Кир’яков Михайло Михайлович

дослідник, агроном, історик
(1810 – 1839) 

Біографічна довідка

Кир’яков Михайло Михайлович народився 23 травня 1810 року в селі Ковалівка Херсонської губернії, тепер Миколаївського району Миколаївської області. Його батько, Михайло Михайлович, розбагатівши на торгівлі колоніальними товарами, прикупив собі великі маєтки в Херсонській губернії. Крім Ковалівки, йому належали землі на території сучасної Миколаївської області: Кир’яківка, Корчине і Барвінцовка. Всього 29 тисяч десятин землі. Михайло Кир’яков-батько був пристрасним бібліофілом. Він зібрав у себе в маєтку пристойну колекцію старовинних книг і манускриптів.

Михайло-син ріс хворобливим і лікар обмежив його в прогулянках верхи. Він полюбив перебувати днями в батьковій бібліотеці, перечитавши за рік все, крім арабської енциклопедії. Початкову освіту здобув у домашніх умовах, від полоненого француза Моріса Вернона, який після війни вирішив залишитися в Росії. Однак від домашнього вчителя довелося незабаром відмовитися, тому що дитина була не по роках тямушою.

Коли хлопчикові виповнилося одинадцять років, сім’я переїхала до Одеси, де батько був призначений на посаду директора митниці. Він влаштував сина в приватний пансіон Гурєєвої, який на той час користувався популярністю. 1826 року Михайло Кир’яков вступив до Московського університету. 1828 року в Москві захистив дисертацію і отримав вчену ступінь кандидата морально-політичних наук.

По завершенні університетської освіти Михайло Михайлович Кир’яков відправився в подорож по імперії. Глибоко вивчав історичні пам’ятки, для цього відвідав Куликове Поле, Бородіно, Парутине, Малий Ярославець, Троїцько-Сергіївську лавру, Смоленськ, Київ, Чернігів, Очаків, Ольвію та ін. 1829 року відправився мандрувати по Європі. Він відвідує Моравію, Богемію, Сілезію, Голландію, Австрію і Угорщину. У 1830-му Кир’яков майже два місяці проводить в Парижі, спостерігає суспільне і культурне життя Франції, працює в Королівській бібліотеці, Палаці юстиції та Ботанічному саду та знайомиться з прогресивно налаштованими вченими.

У липні 1830 року воював на барикадах Парижа, підтримував повстанців проти короля Карла X та свавілля дворянства. Після повернення до Росії за наказом царя Миколи І за М. Кир’яковим було встановлено поліцейський нагляд. Йому заборонялося влаштовуватися на державну службу і проживати у великих містах. Місцеперебуванням було визначено родовий маєток у с. Ковалівка на Миколаївщині.

Завдяки наполегливості, природній обдарованості і цілеспрямованості Михайло Михайлович Кир’яков став відомим агрономом-новатором. Він перетворив Ковалівський сад на справжню зелену перлину півдня України, де було зібрано багато видів дерев, кущів, квітів з усього світу, 60 сортів винограду. Улюбленою справою стало заняття селекцією різних порід дерев. Він успішно акліматизував сосну Веймутова і корсиканську сосну і був ініціатором широкого культивування акації в якості декоративної культури. Нашу звичну всім акацію завіз саме Кир’яков. За успіхи в лісонасадженні і садівництві в степовій зоні Північного Причорномор’я в 1836 році був нагороджений срібною медаллю Всеросійського товариства лісового господарства. Свої агрономічні секрети М. Кир’яков розкривав на сторінках періодичних видань та різних книжок.

Інтереси Михайла Михайловича як вченого були різноманітні: історія, географія, статистика, сільське господарство і, звичайно, лісорозведення. Продовжував активно займатися історичними дослідженнями. Кир’яков створив багату наукову бібліотеку. Виступив ініціатором і одним з організаторів Одеського товариства любителів історії і старожитностей. Він підготував статистичний опис і історичний огляд Херсонської губернії та опублікував «Земледельческий календарь Новороссийского края».

