Хомрова (Гладир) Олена Миколаївна

українська спортсменка, фехтувальниця (шабля), заслужений майстер спорту, олімпійська чемпіонка 2008 року у командній першості, чемпіонка Європи та чемпіонка світу 2009 року у командній першості, неодноразова призерка чемпіонатів світу та чемпіонатів Європи у командній першості та  особистому заліку, багаторазова чемпіонка Кубків України, Триразова володарка нагороди «Герої спортивного року» (2007, 2008, 2009). Нагороджена  орденом «За заслуги» IIІ ступеня (2008).

   Хомрова Олена Миколаївна народилася 16 травня 1987 року у місті Миколаєві. Почала займатися фехтуванням у СДЮШОР з 10 років.  Мама, Олена Захарівна, хотіла прищепити Олені любов до музики. Купили навіть акордеон. Скільки сиділа поряд з нею, наполягала, просто примушувала! Все марно. Були в Олени здібності до англійської мови. І тут не пішло. Зате з яким задоволенням вона йшла з мамою до фехтувальної школи. Спортивна доля Олени Хомрової була ніби вирішена наперед: мама Олена Захарівна –  заступник директора в СДЮШОР по фехтуванню і батько – великий прихильник спорту. Олена могла вибрати будь-який вид фехтування, рапіру або шпагу. Але оскільки її старший брат займався шаблею, вона теж віддала перевагу їй. Олені, як і будь-якій дитині, хотілося бути схожою на брата, і хоча жіночої шаблі у той час офіційно не існувало і змагання не проводилися, Олена ні про які інші варіанти і не думала. Олена полюбила шаблю з перших же занять, виявилася природженою шаблісткою. Ростом невелика, а вже від шаблі не відірвеш. Тренери сміялися: мовляв, Оленко, шабля важче тебе! А вона тренувалась усе наполегливіше. Вибирала в партнери хлопців, та ще й тих, у кого рука міцніша. І пішов прогрес. Вона швидко перегнала своїх ровесниць. Їй імпонувала різноманітність прийомів і динамічність ходу боротьби. Зовні спокійна, добра, весела. Та варто їй одягнути обладунки, заховати себе за маскою, і вона стає нестримною. Олена дуже переживала невдачі і від душі раділа успіхам. І кожного разу у неї з’являлося бажання перевершити себе. Турнір за турніром, набиралася досвіду, все частіше її називали серед призерів і переможців змагань.

2002 року Олена Хомрова закінчила Миколаївське вище училище фізичної культури та факультет гідрометеорології Одеського державного екологічного університету. Представниця клубів «Спартак», «Динамо» (Миколаїв). Співробітниця Служби безпеки України.

2002 року в Москві вона стала чемпіонкою міжнародних юнацьких спортивних ігор країн СНД і Балтії. 2003 року Олена стала чемпіонкою першості світу серед кадетів у м. Трапані (Італія) і срібним призером командної першості Європи  серед юніорів у м. Порек (Хорватія). 2005 року – бронзова призерка чемпіонату Європи у командній першості. 2007 року у м. Белек (Туреччина) – чемпіонка командної першості світу серед юніорів. Вже тоді наша юна фехтувальниця показала міцність своєї руки та хитру тактику.

Вдалим для Олени був 2007 рік: срібло на чемпіонаті світу у командній першості і чемпіонаті Європи у командній першості та в особистому заліку, бронза на Всесвітній Універсіаді (Бангкок, Таїланд).
За підсумками Миколаївського міського конкурсу «Людина року», Олена Хомрова удостоєна звання «Городянин року – 2007» в номінації «Фізкультура і спорт».

На чемпіонаті Європи 2008 року, який відбувся в Києві, Олена здобула срібло в командній першості. Тим самим дівчата забезпечили собі місце в збірній України, що відправиться на Олімпійські ігри. На Олімпійських іграх 2008 року у Пекіні Олена Хомрова взяла участь у командних змаганнях шаблісток. Українська збірна шаблістів була наймолодшою на турнірі, але уболівальники і урядовці від НОК України розраховували на гарний результат у цьому виді програми фехтування. У фіналі українська команда, у складі Олени Хомрової, Ольги Харлан, Галини Пундик і Ольги Жовнір, перемогла китайську команду з рахунком 45:44. Українська команда стала також першою командою шаблісток, яка виграла Олімпійські ігри, адже ця дисципліна дебютувала саме в Пекіні.

Після перемоги в Пекіні Олена Хомрова разом з подругами по команді дали численні інтерв’ю різноманітним ЗМІ, взяли участь у фотосесії для чоловічого журналу «XXL». 2008 року ім’я Олени Хомрової занесено в Книгу пошани міста Миколаєва.

