Карбулька Йосиф Йосифович

музикант, композитор, скрипаль, диригент, педагог
(1866 – 1920)

Біографічна довідка
Карбулька Йосиф Йосифович народився в Празі 23 липня 1866 року. Там же пройшли його дитинство і юність. З шести років він почав займатися музикою, а десятирічним вперше виступив з оркестром, яким керував його батько. У чотирнадцятирічному віці Карбулька був прийнятий в Празьку консерваторію, в клас А.Бенневіца. Відмінно закінчивши консерваторію, 1885 року з дипломом «чудового соліста і оркестранта», І. Карбулька прослужив рік в армії в якості капельмейстера, а 1886 року був запрошений солістом і концертмейстером оркестру в Італію. Він з успіхом концертував у Мілані, Флоренції, Неаполі, Венеції та інших містах. Із 1892 року викладав гру на скрипці в Загребській консерваторії, з 1893 – придворний соліст короля Чорногорії.

1895 року Й. Карбулька приймає пропозицію приїхати на роботу в музичне училище Одеського відділення імператорського російського музичного товариства (РМТ).

Із 1903 року – старший викладач музичного училища Миколаївського відділення імператорського РМТ. Вірний своїм життєвим принципам, він і тут відразу ж з головою поринув у справу: очолив квартет відділення РМТ, взяв участь у тріо педагогів музичного училища і продовжив активну діяльність соліста-скрипаля, камерного ансамбліста і диригента. Не менш інтенсивною була і його педагогічна діяльність у Миколаєві. Під його керівництвом значно поліпшив свою роботу камерний оркестр училища. Ним були створені різні ансамблі та унісони скрипалів від початківців до старшокурсників та випускників.

Й. Карбулька вів багатогранну організаторську і громадську діяльність. 1907 року він очолив Миколаївське музичне училище. У період його директорства значно розширилися концертна та просвітницька діяльність навчального закладу. Під його керівництвом в училищі були засновані класи віолончелі, дерев’яних духових інструментів, реформований клас сольного співу, а навчання стало безкоштовним.

Карбулька був у дружніх стосунках з українським композитором М.М. Аркасом і нерідко одним з перших слухачів, а іноді і виконавцем деяких його творів. Дочка Аркаса, К. М. Шестерікова-Аркас, хороша співачка-аматорка, часто брала участь у концертах квартету Миколаївського відділення РМТ. У пам’яті багатьох миколаївських старожилів довго зберігалися теплі спогади про концерти квартету, які знайомили публіку з творами російських, українських і чеських композиторів. Часто в таких концертах звучала музика Аркаса: арії з опери «Катерина», романси, українські народні пісні в авторському перекладенні для солістки та квартету. На концертах в музичному училищі частим гостем був композитор Микола Аркас.

Після Жовтневої революції Й. Карбулька залишився на своєму посту директора і педагога Миколаївського музичного училища.

Органи радянської влади високо цінували талант і подвижництво Карбульки. Він організовував лекції-концерти і концертні бригади, які несли музичне мистецтво в багатолюдні аудиторії робітників, солдатів і матросів.

У першій третині 20 століття ім’я Карбульки було досить широко відоме в колах музичної громадськості нашої країни, особливо на Україні. Видатні музиканти відгукувалися про нього з великою симпатією і повагою. З такою ж щирістю згадували про нього його учні, друзі та численні шанувальники музики.

Смерть Й. Й. Карбульки 14 лютого 1920 року викликала щире співчуття. Він похований в Миколаєві, але могила не збереглася.

Карбульці-композитору належать 2 концерти, “Словацька рапсодія” та “Романс” для скрипки з оркестром, “Гавот”, “Безперервний рух”, “Листок з альбому” для скрипки соло та інші твори.

Література про життя та творчість

  • Карбулька Йосиф Йосифович // Мистецтво України: біогр. довідник. – Київ, 1997. – С. 287.
  • Карбулька Йосиф Йосифович // Митці України: енцикл. довідник – Київ, 1992. – С. 288.
  • Рыжиков, В. А. Карбулька Иосиф Иосифович / В. А. Рыжиков // Николаевцы. 1789 – 1999: энцикл. словарь. – Николаев, 1999. – С. 160 – 161.
  • Сирота, А. А. Карбулька Йозеф Йосифович : [біогр. довідка] / А. А. Сирота // Енциклопедія Сучасної України. – Київ, 2012. – Т. 12 : Кал-Киї. – С. 315.

    *  *  *

  • Фишов, Е. Энтузиаст музыки // Южная правда. – 1970. – 1 нояб.

Web-ресурси

  • Сирота А. А. Карбулька Йозеф [Електронний ресурс] / А. А. Сирота // Енциклопедія сучасної України : [веб-сайт]. – Режим доступу : https://esu.com.ua/search_articles.php?id=9752, вільний. – Дата останнього доступу : 26.10.2021. – Назва з екрану.