Бенардос Микола Миколайович

винахідник електричного дугового зварювання
(1842 – 1905)

Микола БенардосБіографічна довідка

Бенардос Микола Миколайович народився 8 липня 1842 року в селі Бенардосівці Єлизаветградського повіту Херсонської губернії (нині село Мостове Братського району Миколаївської області) у сім’ї військових. Дід – генерал, учасник війни 1812 року, батько Микола – полковник. Дитячі роки Миколи Миколайовича пройшли в маєтку батьків. Освіту отримав приватну. Ще в ранній юності він цікавився слюсарною і ковальською справами. 1862 року вступив на медичний факультет Київського університету. Під час навчання Микола Бенардос зробив перший винахід – зубну пломбу, в якості матеріалу для її виготовлення він використовував срібло. Але медицина його не надто приваблювала. Не довчившись і без жалю розлучившись з медичним факультетом, Микола Миколайович відправився до Москви і став студентом Петровської землеробської і лісової академії. Однак, аграрні науки його також мало приваблювали. Зате за три роки навчання студент розробив і випробував цілий ряд винаходів, намагаючись удосконалити різні сільськогосподарські знаряддя. Зайнятися господарською діяльністю за всіма правилами аграрної науки у нього не виходило.
Микола Бенардос цілодобово пропадав в майстернях, де його винахідництво було поставлено «на потік». Він мав винятковий талант винахідника. За силою і глибиною винахідницького таланту, широтою інтересів, надзвичайною наполегливістю в роботі і працездатністю Микола Миколайович Бенардос справедливо займає одне з перших місць серед винахідників світу. Йому належить близько 200 винаходів у різних галузях техніки, зокрема у залізничному й водному транспорті, енергетиці, військовій справі, сільському господарстві, акумуляторобудуванні, побутовій техніці. Ім’я Бенардоса стало широко відомим в науково-технічних колах не лише у Росії, а й за кордоном. Він мав патенти на винаходи в Росії, Франції, Бельгії, Великобританії, Італії, Німеччині, Швеції, Норвегії, Данії, Іспанії, Швейцарії, США, Австро-Угорщині.
Багато його ідей не втратили свого значення і зараз. Серед його винаходів: залізні борони і молотильні машини, парові ножиці і пневматична поливалка, пароплавні колеса з поворотними лопастями і мисливські човни, турбіни для гідроелектростанцій і гармата для метання канатів на корабель, літальні апарати і верстати для обробки металу і дерева, вітряний двигун, десятки модифікацій замків, гасовий самовар, машинка для приготування морозива, парова каструля, пароплав, що переходить мілини, зубна пломба, сталеве перо, проект моста через Неву в Санкт-Петербурзі, електропаяльник для олова, прилад для просушки сирих стін у житлових приміщеннях, система для запасу стисненого повітря та інші.
Але світову славу Миколі Миколайовичу Бенардосу принесло винайдення електричного дугового зварювання і різання металів – одного з найважливіших сучасних технологічних процесів. Особливо багато уваги він приділяв дуговому зварюванню вугільним електродом, яке дістало назву «Спосіб Бенардоса». Бенардоса справедливо вважають родоначальником дугового електрозварювання, бо він накреслив головні напрями його розвитку, розробив основні принципи багатьох сучасних способів дугового зварювання. Крім того, він створив багато конструкцій зварювальних автоматів, розробив способи дугового зварювання різними електродами, дугового різання, підводного зварювання та різання, зварювання на вертикальній поверхні. Винахідник запровадив механізацію і автоматизацію зварювальних процесів, також висловив ідею зварювання в газовому струмені й під флюсом. Він винайшов оригінальні способи точкового і шовного контактного електрозварювання. Сьогодні спосіб «Електрогефест», створений 125 років тому М. М. Бенардосом, по праву стоїть під першим номером.
Особливо «корисні» були ці винаходи для миколаївців, які будували кораблі. І сьогодні в Миколаївському музеї суднобудування і флоту можна побачити невеличку експозицію, присвячену Миколі Бенардосу. Є чимало літератури, присвяченої пам’яті Миколи Миколайовича, серія брошур за темою впровадження зварювання у виробництво, збірники конференцій за тією ж темою. В експозиції музею зберігається книга вченого, що розповідає про суть зварювальних процесів, і медаль, випущена до 100-річчя відкриття електродугової зварки. На честь цієї дати в Києві 1981 року відбулася велика конференція вчених, інженерів-механіків, інженерів-зварювальників.
1892 року Микола Бенардос за успішне застосування дуги винайденого ним електричного зварювання, удостоєний вищої нагороди Російського технічного товариства – золотої медалі. 1899 року вчена рада Петербурзького електротехнічного інституту присвоїла М. М. Бенардосу почесне звання інженера-електрика.
У кінці 1890-х років погіршився стан здоров’я Миколи Бенардоса. Тривалі досліди з губчастим свинцем, необхідним для виготовлення акумуляторів, призвели до важкого отруєння організму винахідника. 1898 року Микола Бенардос повернувся до України і оселився у Фастові на Київщині. Незважаючи на хворобу, Бенардос не припиняв роботи. У 1900 році він розробив спосіб виготовлення сталевих борін шляхом штампування з листа. На початку 1902 року, перебуваючи на лікуванні в Москві, М. М. Бенардос брав участь у роботі ІІ Всеросійського електротехнічного з’їзду, який обрав його своїм почесним головою. Це було останнім прижиттєвим визнанням заслуг винахідника. Помер Микола Миколайович Бенардос 8 вересня 1905 року у місті Фастові.
Винаходи Миколи Бенардоса демонструвалися на всеросійських, всесвітніх і міжнародних виставках. 1981 року за рішенням ЮНЕСКО весь світ відзначав 100-річчя одного з найбільших винаходів ХІХ ст. – дугового електрозварювання металів. У травні 1981 року Поштою СРСР була випущена поштова марка, присвячена 100-річчю винаходу електрозварювання в Росії, з портретом Миколи Бенардоса.
На честь цієї знаменної дати, за  допомогою Київського інституту електрозварювання ім. Є. О. Патона НАН України, у травні 1981 року створено музей Миколи Бенардоса, який знаходиться у мальовничому куточку Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини НІЕЗ «Переяслав». Експозицію розгорнуто в будинку поміщика із села Вороньків Бориспільського району Київської області.
За описом і гравюрою з французького журналу «La Nature» за 1881 рік в експозиції музею відтворено робочий кабінет, вітальню, майстерню та лабораторію винахідника. Експонуються родинні меморіальні речі, напівавтомати конструкції Миколи Бенардоса, зварювальний пост, зразки зварювання.
2013 року за участю нашого городянина Михайла Кондратьєва в селі Ганнівка (5 км від Мостового – колишня назва Бенардосівки) в Братському районі на будівлі школи була прикріплена гранітна дошка з портретом Миколи Бенардоса. У школі є невеликий історичний музей, де зібрані матеріали про нашого великого земляка.

