Історія бібліотеки
Новоодеська дитяча бібліотека заснована в 1947 році. Спочатку дитяча бібліотека була разом з бібліотекою для дорослих, а потім відділилася. З 1 січня 1952 року було відкрито окремий рахунок в Державному банку на дитячу бібліотеку. З 1951 року бібліотека знаходилась на вулиці Леніна, біля районного будинку культури. Абонемент мав дві великі кімнати і читальну залу, в якій була ще земляна підлога, приміщення зовсім не опалювалось. Першою завідуючою бібліотеки в 1947 році була Добряк Віра Петрівна, учасник Великої Вітчизняної війни, нагороджена двома орденами Червоної зірки та іншими орденами і медалями. Недовго працювала Віра Петрівна, війна підірвала її здоров’я і вона померла в 1954 році їй було всього 30 років.
Першого травня 1951 року до бібліотеки прийшла працювати Віра Василівна Музиченко, а 16 лютого 1952 року – Шевченко Ольга Василівна.
Двічі бібліотеці вручались дипломи про присвоєння звання бібліотеки відмінної роботи, три похвальні грамоти, а завідуюча бібліотеки нагороджена значком «За відмінну роботу».
В 1965 році було побудовано нове типове приміщення районної бібліотеки для дорослих та дітей (на другому поверсі, з великою читальною залою та двома абонементами). В березні 1966 року завідувачкою бібліотеки стала Загребельна Марія Трохимівна. В районній дитячій бібліотеці в той час працювало 4 співробітники (Загребельна М.Т., Боцюк Д.І., Оліхова І.Ф., Волошанюк Г.О.).
Великою подією в житті бібліотеки стало створення централізованої бібліотечної системи ЦБС (1976 рік), що дало змогу ще краще задовольняти потреби читачів району . Здійснювалася широка популяризація книги всіма формами і методами бібліотечної роботи. Районна бібліотека для дітей була обласною та республіканською шкалою передового досвіду, на її базі часто проводились семінари, практикуми. Працівники бібліотеки неодноразово нагороджувались грамотами та іншими відзнаками.
У травні 1987 року естафету керівника прийняла Дронова Тетяна Анатоліївна, для якої Марія Трохимівна Загребельна була і учителем, і наставником, і першим порадником.
З 17 грудня 2002 року Дронова Т.А. стала директором ЦБС, а завідуючою бібліотеки для дітей, заступником директора ЦБС по роботі з дітьми – Гребенюк Тамара Валентинівна, яка по теперішній час очолює Новоодеську РДБ. Колектив бібліотеки складає 4 працівники.
Емблемою Новоодеської РДБ є Квітка-РАЙДУГА, яка виростає з розгорнутої книги: Розумні, Активні, Інтелектуали, Дружні, Успішні, Гарні, Артисти – наші читачі.
Місія бібліотеки
Новоодеська центральна районна бібліотека для дітей – це освітній, культурний, інформаційний центр для об’єднання користувачів з різнобічними інтересами і потребами. Сьогодні бібліотекою користуються 2269 читачів, серед них – дошкільнята, учні 1-9 класів, їх батьки, вчителі, вихователі.
Дитяча бібліотека – це центр інформації, духовного збагачення дитини, розвитку її інтелектуальних та творчих здібностей. Пріоритетом в роботі бібліотеки залишається і розвиток особистості, здатної самостійно і вільно мислити й діяти в умовах інформаційного суспільства; формування у дітей сучасного світогляду; розвиток навичок самостійного пізнання, самоосвіти і самореалізації особистості; виховання покоління, здатного ефективно працювати і навчатися протягом життя.
Основні напрямки роботи
- Залучення дітей до систематичного читання; (робота за програмою «Велике читання малого читача»);
- Довідково-інформаційне обслуговування користувачів;
- Розширення інформаційних послуг, забезпечення вільного доступу до інформації;
- Виховання культури читання;
- Популяризація кращих зразків української та світової літератури;
- Формування духовної культури і національної свідомості читачів, відродження національних традицій;
- Допомога учням у вивченні шкільних предметів та розширення їх знань поза шкільною програмою;
- Становлення правової культури;
- Популяризація літератури з питань валеології.
- Екологічне виховання читачів-дітей;
- Утвердження бібліотеки, як центру дозвілля;
- Надання методичної допомоги бібліотекам району в обслуговуванні дітей;
- Формування позитивного іміджу, пошук нових форм співробітництва бібліотеки та інших зацікавлених організацій на партнерських засадах;
- Покращення матеріально-технічної бази бібліотеки та комплектування бібліотечного фонду.