   Олена Хомрова – чемпіонка світу та чемпіонка Європи 2009 року у командній першості, срібна призерка чемпіонату світу 2010 років у командній першості та бронзова призерка в особистому заліку.

На чемпіонаті Європи 2009 року у Пловдиві українська команда, у складі Олени Хомрової, Ольги Харлан, Галини Пундик, отримали золоту медаль (українки у фіналі перемогли команду Росії).

Чемпіонат Європи 2010 року у Лейпцигу (Німеччина) приніс в її скарбничку медалей командне золото. Бронзою в індивідуальних виступах і сріблом в командних виступах закінчився для Олени чемпіонат світу 2010 року в Парижі. Спортсменка виграла другий етап Гран-прі «Московська шабля», ставши бронзовим призером у складі команди.

7 серпня 2010 року Олена вийшла заміж за баскетболіста Сергія Гладира.

Чемпіонат світу 2011 року в Катанії (Італія) приніс спортсменці командне срібло. Також Олена Гладир стала срібним командним призером на чемпіонаті Європи в Шеффілді (Англія) та виграла бронзову медаль на етапі кубка світу в Генті (Бельгія).

На чемпіонаті Європи в Леньяно (Італія) у 2012 року Олена Гладир зайняла друге командне місце. Срібну медаль вона виборола і на чемпіонаті світу в Києві. У Лондонській Олімпіаді участі не брала.

 Олена зробила перерву в спортивній кар’єрі. 9 листопада 2014 року у неї народилася донька Єва.

2001 року Олені Хомровій присвоєно звання «Майстер спорту України», 2005 року – «Майстер спорту міжнародного класу», а  2007 року – «Заслужений майстер спорту». Триразова володарка нагороди «Герої спортивного року» (2007, 2008, 2009). Нагороджена  орденом «За заслуги» IIІ ступеня (4 вересня 2008) нагороджена за досягнення високих спортивних результатів на XXIX літніх Олімпійських іграх в Пекіні, виявлені мужність, самовідданість та волю до перемоги, піднесення міжнародного авторитету України. 

Література

Хомрова Олена Миколаївна : [біогр. довідка] // Людина року. Городянин року (1996-2019) : загальноміська програма : біобібліографічний довідник / Центральна міська бібліотека ім. М. Л. Кропивницького, ЦБС для дорослих м. Миколаєва, ЦВГД “Наваль-Експерт”. – Дев’ятнадцяте вид.,  доп. – Миколаїв : Іліон, 2020. – С. 220-221.

*  *  *

Николаевская саблистка Елена Хомровая: Четыре месяца мы с Сергеем жили в скайпе : олимпийская чемпионка рассказала о житье-бытье во Франции с мужем-баскетболистом Сергеем Гладырем, и дочкой Евой // Николаевские новости. Спорт. – 2015. – N 15(3 февр.). – С. 2.

Олимпийская чемпионка Елена Хомровая среди победителей конкурса «Человек года Николаевщины» // Николаевские новости. – 2011.- 116(28 сент.). – С. 1.

Первов, Г. Елена Хомровая и Ольга Харлан – олимпийские чемпионки / Г. Первов // Южная правда. – 2008. – №91(16 авг.). – С. 1.

Саблистка Елена Хомровая будет “делать погоду” в Пекине? : [Елена Хомровая удостоена звания «Горожанин года – 2007» в номинации “Физкультура и спорт”] // Вечерний Николаев. – 2008. – №24(1 марта). – С.4.

Тонковид, В. Украинское золото – на две трети николаевское : [николаевские саблистки – Оля Харлан и Лена Хомровая] / В. Тонковид // Вечерний Николаев. – 2008. – №92(16 авг.). – С. 1.

Web-ресурси

Хомрова Олена Миколаївна [Електронний ресурс]  // Вікіпедія : вільна енцикл. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://uk.wikipedia.org/wiki/Хомрова Олена Миколаївна. – Назва з екрана. – Дата останньої правки : 31.06.2019. – Дата перегляду : 17.10.2019.

Хомрова Олена Миколаївна [Електронний ресурс]  // Wikiwand.  – Режим доступу : https://www.wikiwand.com/uk/Хомрова Олена Миколаївна, вільний. – Дата останнього доступу : 09.07.2018. – Назва з екрана.

Хомровая Елена [Електронний ресурс] // ЛІГА.Досье : сайт. – Режим доступу : https://file.liga.net/persons/elena-homrova, вільний. – Дата останнього доступу : 17.10.2019. – Назва з екрана.

Гладир (Хомрова) Олена Миколаївна [Електронний ресурс]  // Миколаївська обласна бібліотека для юнацтва : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://unbib.mk.ua/index.php/2009-06-11-13-17-31/107-2016-03-14-14-35-45/1962-2016-07-28-07-44-27.html, вільний. – Дата останнього доступу : 17.10.2019. – Назва з екрана.