Література про життя та діяльність

  • Бенардос Микола Миколайович // УРЕ. – 2-ге вид. – Київ, 1977. – Т. 6.– С. 397.
  • Бенардос Микола Миколайович // Енциклопедія історії України. – Київ, 2005. – Т. 1. – С. 219.
  • Божаткин, И. И. Бенардос Николай Николаевич : [биогр. справка] / И. И. Божаткин // Николаевцы. 1789 – 1999: энцикл. словарь. – Николаев, 1999. – С. 60.
  • Микола Бенардос // Народжені Україною : меморіальний альманах. У 2-х т. : том І : А – К. – Київ, 2002. – С. 178–179.
  • Шитюк, М. М. Бенардос Микола Миколайович / М. М. Шитюк, Є. Г. Горбуров, К. Є. Горбуров // Шитюк, М. М. Землі української постаті знані : навч. посіб. / М. М. Шитюк, Є. Г. Горбуров, К. Є. Горбуров. – Миколаїв, 2011. – С. 71-73.
  • Шитюк, М. М. Бенардос Микола Миколайович / М. М. Шитюк, Є. Г. Горбуров, К. Є. Горбуров // Шитюк, М. М. Слава і гордість Миколаївщини : навч. посіб. / М. М. Шитюк, Є. Г. Горбуров, К. Є. Горбуров. – Миколаїв : Шамрай П. М., 2012. – С. 31–34.