Ресурсна база
(бібліотечний фонд, періодика, інформаційно-пошуковий апарат)
Фонд Новоодеської ЦДБ налічує майже 35 тис. примірників вітчизняної та зарубіжної літератури для дітей, а також 20 назв періодичних видань.
Інформаційно-пошуковий апарат бібліотеки представлений системою каталогів і картотек:
- Алфавітний каталог;
- Систематичний ілюстрований каталог для дітей 8-9 років;
- Систематичний каталог для дітей 10-11 років;
- Систематичний каталог для дітей 12-15 років;
- Систематична картотека газетно-журнальних статей;
- Краєзнавча картотека;
- Картотека періодичних видань
Довідково-інформаційний куточок «Читацьке довідкове бюро Бібліогід». Бібліотечні працівники надають кваліфіковану допомогу в доборі необхідної літератури, складають плани читання, рекомендаційні списки літератури, допоможуть одержати довідку про ту чи іншу подію, дату.
До послуг користувачів:
- Відділ обслуговування дошкільників та учнів 1-4 класів
- Відділ обслуговування учнів 5-9 класів
Читачі бібліотеки можуть:
- отримати будь-який документ з фонду бібліотеки для користування в читальній залі та на абонементі;
- підвищити рівень навчання та самоосвіти, підготувати реферат, цікаве повідомлення;
- збагатити своє уміння та навички у сфері мовлення, читання, поведінки;
- взяти участь у всіх заходах, що проводить бібліотека;
- відвідувати бібліотеку всією родиною;
- цікаво провести дозвілля;
- стати членом клубу «Юний еколог» та любительського об’єднання «Наші обереги».
Головна цінність бібліотеки сьогодні – дитина, яка читає.
Багато уваги бібліотека приділяє роботі в рамках державних, обласних та районних програм:
- Державна цільова програма підтримки та розвитку читання;
- Державна цільова програма інформування громадськості з питань європейської інтеграції;
- Обласна програма підтримки книги і читання «Діти Миколаївщини читають»;
- Обласна комплексна програма охорони довкілля Миколаївської області;
- Програма військово-патріотичного виховання населення Новоодеського району;
- Програма відпочинку та оздоровлення дітей Новоодеського району;
- Програма охорони довкілля, раціонального використання природних ресурсів і забезпечення екологічної безпеки на період 2011-2015 років;
- Районна комплексна програма захисту прав дітей Новоодеського району «Дитинство»;
- Комплексна бібліотечна програма «Велике читання малого читача» на 2012-2021 роки;
- Локальна міні-бібліотечна програма «Літо з книгою» (на період літніх канікул).
Комплексна бібліотечна програма «Велике читання малого читача» на 2012-2021 роки.
Мета Програми:
- Стимулювання росту читацької активності та популяризація читання, розвиток у дітей та підлітків позитивного ставлення до читання та книги, їх зацікавленості у користуванні друкованою книгою як джерелом інформації, заохочення до систематичного читання;
- Підвищення рівня читацької компетентності;
- Об’єднання інтелектуальних та матеріальних ресурсів щодо активізації інтересу до читання.
Завдання Програми:
- посилення ролі бібліотеки як центру читацьких інтересів користувачів;
- формування сприятливих умов для популяризації книги, читання, знань;
- створення стійкого попиту на послуги, які надає бібліотека;
- залучення до активного читання дітей , які читають мало;
- позиціювання читання серед дітей та підлітків, як достойний засіб змістовного та цікавого дозвілля;
- залучення творчо обдарованих дітей та до участі у Всеукраїнських та
регіональних конкурсах дитячої творчості;
- формування серед громадськості усвідомлення про цінність та
значимість читання та читацької культури;
- утвердження Районної бібліотеки для дітей як центру дитячого читання.
Технології просування читання
Стало доброю традицією під час весняних канікул проводити Тиждень дитячого читання. Це одне з найбільших бібліотечних свят року. В урочистій обстановці проходить нагородження переможців ІІ – етапу Всеукраїнського конкурсу «Найкращий читач… року». Для читачів бібліотеки проходить багато цікавих, різноманітних масових заходів спрямованих на популяризацію найкращих творів української та світової літератури для дітей письменників ювілярів року, та відзначення знаменних та пам’ятних дат в житті України та світової спільноти.
За участі Обласної бібліотеки для дітей ім. В. Лягіна, урочисте відкриття Тижня дитячого читання щороку проходить на сцені одного з районних Будинків культури Миколаївської області. В 2013 році честі відкриття Тижня дитячого читання удостоєна Новоодещина – працівники обласної бібліотеки привезли і подарували казкову історію дітям Нової Одеси. Акторам допомагали вокалісти та творчі колективи Музичної школи, Будинку дитячої та юнацької творчості, районного Будинку культури.
