Зима Олександр Вікторович

прозаїк
(1937 – 1986)

 Біографічна довідка
Зима Олександр Вікторович народився 8 березня 1937 року в селі Рибальче Голопристанського району Херсонської області, на березі Чорного моря. Вчився в Голопристанській середній школі. Служив у армії, а після – працював у цілинному радгоспі села Мар’ївка Північно-Казахстанської області. В ці ж роки з’являються його перші замальовки, вірші, кореспонденції. Бажання навчитися писати привело демобілізованого воїна до Львівського державного університету на факультет журналістики.
1964 року, після закінчення університету, Олександр Зима легко увійшов до «великої журналістики» – його запросили в газету «Молодь України», і з посвідченням власного кореспондента він, легкий на підйом, об’їхав Львівську, Рівненську, Волинську області, знаходячи потрібний матеріал для газети: від проблемної статті і фейлетону до актуальної інформації в номер. Молодий журналіст очолював у Львові відділ обласної газети «Ленінська молодь», працював редактором Львівського радіо та телебачення.
Друкуватися почав 1965 року. Свою першу повість «Березовий грім» Олександр Зима надрукував в «Ленінській молоді», а в журналах «Дніпро», «Знання та праця», «Україна», «Жовтень» з’являються його оповідання.
Написаного назбиралося на книжку, і Олександр Зима з рукописом їде до Києва. Про своїх сучасників – жителів степового краю він розповідає у першій книзі – «Хліб для подорожнього» (1971) – надрукованій у видавництві «Молодь». Друга книга – «День молодого сонця» (1973) – виходить у Львівському видавництві «Каменяр».
Автором двох книжок, членом Спілки письменників України повернувся Олександр Зима в майже рідні йому південні краї – до Миколаєва. Мав багато друзів серед корабелів і рибалок, сільських працівників і місцевої інтелігенції, любив виступати перед школярами. На довгі роки міцна дружба зв’язала його з відомим тоді колгоспним керівником Миколою Миколайовичем Рябошапкою. Результатом цієї дружби стала художньо-документальна повість «Степовики» (1979), в якій автор порушив важливі питання господарювання на землі.
Вже у Києві написав і видав роман «Мідний серпень» (1982), про славні будні й буденні тривоги будівників Південноукраїнської АЕС. Питанню збереження причорноморської природи присвятив повість «Жолуді на піску» (1983). У Києві Олександр Зима завідував редакцією поезії і першої книги у видавництві «Молодь».
У повісті «Терези» (1983) та науково-фантастичному романі «День на роздуми» (1987) письменник зобразив світ людей науки. Свій останній роман «День на роздуми», присвячений ученим, які відкривають нові види енергії, автор встиг закінчити, але вийшов він після його смерті.
Олександр Зима – автор казок для дітей: збірки «Малий поводир» (1985), «Зачарований хлопчик» (1988). Окремі твори Олександра Зими перекладено грузинською, узбецькою, казахською та іншими мовами.
Член Спілки письменників України (1974).
Помер Олександр Зима від тяжкої хвороби 29 травня 1986 року.

Твори

  • Вирости сад: оповідання / О. В. Зима. – Київ: Веселка, 1987. – 12с. – (Руки умілі – всюди при ділі)
  • День на роздуми: науково-фантастичний роман / О. В. Зима. – Київ: Рад. письменник, 1987. – 326 с.
  • Зачарований хлопчик: казки / О. В. Зима. – Київ: Веселка, 1988. – 128 с.
  • Казки Дивогляда: казки / О. В. Зима. – Київ: Веселка, 1981. – 39с.: ілюстр.
  • Казки Дивогляда : казки : для мол. шк. віку / О. В. Зима ; передм. В. О. Зими ; іл. В. А. Дунаєвої. – Київ : Школа, 2008. – 128 с. – (Хрестоматія школяра)
  • Мідний серпень: роман / О. В. Зима. – Київ : Молодь, 1982. – 256с.
  • Степовики: худож.-докум. повість / О. В. Зима. – Київ: Молодь, 1979. – 264с. – (Герої, роки, звершення)

Твори в збірниках

  • Про сірого ворона та чарівні окуляри / О. В. Зима // Добро переможе зло : [казки, оповідання : для дітей мол. шк. віку] / упоряд. Г. М. Кирпа ; ред. Г. В. Біляєва ; худож.: Л. В. Белякова, К. В. Самойлов. – Харків : Белкар-книга, 2014. – С.16-22 : іл. – (Веселка).

Література про життя і творчість

  • Васильківський, О. О. Зима Олександр Вікторович : [біограф. довідка] / О. О. Васильківський // Енциклопедія Сучасної України. – Київ, 2010. – Т.10 : З-ЗОР. – С. 575-576.
  • Зима Олександр Вікторович // Укр. літ. енциклопедія. – Київ, 1990. – Т. 2. – С. 267.
  • Одинцова, Г. Олександр Зима  / Г. Одинцова, Я. Кодлюк // 120 розповідей про письменників. – Київ, 2006. – С. 57-58.
  • Олександр Зима // Письменники Радянської України, 1917 – 1987: біобібліогр. довідник. – Київ, 1988. – С. 231 – 232.
  • Зима Олександр Вікторович, прозаїк // Літературна Миколаївщина в особах: бібліогр. покажчик. – Миколаїв, 2001. – С.42.

  • Кухар-Онишко, О. Шанси для землян : роздуми над посмертним романом письменника-земляка Олександра Зими / О.Кухар-Онишко // Ленінське племя. – 1988. – 5 листоп.