Публікації в періодичних виданнях

  • Изобретатель серебряной зубной пломбы и стиральной машины Николай Бенардос умер в богадельне // Николаевские новости. – 2016. – N 64(25 мая). – С. 8. – (Знаменитые земляки).
  • Козачок, Т. Найвідоміші винаходи українців : година спілкування : [Микола Миколайович Бенардос] / Т. Козачок // Шкільний світ. – 2014. – № 23. – С. 30–34.
  • Корнієнко, О. М. Електромагнітна гармата Миколи Бенардоса / О. М. Корнієнко // Країна знань. – 2019. – N 2/3. – С. 32-37.
  • Корнієнко, О. М. Музей винахідника електродугового зварювання металів / О. М. Корнієнко // Країна знань. – 2014. – N 9/10. – С. 17-20.
  • Марцінковський, І. Краянин-винахідник світової величини : [Микола Миколайович Бенардос] / І. Марцінковський // Щотижня. – 2013. – N 24. – С. 6 : фот.
  • Махінчук, М. Чи повернеться до нас Микола Бенардос / М. Махінчук // Урядовий кур’єр. – 2017. – N 143(3 серп.). – С. 8.
    Роздуми на порозі 175-річчя з дня народження великого винахідника родом з України.
  • Сорочан, А. Николай Бенардос – изобретатель дуговой электросварки / А. Сорочан // Южная правда. – 2013. – N 62(8 июня). – С. 3 : фот.
  • Христова, Н. 200 изобретений Николая Бенардоса : [175 лет со дня рождения ученого с мировым именем, изобретателя электродуговой сварки Николая Николаевича Бенардоса] / Н. Христова // Вечерний Николаев. – 2017. – N 79(20 июля). – С. 6 : фот.

Web-ресурси

  • 8 липня – 175 років від дня народження Миколи Миколайовича Бенардоса (1842), видатного винахідника, вченого-електротехніка [Електронний ресурс] // Миколаївська обласна бібліотека для юнацтва : [вебсайт]. – Режим доступу : http://unbib.mk.ua/index.php/2009-06-11-13-17-31/54-2009-06-11-13-26-20/2369–2017-.html, вільний. – Дата останнього доступу : 19.01.2022. – Загол. з екрану.
  • Бенардос Микола Миколайович (1842 – 1905). Винахідник-електротехнік [Електронний ресурс] // Электронная библиотека Князева : [вебсайт]. – Режим доступу : http://www.ebk.net.ua/Book/synopsis/ukrainska_elita/part1/018.htm, вільний. – Дата останнього доступу : 19.01.2022. – Загол. з екрану.
  • Корнієнко, Р. О. Бенардос Микола Миколайович [Електронний ресурс] / Р. О. Корнієнко // Енциклопедія сучасної України : [вебсайт]. – Режим доступу : http://esu.com.ua/search_articles.php?id=39081, вільний. – Дата останнього доступу : 19.01.2022. – Загол. з екрану.
  • Корнієнко, О. М. Бенардос Микола Миколайович і його знаменитий винахід [Електронний ресурс] / О. М. Корнієнко // Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут Імені Ігоря Сікорського» : офіційний сайт. – Режим доступу : http://kpi.ua/benardos, вільний. – Дата останнього доступу : 19.01.2022. – Загол. з екрану.
  • Творець дугового електрозварювання. До 175-річчя від дня народження Миколи Бенардоса [Електронний ресурс] // Государственное предприятие «Украинский институт интеллектуальной собственности» : офіційний сайт. – Режим доступу : http://iii.ua/ru/node/2399, вільний. – Дата останнього доступу : 19.01.2022. – Загол. з екрану.
  • Ткаченко, В. М. Музей М. М. Бенардоса [Електронний ресурс] / В. М. Ткаченко // Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав» : офіційний сайт. – Режим доступу : https://niez.com.ua/museums/about-museum/660-%D0%BC%D1%83%D0%B7%D0%B5%D0%B9-%D0%BC-%D0%B1%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%B4%D0%BE%D1%81%D0%B0, вільний. – Дата останнього доступу : 19.01.2022. – Загол. з екрану.