І свято відбулося! Гарний настрій і власне море вражень отримав кожен. Адже головна сила казки, доброта, перемогла і на цей раз.
Багато уваги районна дитяча бібліотека приділяє організації змістовного дозвілля дітей. Кожного року під час літніх канікул в читальній залі та на молодшому відділі обслуговування для дітей з оздоровчих таборів ЗОШ №1, ЗОШ №2 та Гуманітарної гімназії проходить розважальна конкурсно-ігрова програма «Літечко запрошує», в рамках міні-бібліотечної програми «Літо з книгою». На читачів нашої бібліотеки чекають різноманітні конкурси, вікторини, ігри, літературні мандрівки, бліц-турніри, казкове лото, а ще веселий мультзал. Яке ж літо без улюблених мультфільмів та їх веселих героїв! Ніхто з дітей не залишається без уваги. Всі мають змогу проявити свої знання, кмітливість та ерудованість. Дуже подобаються дітям інтерактивні ігри : «Бібліопарасолька», «Правовий кошик», «Щасливий випадок» (для учнів 5-6 та 7-8 класів), «Чарівне намисто знань», інтерактивна гра «Квітка-РАЙДУГА», що виконує бажання тільки ерудованих, кмітливих, начитаних дітей.
Бібліотека у соціальному просторі
У своїй роботі працівники ЦДБ підтримують тісний зв’язок з вчителями та шкільними бібліотекарями Новоодеських ЗОШ №1, 2 та Гуманітарної гімназії, працівниками РБК, музичної школи та Будинку дитячої творчості, з працівниками центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та центральною районною лікарнею в рамках програми «Обери здоровий спосіб життя».
Працівники дитячої бібліотеки приділяють велику увагу створенню умов для творчої реалізації обдарованих дітей. На книжкових поличках “Майстерність черпаю з книжок” та “Книга і фантазія” представлено багато цікавинок для розвитку дитячої творчості. У своїй роботі бібліотека тісно співпрацює з районною станцією юних техніків. Керівник гуртка Тарасюк Тамара Олексіївна та гуртківці часто відвідують бібліотеку, щоб знайти нові ідеї для творчості, дарують нам свої роботи. В 2011 році свої досягнення гуртківці продемонстрували на ІV Всеукраїнській виставці-фестивалі “Обдаровані діти України”, де Рогожан Максим та Кушнір Станіслав отримали дипломи і подарунки.
Працівники бібліотеки неодноразово нагороджувались грамотами управління культури Миколаївської облдержадміністрації, грамотами Новоодеської районної державної адміністрації «За багаторічну плідну працю, високий професіоналізм, вірність обраному фаху, вагомий внесок у розвиток культури району» (2009 рік), «За патріотичне виховання дітей» (2017 рік), дипломами обласної бібліотеки для дітей ім. Лягіна за участь в різноманітних конкурсах дитячої творчості, за ІІ місце у конкурсі професійної майстерності працівників бібліотек для дітей області «Ярмарок ідей» (2002р.), І місце в обласному творчому огляді «Ми – Українці» у номінації «Люби , читай – українське!» (2016р.), ІІІ місце в огляді-конкурсі районних бібліотек для дітей у номінації «Ефективне просування книги та читання» за творчу роботу «Велике читання малого читача» (2017 р.). Колектив районної дитячої бібліотеки визнано кращим закладом культури в Новоодеському районі в 2016 році.
Комп`ютерна база бібліотеки
2 комп’ютери (один з яких, старий Duron 1100 Mhz не працює ), 1 принтер, 2 сканери.
Основні напрямки інформаційно-бібліотечного обслуговування:
І. Організація інформаційно-маркетингової діяльності;
ІІ. Обслуговування учнів 1-9 класів і популяризація літератури на допомогу навчально-
виховному процесу;
ІІІ. Організація книжкових фондів та каталогів.
