Первомайська районна бібліотека для дітей районної ЦБС

Історія бібліотеки

      Районна дитяча бібліотека почала своє   існування  з 1 жовтня 1954 року. (про що свідчать записи в «Інвентарних книгах»). Біля витоків створення ЦДБ був М.І.Конєв.

      З 1958 року бібліотека займає одну кімнату, площа якої 15 кв. м. На той час книжковий фонд становив – 9333 прим. , читачів – 1035, книговидач – 26 915 . Штат складався з двох працівників. Завідуючою була Олександра Іванівна Великодна .

      В 1959 році бібліотека переїхала  в напівпідвальне приміщення  площею 52 кв. м за адресою Київська,1. Зайняла чотири кімнати. Штат – 3 особи.

Обслуговування дітей було розділено за віковими категоріями: відділ обслуговування дошкільників і учнів молодших класів, та відділ обслуговування старшокласників. З’явилася читальна зала на 10 робочих місць. В 1968 році фонд ЦДБ становив -21 614 примірників, користувачів – дітей -2 650, документовидача становила -72 718 прим.

      В 60-х – 80-х роках ХХ ст. дитяча бібліотека була ідеологічною установою. І в першу чергу, виконувала виховну функцію, постійно наголошувалось на підвищенні ролі бібліотеки у комуністичному вихованні підростаючого покоління.

В 1974 р. – завідуючою стала  Валентина Григорівна Чабанюк;

В 1976 р.– завідуюча Інна Іванівна Швець;

В 1978 – фонд ЦДБ становив – 22 641     примірник,  користувачів – дітей -2 305 осіб, документовидача – 70 420 примірників.

1983 р.  – завідуюча Світлана Леонідівна Фіщенко.

        В 1980р. всі бібліотеки Первомайського району та міста Первомайська були централізовані в єдину бібліотечну систему – ЦБС, з єдиним фінансуванням і методичним забезпеченням. Районна дитяча бібліотека стала міським філіалом №2.

        1 січня 1985 року з централізованої бібліотечної системи виділили міські бібліотеки – філії в Первомайську міську ЦБС. Бібліотека набуває статусу центральної районної бібліотеки для дітей. Заступник директора по роботі з дітьми – Розаліна Сергіївна Вацет.

Працювали в бібліотеці, виховували у дітей любов до читання, до книги досвідчені фахівці Виштальський Микола Амосович, Поліщук Тамара Андріївна, Світлана Леонідівна Фіщенко, яких і досі пам’ятають багато з колишніх маленьких читачів бібліотеки.

         Центральна районна бібліотека для дітей здійснювала організаційно-методичне керівництво  сільськими бібліотеками-філіями. На її базі проводили семінари, практикуми, школи передового досвіду по роботі з дітьми, школу молодого бібліотекаря.

         В 1989 році будинок, в якому розмістилась дитяча бібліотека, набув аварійного стану і бібліотека переїхала за адресою вул. Корабельна, 30. В приміщенні Палацу культури та техніки заводу «Фрегат» була виділена простора, світла кімната площею 338 кв. м.

          У бібліотеці діяли відділи обслуговування дошкільників і учнів 1-3 класів та учнів 4-8 класів. У цих відділах – відкритий доступ до книжкового фонду. Також, окрім двох абонементів, була читальна зала для учнів 4-8 класів на 50 робочих місць. У читальній залі зосереджений весь довідковий апарат бібліотеки, цінна література, найкращі твори класичної, радянської та зарубіжної літератури. З 2001 року дитяча бібліотека знаходиться в приміщенні районної бібліотеки для дорослих.

Місія бібліотеки

        Підтримка та просування читання у дитячому середовищі, як основи інтелектуального та творчого розвитку дитини. Забезпечення реалізації прав юних громадян на вільний доступ до інформації, до знань. Відродження традицій сімейного читання.

Основні стратегічні завдання

       Формування духовного, культурного та інтелектуального потенціалу юного покоління на основі національної та світової культурної спадщини;

забезпечення дітям найбільш оптимальних умов для задоволення освітніх, комунікативних та інших потреб;

створення комфортного простору для розвитку дитини через читання, книгу та інші види документів, що відповідають її психофізичному розвитку, соціокультурним та індивідуальним особливостям;

Основні пріоритетні напрямки діяльності

  • Інформаційна – фонди бібліотеки є власною частиною загальнодержавної системи інформації, яка дозволяє дитині отримувати новинки мислення та освіти;
  • Виховна – розвиток творчих здібностей особистостей дитини, приміщення йому гуманістичних ідеалів;
  • Комунікативна – бібліотека повинна стати місцем для спілкування дитини з літературою, як з видом мистецтва, з однолітками;
  • Методична – здійснює аналіз діяльності бібліотек-філій, прогнозує розвиток бібліотечної справи в районі.

