„Добра книжка на ніч краща, ніж усякі ліки”

Шановні батьки!

Багато сімей мають прекрасну традицію – читання дітям на ніч. Не думайте, що ви балуєте малюка, читаючи йому перед сном: ці хвилини приносять не менше користі, ніж самий сон. Хоча дехто з дітей і полюбляють слухати „на сон грядущий” захоплюючі пригоди, більшість дітей все ж віддає перевагу спокійним, нестрашним казкам, краще за все — вже знайомим. Зустрічаються навіть такі уперті малята, котрі здатні роками слухати одну й ту ж саму казку на ніч. Не варто з цим боротись: можливо, повторення знайомої історії дає малюкові відчуття стабільності, допомагає розслабитися перед сном. Якщо дитина хвора, не перевтомлюйте її читанням і не лякайте страшними оповідями, проте й не відмовляйте їй: цікава книга примусить її забути про жар і нежить, утримає в ліжку.

Для найменших діточок читання – це, перш за все, спілкування з батьками. Як чудово, коли настає ця прекрасна мить і тато або мама відкладають усі справи, саджають дитину собі на коліна, обіймають за плечі. Можна міцно притулитися до мами, слухати її голос, разом з нею співпереживати улюбленим героям, сміятися над їхніми пригодами. Коли дитина втомилася або хворіє, або ж після тривалої розлуки чи образи, немає нічого кориснішого, ніж таке емоційне „читання-спілкування”.

Корисно знати!..що читання вголос стимулює:

  • емоційний розвиток:
    – підвищує повагу до себе
    – виробляє мотивацію вчинків
    – розвиває уяву
    – дає можливість відпочити;
  • інтелектуальний розвиток:
    – збільшує запас слів
    – продовжує час, протягом якого утримується увага дитини
    – зміцнюється її впевненість у собі;
  • фізичний розвиток:
    – перегортання сторінок сприяє розвиткові рухової координації, навичок складних рухів
    – розглядання картинок покращує зорові навички
    – слухання загострює навички аудування;
  • соціальний розвиток:
    – поліпшує якість життя
    – члени сім’ї звикають до рольового моделювання
    – час проводиться в контакті з дитиною
    – батьки пізнають інтереси дитини
    – дитина відчуває значущість того, хто їй читає.

Окреме місце в читанні перед сном і взагалі в читанні вголос посідає поетичне читання. Гарна поезія – це рідна сестра музики, і дуже важливо, щоб дитина звикла її слухати з раннього віку. Мова йде навіть не про віршовані дитячі казки або коротенькі забавлянки, а про справжню, велику поезію. Слухання віршів розвиває словниковий запас, відчуття ритму, привчає до особливого, вдумливого, непрагматичного ставлення до літератури.

Можна спробувати наспівувати хороші вірші замість колискової: будь-яка інформація, одержувана дитиною перед сном або у півсні, вкорінюється у глибині підсвідомості і залишається там назавжди, справляючи великий вплив на формування особистості. Звичайно, дитина поки що не здатна осягнути розумом вірші, які їй читають, і не варто пояснювати їх не тільки немовляті, але й 3-4-річній дитині. Однак, не слід засмучуватися: нині малюк сприймає вірші як красиву музику, а про що в них говориться, зрозуміє, прочитавши їх самостійно у більш дорослому віці.

Колискові на сайті «Українські пісні»
Мамині колискові на сайті «Азбука для родителей»
Сонные стихи
Сказка, рассказанная на ночь
Музыка перед сном (есть возможность слушать онлайн)
Спи, моя радость, усни. О пользе ритуалов перед сном (на сайте журнала «Мама и малыш»)
Роберт Луис Стивенсон. Стихи и баллады. Из сборника «Детский цветник стихов»
Игры перед сном
Ирина Гурина КОЛЫБЕЛЬНЫЕ И СКАЗКИ (на сайте для родителей «Мамочки»)
Колыбельные для малыша, или стишки перед сном.
Пальчиковые игры, сказки перед сном
Какие сказки можно почитать ребенку перед сном?