Краєзнавча робота
Краєзнавча робота займає вагоме місце в роботі бібліотеки. Вихованню патріотичних почуттів, любові до рідної землі, збагаченню духовного світу дитини допомагає використання краєзнавчого матеріалу. Саме бібліотека формує особистість на грунті історії, культури, традицій народу. Новоодещина багата своєю історією, культурними і фольклорними традиціями. Задача бібліотечного краєзнавства – зібрати, зберегти і надати користувачам документальні джерела та інформацію про рідний край. Для того, щоб полюбити свою «маленьку Батьківщину», потрібно її добре знати, мати під рукою матеріали про історію, культуру, екологію рідного краю, про видатних людей, народних умільців міста в якому живеш. В бібліотеці оформлено краєзнавчий куточок «Мій край – історія моя» де зібрана вся література краєзнавчого характеру, тематичні папки, краєзнавча картотека, порт фоліо, вироби місцевих умільців. В районній дитячій бібліотеці проходять творчі зустрічі з місцевими поетами, членами літературного об’єднання “Пошук”, проводяться презентації їх нових книг. Так, в рамках проведення літературної акції День читання «Читай – пізнавай свій рідний край!» було проведено зустріч з місцевою поетесою, членом літературного об’єднання «Пошук» Тетяною Акальмаз та було презентовано першу персональну збірку патріотичної лірики поетеси «Моя найкраща, мила Україно!» (видана Районною дитячою бібліотекою), пройшла творча зустріч учнів 7-х класів ЗОШ №2 з почесним громадянином міста Нова Одеса (1999 року), «Людиною року» в номінації «Митець 2001 року», художником, членом літературного об’єднання «Пошук», автором 20 прозових та поетичних збірок – Анатолієм Вітренком, зустріч з керівником літературного об’єднання «Пошук» Видашенко З.Я. і презентація нової книги «Такий закон життя».
До 95-річчя утворення Новоодесього району, 14 вересня 2018 року в читальній залі для учнів 5-9 класів було оформлено перегляд літератури «Новоодещині – 95» та проведено краєзнавчу годину «Новоодещина: сьогодення пульс і подих сивини». У фойє Районного будинку культури було оформлено виставку-інсталяцію «Новоодещині – 95!».
До 80-річчя утворення Миколаївської області в актовій залі ЗОШ №2 для учнів 7-9 класів було проведено конференцію «Миколаївщина – наш рідний край». Для присутніх було оформлено книжкову виставку «Миколаївщина: крізь простір і час» та перегляд літератури «Заповідними стежками Миколаївщини».
Напередодні Дня міста Нова Одеса в читальній залі РДБ було оформлено перегляд матеріалів “Сторінки історії рідного міста”, для учнів 6-го класу ЗОШ №2 було проведено історичний етюд «Рідне місто над Бугом» та краєзнавчу вікторину «Моє коріння тут, на цій землі…»
Видавнича продукція
Протягом 2014-2018 років було видано різноманітні рекомендаційні та інформаційні списки і покажчики: «Ерудитом стати просто! (для дітей молодшого шкільного віку та їх батьків), «Віконце в Екосвіт», «Уроки ввічливості та гарних манер», інформаційно-бібліографічні покажчики «Сучасні діти – які вони є?» : випуск 1 «Обдаровані діти», випуск 2 «Зона особливої уваги», пам’ятки та поради для читачів-дітей, вчителів, батьків, методичні рекомендації для бібліотекарів: «Вимоги часу – нові форми роботи», «Національно-патріотичне виховання в бібліотеках», інформаційний колаж присвячений творчості Л.Я. Чижової «Доля поета висока і світла», збірка патріотичної лірики місцевої поетеси Т.О. Акальмаз «Моя найкраща, мила Україно!», інформаційний довідник
«Як треба харчуватися, щоб до лікаря не звертатися», бібліографічна довідка «Диво, створене людиною» (до Міжнародного дня дитячого книги), словничок комп’ютерних термінів «З комп’ютером на «Ти»», бібліографічний покажчик «Світ сучасних технологій: Людина у полоні залежності», вебліографічний довідник «Безпека в Інтернеті» та інші.
Творчі об’єднання за інтересами
Для учнів 3-4 класів вже понад 20 років діє група за інтересами ”Наші обереги”, яка об’єднує дітей, що цікавляться українською минувшиною. В бібліотеці оформлено книжкову виставку “Народознавча веселка”.
Клуб за інтересами «Вишиванка» створений працівниками дитячої бібліотеки на базі Районного.
Велика увага в бібліотеці приділяється екологічному вихованню дітей.
Для учнів 5-8 класів діє клуб за інтересами «Юний еколог».
Участь у конкурсах дитячої творчості
Читачі Новоодеської ЦДБ та міської і сільських бібліотек-філій постійно приймають участь в різноманітних конкурсах дитячої творчості, таких як:
- Всеукраїнський конкурс «Найкращий читач… року». Два переможці від Новоодеського району відвідали місто Львів в числі учасників з інших областей України.
- Обласний конкурс дитячої творчості «З любов’ю до рідної природи» (виготовлення еко-книжки – саморобки) (2009р.). Читач Новопетрівської бібліотеки-філії Богдан Кіхтенко посів ІІІ місце в конкурсі.