Ресурсна база

  • понад 11 тис. примірників книг;
  • 36 назв газет та журналів;
  • доступ до інформаційних ресурсів всесвітньої мережі Інтернет;
  • інформаційно-пошуковий апарат;

Каталоги та картотеки бібліотеки:

  • Систематичний ілюстрований каталог для читачів 8-9 років;
  • Систематичний каталог для читачів 10-11років;
  • Систематичний каталог для читачів 12-15 років;
  • Алфавітний каталог;
  • Систематичний каталог для організаторів дитячого читання;
  • Систематична картотека статей;
  • Краєзнавчий каталог;
  • Картотека на цінну частину фонду;
  • Реєстраційна картотека періодичних видань.

 

Комплексні програми

Програма «Сім’я + книга = бібліотека = формула успіху» (2017 – 2019рр)

      Сім’я    являється джерелом духовного росту матеріального добробуту, в якій людина народжується, виховується і живе. Саме в родині закладаються основи виховання та формування майбутньої особистості. Крізь неї нащадкам передаються духовні цінності, життєвий досвід, трудові навички та національні традиції.   Робота з родинами, підтримка сімейного читання, організація сімейного дозвілля є одним із традиційних напрямків у роботі дитячої бібліотеки. У бібліотеці  організована «зона» для читання  дітей і батьків. Тут створені інформаційні куточки для батьків, де можна ознайомитися з новинками літератури, новими періодичними виданнями для дітей і дорослих, а також отримати інформаційну допомогу з проблемних питань виховання. В рамках програми проводяться цікаві заходи:

       Посвята в читачі учнів першого класу ЗОШ №12, класний керівник Олексюк Зінаїда Іванівна.

      «Бібліотечні сутінки:відпочиваємо всією родиною» розпочалися екскурсією по книжкових лабіринтах. Для дітей  працював відкритий мікрофон «Читай. Співай, Грай», проводилися рухливі ігри: «Бантик», «Почепи яблука», «Збери цукерки», «Першовідкривач». Дівчатка змагалися у конкурсі «Майкап «Барбі»»

Закінчилися сутінки конкурсом на краще селфі «Я в бібліотеці». За чашкою чаю учасники ділилися враженнями про проведений час. Батьки, які відвідали бібліотеку вперше, відмітили, що бібліотека сьогодні і бібліотека, їхнього дитинства «це два різних світи».

       Сімейний конкурс  «Нерозлучні друзі – дорослі і діти», сімейний вихідний «День гурмана у бібліотеці».

       «Давайте зустрічатися разом частіше» – головний   «message» усіх заходів.

Бібліотекарі відвідують батьківські збори в школах з темою «А ваші діти читають?». В читальній залі оформлена поличка та ведеться картотека «Закон України на захисті малозабезпечених сімей».   

Програми літніх читань «Літо 2018»

      Програма включала  розважальні та пізнавальні  заходи для проведення змістовного відпочинку читачів  у бібліотеці та дитячих майданчиках, залучення їх до позакласного читання за відповідною програмою. А для бібліотекарів це була чудова нагода поспілкуватися зі своїми юними читачами не тільки у бібліотеках, а й  за межами своєї книгозбірні, щоб збагатити дітей корисними знаннями, влаштувати для них цікаве дозвілля.

     Акцією «Бібліотека «без стін» розпочалися літні читання у РДБ (читання та дозвілля дітей в парках та на дитячих майданчиках міста).

    Голосні читання «Казкарів ти більше знай, казки їх прочитай»  у дитячому садочку «Сонечко»

бесіда для дівчаток «Шопінг» та слайд – бесіда «Татуювання – мода чи безглуздя»

 

Нові форми роботи

     Враховуючи виклики сьогодення,  бібліотека намагається використовувати у своїй діяльності сучасні й різноманітні форми роботи , які, завдяки актуальному змісту, творчому підходу та нетрадиційним назвам, здатні привертати до себе увагу користувачів-дітей бібліотек, а також залучати до них нових відвідувачів:

  • відкритий мікрофон «Я читаю, тому що…»;
  • книжковий обмін-бюро «Книжковий бартер»;
  • респект – зустріч з В. Сухомлинським у «Школі добрих вчинків»;
  • літературно – туристичний пікнік «У парк по здоров’я та загадки»;
  • літературний екскурс «Краса і велич символів державних”;
  • караван цікавих фактів “Пізнай Україну – пізнай себе»;
  • цикл заочних творчих зустрічей із земляками – ювілярами: «Їх імена – окраса краю»;
  • пізнавально – ігровий диліжанс чемності «Привіт, весь світ»;
  • веселий калейдоскоп « Яскрава, весела, щаслива, завзята дитинства Планета»;
  • тренінг «Не стань живим товаром!»;
  • мультимедійний урок «Насильство та жорстока поведінка дітей»;
  • гра – тренінг «Вивчаємо абетку доріг»;
  • формула успіху «Спортивна еліта України»;
  • гра-подорож «Країною здоров’я»
  • аукціон думок «СНІД не для мене.»
  • краєзнавчий трамвайчик «Стежками рідного краю»
  • медіа – презентація «Місця знайомі й незнайомі: «Гранітно – степове Побужжя»
  • майстер класи для дітей за різними темами;
  • Biblio -Art-майстерня «Новий рік зустрічаємо, ялинку прикрашаємо»
  • Вуличний Non- Stop «Обирай українську книжку!»
  • Історичний променад в бібліотеці «Китай: від А до Я»        
  • Квест космічний «Нас кличуть зорі»

 

Творчі об’єднання за інтересами

Діє клуб за інтересами «Школа ввічливості».

Заняття розраховані  на 3 роки  та проводяться  з учнями 2 – 4 класів.

Девіз:

 «До всіх сердець, як до дверей,

Є ключики малі.

Їх кожен легко підбере, якщо йому не лінь.

Ти, друже, мусиш знати їх,

Запам’ятати не важко:

Маленькі ключики твої –

«Спасибі» і «Будь ласка»»   

Завдання.

  Донести до дітей – читачів визначення поняття «ввічливість»,обов’язки правил гарної поведінки. Навчити дітей ввічливо спілкуватися з ровесниками та дорослими, осмислювати свої вчинки , розрізняти «що погано і що добре». Виховувати у дітей ввічливість , чемність, доброзичливість.  Сформувати манери культурної поведінки, навички і звички хорошого тону. Для учнів «школи ввічливості оформлена  книжково – ілюстративна виставка «Етикет нам треба знати і у будні, і у свята».

Проводяться  засідання з січня по квітень та з вересня по грудень. Як і в кожній школі є літні канікули. Приклади занять:

  • Рольова гра «Як слово наше відгукнеться»
  • Урок хороших манер «Завітаймо до ввічливості»
  • Морально-етична бесіда «Я і мій характер»
  • Урок гарної поведінки «Озирнись на свій вчинок»
  • Урок спілкування «Мистецтво бути другом»
  • Дитячі посиденьки «Гостинні господарі – ввічливі гості»

 

Інтернет – центр у бібліотеці

      З 2011 року  в Первомайській РДБ організований безкоштовний доступ до мережі Інтернет для юних користувачів. Ресурси та послуги Інтернет є доповненням до фонду бібліотеки і надаються користувачам бібліотек у вигляді вільного безкоштовного доступу до Інтернет.

Проводимо: майстер класи «Комп’ютер та Інтернет з нуля» для дітей та батьків за темами:

  • «Листування в Інтернет» Створення власної поштової скриньки. (діти)
  • Реєстрація в соціальних мережах.(діти)
  • Відкрити особистий кабінет.(газ, електроенергія та ін.) (батьки)

Консультації для бібліотекарів сільських бібліотек філій:

  • Створення та редагування зображень в програмі Paint.
  • Створення та редагування таблиць в Microsoft Word.

Консультації для учнів старших класів.

  • Реєстрація осіб для участі в ЗНО
  • Електронне оформлення заяв до вступу до вищого навчального закладу.

Однією із найактуальніших проблем сьогодення є проблема захисту дітей від негативного впливу інформаційної продукції. Проводимо заняття з медіа грамотності та ряд масових заходів з використанням комп’ютерів та Інтернет:

  • День безпеки в Інтернет «Віртуальна планета INTERNET»
  • Форсаж музичними сайтами «Музичні передзвони»
  • Інтернет – подорож «Новий рік, як воно є».

