко, Т. Миколаївщина у датах, подіях і фактах: 1937-2007 рр. : 1944 рік: хроніка визволення області від фашистських загарбників / Т. Прокопенко // Рідне Прибужжя. – 2007. – №35(20 берез.). – С. 2.

Прокопенко, А. Освобождение Николаева : хроника забытых дней / А. Прокопенко // Наш город. – 2015. – N 12(25 марта). – С. 1,5 : фот.

Шитюк, М. Партизанськими стежками : взаємодія партизанських загонів і підпільних груп півдня України з регулярними частинами Червоної Армії під час наступальних операцій з визволення окупованих територій у роки Великої Вітчизняної війни / М. Шитюк // Рідне Прибужжя. – 2010. – №121(2 листоп.). – С. 3. – (До 66-ї річниці визволення України)

Шитюк, Н. Слава и память. Современный взгляд и анализ : к 65-летию Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг. / Н. Шитюк, Е. Горбуров, К. Горбуров // Южная правда. – 2010. – №47(29 апр.). – С. 4.

Шитюк, Н. Слава и память : современный взгляд и анализ / Н. Шитюк, Е. Горбуров, К. Горбуров // Вечерний Николаев. – 2010. – №50(6 мая), №51(8 мая.). – С. 4 ; Рідне Прибужжя. – 2010. №49(8 трав.). – С. 3. – (К 65-летию Победы в Великой Отечественной войне).

Ященко, В. Не стареют душой ветераны… : [Николаевщина отмечает 75-летний юбилей освобождения от фашистских захватчиков] / В. Ященко // Вечерний Николаев. – 2019. – N 24(26 марта). – С. 3. – (Чтобы помнили).