Коли стан здоров’я погіршився, царський уряд дозволив М. М. Кир’якову виїхати для лікування за кордон.  Після повернення на Батьківщину продовжив активну науково-дослідну роботу, став колезьким асесором, членом багатьох наукових товариств і установ: Сільського господарства Південної Росії, Королівсько-Копенгагенського північних антикваріїв, Молдавського фізико-медичного, Санкт-Петербурзького для заохочення лісового гос- подарства, Московського любителів садівництва, Статистичного відділення при Міністерстві внутрішніх справ, Імператорського Московського дослідників природи, Королівсько-Паризького садівництва, Вченого комітету при Міністерстві державного майна.

Багато б ще міг зробити цей талановитий дослідник, агроном, історик, справжній патріот своєї Батьківщини, якби не раптова смерть. Помер Михайло Михайлович Кир’яков у 29-літньому віці, 1839 року в родовому маєтку с. Ковалівка. Поховали його в Одесі на першому міському кладовищі. У посмертному некролозі Аполлон Скальковський назвав Михайла Кир’якова «першим патріотом Північного Причорномор’я».

 Нині від маєтку і саду нічого не залишилося. За селом зберігся і шумить Ковалівський ліс, посаджений сім’єю Кир’якових для себе і для нащадків. Нижче Ковалівки за течією Південного Бугу, в двадцяти кілометрах від Миколаєва, розташувалося село Кир’яківка. Його назва тільки і нагадує нам про перших чудових господарів цієї землі.

2016 року Миколаївська дирекція ДП «Укрпошта» провела урочисте гасіння поштової марки і конверта із зображенням нашого славного земляка Михайла Михайловича Кир’якова.

 

Література про життя та діяльність

  • Гриневич, Е. В. Кирьяков Михаил Михайлович : [биогр. справка] / Е. В. Гриневич, Л. П. Костюк // Николаевцы. 1789 – 1999: энцикл. словарь. – Николаев, 1999. – С. 166.
  • Кирьяков Михаил Михайлович // Энцикл. словарь Брокгауз и Ефрон. – Томъ ХV. – СПб., 1895. – С. 151.
  • Кир’яков Михайло Михайлович // УРЕ. – 2-ге вид. – Київ, 1980. – Т. 5.– С. 163.
  • Чичкалюк, Т. Кирьяков Михаил Михайлович (сын) : [науч.-попул. Изд.] / Т. Чичкалюк. – Николаев : Изд-во Ирины Гудым, 2016. – 32 с. : ил. – (Легендарные имена).

*  *  *

  • “Белой акации гроздья душистые…” : [в Старофлотских казармах состоялась презентация небольшой книги из серии “Легендарные имена” об Михаиле Михайловиче Кирьякове] // Вечерний Николаев. – 2016. – N 135(1 дек.). – С. 3 : фот.
  • Гаврилов, С. Патриот Северного Причерноморья : [историк, ученый-агроном и общественный деятель Михаил Михайлович Кирьяков] / С. Гаврилов // Южная правда. – 2016. – N 115(6 окт.). – С. 3. – (История)
  • Чичкалюк, Т. Михаил Кирьяков на баррикадах Парижа и под сенью николаевских акаций / Т. Чичкалюк // Николаевские новости. – 2015. – N 148(9 дек.). – С. 4 : фот.

Web-ресурси

  • Агроном-новатор Михаил Михайлович Кирьяков [Електронний ресурс] // Миколаївська обласна бібліотека для юнацтва : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://unbib.mk.ua/index.php/2009-06-11-13-17-31/52-2009-06-11-13-24-26/2129-2017-01-05-15-06-49.html, вільний. – Дата останнього доступу : 05.03.2020. – Назва з екрану.
  • Кир’яков Михайло Михайлович (1810-1839) [Електронний ресурс] // Регіональний інформаційний портал «Прибужжя» : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://www.regportal.mk.ua/2012-03-21-12-12-30/851—-1810-1839, вільний. – Дата останнього доступу : 05.03.2020. – Назва з екрану.