- Обласний конкурс творів “Книга у моєму житті”.
- Всеукраїнський дитячий літературний конкурс «Творчі канікули» (2017 р.) читач Новоодеської РДБ Бухтяк Кирило зайняв І місце в обласному турі конкурсу.
- Всеукраїнський конкурс есе «Діти єднають Україну» (2019 р.) Читачі Новоодеського району Заніна Вікторія, есе «Що для мене Україна?» і Тараненко Олександра, есе «Діти єднають Україну» зайняли І місце в різних вікових категоріях.
Підвищення кваліфікації
- Участь у Форумі сільських бібліотек Миколаївщини (2008р.)
- Участь у ІІ Форумі сільських бібліотекарів « Сільська бібліотека: стратегія поступу в майбутнє» (2011 р.)
- Участь бібліографа РДБ у регіональному майстер-класі «Бібліотечно-інформаційне обслуговування дітей: актуальні та результативні форми роботи» на базі Братської ЦБС (2009р.)
- Участь у міжрегіональному ярмарку інновацій (спільно з Херсонською ОБД та Кримською республіканською бібліотекою для дітей) «Досвід кращих – кожному» на базі Миколаївської ОДБ. (2012 р.)
- Участь у міжрегіональному ярмарку інновацій (спільно з Херсонською ОБД та Кримською республіканською бібліотекою для дітей) «Досвід кращих – кожному» на базі Херсонської ОБД (2013 р.)
- Участь в обласному семінарі-ярмарку бібліотечних інновацій дитячих бібліотек Миколаївської області «Інноваційна діяльність дитячих бібліотек Миколаївського краю: ярмарок творчих ідей» на базі ОДБ (2014 р.)
- Участь в заходах підвищення кваліфікації для заступників директорів ЦБС на базі Миколаївської ОБД.
- Проведення семінарських занять по роботі з дітьми, практикумів, тренінгів, школи молодого бібліотекаря, днів професійного спілкування для бібліотекарів Новоодеської ЦБС.
- Проведення семінарських занять по роботі з дітьми для шкільних бібліотекарів району.
«День обласної бібліотеки для дітей ім. В.О. Лягіна
в Новоодеському регіоні»
У 2017 році в районній бібліотеці для дітей Новодеської ЦБС відбувся Виїзний професійний день Миколаївської обласної бібліотеки для дітей ім. В.О. Лягіна. Учасниками такого інтерактивного заходу з підвищення фахової майстерності були працівники сільських бібліотек-філій та провідні спеціалісти Новоодеської ЦБС.
Відкрили роботу методичного дня Романченко О.Л., заступник директора обласної бібліотеки для дітей В.О. Лягіна, Дронова Т.А., директор Новоодеської ЦБС.
Професійне спілкування з бібліотекарями сільських бібліотек-філій Новодеської ЦБС було присвячене темі «Бібліотека, що обслуговує дітей: простір ідей для місцевої громади». Під час спілкування провідні фахівці обласного методичного центру запропонували учасникам консультації: «Підтримка дитячого читання: нові ідеї та успішні технології» (Романченко О. Л,, заступник директора); «ТОП найвдаліших бібліотечних ідей на підтримку розвитку дитячого читання» (Нахова Т. І., завідувач науково-методичним відділом); «Веб-простір бібліотеки в залученні дитини до читання» (Голенко І. О., завідувач відділом інформаційних технологій та електронних ресурсів); «Сімейне читання як спільна діяльність родини та бібліотеки» (Кудіна Т. М., провідний бібліотекар відділу обслуговування дітей дошкільного віку та учнів 1-4 кл.); «Інтерактивні форми обслуговування читачів-підлітків» (Чмельова Г. Л., завідувач відділом обслуговування учнів 5-9 класів); «Формування медіаграмотності в сучасній бібліотеці»(Щука Н. В., провідний бібліограф інформаційно-бібліографічного відділу).
Почесною гостею заходу була Л.Я. Чижова, відома Миколаївська дитяча письменниця, член спілки письменників України, лауреат обласної премії М. Аркаса.
План на майбутнє
- Мріємо про створення сучасної зони відпочинку в бібліотеці, облаштування Книжкової вітальні, придбання нових меблів та бібліотечного обладнання.
- Придбання нової сучасної комп’ютерної техніки, цифрового фотоапарату,
забезпечення бібліотеки сучасною аудіовізуальною та проекційною технікою.
- Відновлення в штаті бібліотеки посади методиста по роботі з дітьми.