 

Рекламна діяльність

         Бібліотечна реклама – дієвий засіб залучення нових користувачів.   Бібліотека  для реклами своїх послуг використовує засоби наочного, друкованого, усного інформування: бібліотечні стенди «Куточок читача», «Бібліотека інформує», «Зверни увагу», оголошення, повідомлення про заходи, плани заходів на місяць, прес-релізи про заходи, дні відкритих дверей, організація екскурсій для першокласників та дошкільнят до бібліотеки. Популяризації літератури, читанню, зверненню до бібліотек сприяли такі традиційні та інноваційні форми роботи як: бук кросинги, флешмоби, різноманітні акції, літературні вечори, презентації, історичні, інформаційні години та ін.  Співробітництво бібліотеки з місцевими ЗМІ – давня традиція. Для реклами,  бібліотеки використовують соціальні мережі. Робота бібліотек невід’ємно пов’язана з владою, громадськими організаціями, навчальними закладами міста та району.

Видавнича діяльність

     Одним із важливих напрямів роботи бібліотеки є створення власної видавничої продукції. Видання для користувачів бібліотеки:

  • Літературна візитка «Ш. Перро»
  • Літературна візитка «Н. Забіла»
  • Літературна візитка «В. Близнець»
  • Літературна візитка «В. Сухомлинський»
  • Буклет – пам’ятка «Як не стати жертвою злочину»

 

Видання для бібліотекарів бібліотек-філій:

  • Інформаційно – аналітичне видання «Аналітичний огляд діяльності бібліотек Первомайського району, що обслуговують дітей за 2017 рік»
  • Інформаційний огляд «Інноваційна діяльність бібліотек для дітей на шляху підвищення їх ролі у громаді. Здобутки і проблеми»
  • Методико – бібліографічні поради «Плануємо роботу на 2019 рік»
  • Методичні поради «Навчаємо медіа грамотності дитячого користувача»

 

Партнери бібліотеки

  • Управління соціального захисту населення
  • Відділ економічно-інвестиційного розвитку, торгівлі, туризму, культури,

молоді та спорту райдержадміністрації

  • Районна організація ради ветеранів,
  • ЗОШ №4,12, НВК №2.
  • Служба у справах дітей РДА 

 

Підвищення кваліфікації

Працівників РДБ:

  • Носенко Людмила Анатолівна, бібліотекар абонементу РДБ – дистанційне навчання в Миколаївському тренінговому центрі за темою «Нова бібліотечна послуга: використання інформаційних технологій та Інтернету в бібліотеці» (2015 р.)
  • Григоренко Наталя Анатоліївна, бібліотекар читальної зали РДБ пройшла дистанційне навчання в Миколаївському тренінговому центрі за темою «Інтелектуальна свобода та доступність інформації в демократичному суспільстві. Етика бібліотечного працівника» (2018 р.)

Методична робота бібліотеки:

        Вся система занять з підвищення кваліфікації, яка формувалась у РЦБС впродовж багатьох років, покликана вчити бібліотекарів мислити та діяти професійно, шукати нетрадиційні підходи у вирішенні питань, виховувати самостійність та відповідальність за довірену справу, розвивати творчу ініціативу. Одним із пріоритетів у методичній роботі є семінари для працівників бібліотек – філій районної централізованої бібліотечної системи. Деякі з них:

2016 – семінар – практикум «Діти. Здоров’я. Книга: просвітницькі традиції бібліотеки для дітей»;

2017 – флеш-семінар «Читаємо разом: бібліотечні засоби формування читацької активності дітей»;

2018 – семінар «Формування медіаграмотності як один з ключових напрямків роботи бібліотек»

2019 – семінар «Сучасна бібліотека: тенденції в обслуговуванні користувачів – дітей» 

Нагороди бібліотеки та працівників

  • Дипломом – колектив РДБ за участь у номінації «Ефективне просування книги та читання» в огляді-конкурсі районних бібліотек для дітей.(2017)
  • Грамота від райдержадміністрації – колектив РДБ з нагоди Дня працівників культури та аматорів народного мистецтва (2017)
  • Грамота від райдержадміністрації – заст.. директора по роботі з дітьми Горициній Г.М. , з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек.(2017)

Плани на майбутнє

  • покращення матеріально-технічної бази: капітальний ремонт приміщення РДБ, придбання сучасних меблів, мультимедійного проектора; поповнення фондів документами на різних носіях;
  • організація бібліотечного простору: зонування, дизайн інтер’єру, створення комфортного середовища;
  • Зараз бібліотекар – це один з тих людей, які повинні вміти все: бути фахівцем з інформаційних технологій, культурологом, літератором, дизайнером, деколи психотерапевтом, «масовиком – – витівником», тому в наших планах  вчитися та змінюватися.

 

Фотогалерея