Купцов Валерій Євдокимович

Художник, графік, педагог
(1935 – 2021)

Біографічна довідка
Купцов Валерій Євдокимович народився 10 січня 1935 року у м.Хабаровську (Росія). Під час війни він – тоді шестирічний хлопчик – разом з родиною був евакуйований до Омська, де залишався жити доти, доки не переїхав до Миколаєва. 1966 року закінчив Омський педагогічний інститут ім. М.Горького (художньо-графічний факультет, за спеціальністю «Художник-графік, живописець»).

Із 1967 року Валерій Євдокимович брав участь в республіканських, зональних виставках (міста Омськ, Красноярськ, Москва, Тюмень).

1971 року Валерія Купцова було запрошено до Миколаєва. За короткий час він став провідним художником-проектувальником міста Миколаєва. Кожна з його робіт у цій галузі – це художня знахідка. Він вільно володіє різноманітними прийомами і технікою багатьох жанрів образотворчого мистецтва. Працював головним художником міста, брав участь в сучасному його оформленні, у створенні дитячого містечка «Казка», де виготовив вітражі на тему «Стародавні міста» і мозаїчне панно «Казки». Розробив ескіз декоративного панно «Спорт», проект меморіалу в селі Жовтневе Миколаївської області та проект оформлення автовокзалу в Миколаєві. 12 років викладав у школі «Дизайн-мода».

Його художні інтереси багатогранні. Валерій Євдокимович успішно займається станковим і монументальним живописом, графікою. Багато його робіт здійснено після подорожей по країнах світу. Валерій Євдокимович серйозно вивчає життя і побут народів Сибіру та Середньої Азії. У результаті його поїздок з’являються серії графічних аркушів «Земля Двінська», «Північ Сибіру», «Самарканд», «Про Помор’я». А також серія ілюстрацій до роману Черкасова «Хміль» (1969), серія графічних аркушів до роману С. Бородіна «Дмитрій Донськой» (1972). триптих «Корабели» (1972). Основні роботи художника: «Північний потяг», «Поморські казки», «Дитинство в Архангельську», «Яхти у морі», «Регата», «Блакитний день в яхт-клубі», «Дощі п’ятого місяця», «У кожному серці народить печаль», «Пізні яблука». «Жіночий портрет» і «Автопортрет з двома фігурами » – з циклу «Художник і модель».

Валерій Купцов бере участь у республіканських, обласних, всесоюзних і міжнародних виставках у Болгарії, Канаді, США, Німеччині, Швейцарії, Нідерландах, Швеції.

На республіканській книжковій виставці – 82 «Художник і книга» Валерія Купцова нагороджено дипломом СХ УРСР за серію ілюстрацій до книги Сайге «Гірська хатина» (1981), за яку він отримав диплом Спілки художників України.

1982 року художник побував у туристичній поїздці по Японії. Інтерес до цієї східної країни народився у нього давно, з акварельних ілюстрацій до «Гірської хатини» Сайге і серії офортів «Запрошення на карате». Але Японія була і раніше – у підсвідомості Валерія Євдокимовича, адже народився він на Далекому Сході. Далекосхідні родичі посилали до Омська японські листівки із зображенням японських красунь і розписних віял. Після поїздки народилася серія робіт, присвячених Японії.

«Колір ностальгії» – так називалася виставка Валерія Купцова. У ностальгії чотири кольори: сірий, зелений, вохристо-жовтий та рожевий. У цих кольорах виконані композиції з зображенням японських красунь на тлі пейзажу. Потім була персональна виставка «Коханці в кімоно».

У грудні 2009 року у виставковому залі Національної спілки художників України відкрилася ювілейна персональна виставка Валерія Купцова «Хроніка самурая». На ній представлено 29 живописних робіт, 29 акварельних, 4 ієрогліфи. Його герої підкорюють своєю нетутешньою енергією і духовною силою. Художник живе, бореться і вмирає разом зі своїми героями. Всі вони народилися в його свідомості. Художник іде разом з ними по дорозі перемог, поразок, любові й одкровення. Його не цікавить побут, він пише дух і робить глядачів співучасниками напруженого життя його персонажів.

Роботи художника придбані і знаходяться в приватних колекціях, картинних галереях і музеях України та інших країн.

Член Спілки художників України з 1971 року.

Купцов Валерій Євдокимович пішов з життя 23 травня 2021 року.

Література про життя і творчість

  • Купцов Валерій Євдокимович : [біогр. довідка, репрод. карт.] // Художники Миколаївщини : 40 років на творчій ниві / Миколаївська обласна організація національної спілки художників України ; [упоряд. О. К. Приходько]. – Миколаїв : Видавець Шамрай П. М., 2013. – С. 40-41.
  • Валерій Купцов. Valery Kuptsov // Сучасні миколаївські митці. – Миколаїв, 2000. – С. 54 – 55.

* * *

  • Безушко, Е. Гэйдзюцу Валерия Купцова : [персональная выставка Валерия Купцова в Доме художника] / Е. Безушко // Вечерний Николаев. – 2017. – N 107(26 сент.). – С. 3 : фот. – (Выставка).
  • [Купцов Валерій Євдокимович] // Южная правда. – 2021. – N 37(22-25 мая). – С. 6 : фот.
    23 травня 2021 року відійшов у кращий світ видатний художник, графік, педагог Купцов Валерій Євдокимович.
  • Резникова, И. Его бусидо: [выставка «Хроника самурая» в выставочном зале Национальноого союза художников Украины]/ Резникова И. // Вечерний Николаев. – 2009. – №144 (17 дек.). – С. 4.
  • Росляков, С. Искусство далекое и близкое: [выставка «Любовники в кимоно» в Николаевском художественном музее им. В. В. Верещагина]/ С. Росляков // Вечерний Николаев. – 2005. – 21 мая. – С. 3.
  • Филоненко, А. Цвет ностальгии Валерия Купцова: [«Цвет ностальгии» – выставка в галерее «На Спасской, 45»] / А. Филоненко // Вечерний Николаев. – 2004. – 27 апр. – С. 3.

Webресурси

  • Купцов Валерій Євдокимович. Графік​ [Електронний ресурс]  // Миколаївська обласна організація Національної Спілки художників України : офіційний сайт. – Режим доступу : https://moonshu1970.wixsite.com/nikart/blank-fdg9a, вільний. – Дата останнього доступу : 29.09.2020. – Назва з екрана.
  • Росляков, С. М. Купцов Валерій Євдокимович  [Електронний ресурс] : [біогр. довідка] / С. М. Росляков // Енциклопедія Сучасної України : офіційний сайт. – Режим доступу : http://esu.com.ua/search_articles.php?id=51721, вільний. – Дата останнього доступу : 29.09.2020. – Назва з екрана.