Снігурівська районна бібліотека для дітей

Історія бібліотеки

        Свою історію бібліотека починає з 1березня 1948 року, коли  молоді спеціалісти О.К.Черніченко, П.П.Браточкіна і  Н.І.Шолом зустріли своїх перших читачів у щойно відкритій районній бібліотеці для дітей. Їх було ледь за триста дівчаток і хлопчаків, закоханих у книгу. У маленькій кімнаті, відведеній для дитячої бібліотеки у приміщенні, де згодом  розташувався  районний краєзнавчий музей ( нині – магазин на площі Б.Хмельницького), було тіснувато. Але завжди панували в ній атмосфера поваги до юного читача,прагнення виховати у дітей добрі смаки і хороші риси характеру. Напередодні Жовтневих свят 1969 року   дитяча  бібліотека святкувала  новосілля, змінилася її адреса, дітям віддано весь другий поверх сучасної забудови. До послуг юних читачів два абонементи і дві  читальні зали для учнів 1-4 та 5-8 класів. Просторо і, як завжди, цікаво.

      В 60- 70х роках особливу увагу приділяли індивідуальній роботі з читачами, формуванню читацьких навичок у дітей та підлітків, вдосконаленню таких форм роботи, як читки-бесіди, читацькі конференції, бібліотечні плакати, і впровадженню нових – вечори-книги, літературно-мистецькі години, зустрічі з видатними людьми, письменниками, ленінські, суспільно-політичні читання тощо. Чимало присуджено в цей період грамот всьому колективу бібліотеки за те, що брали участь у різних конкурсах, займаючи ведучі місця. Так, ми були другими по області в грі «Моя Батьківщина – СРСР» і першими – у радіовікторині «Шляхами радянської піонерії».

         А скільки масових заходів проводили  беззмінні її працівниці спільно з молодою зміною бібліотекарів. Невипадково  бібліотека була школою передового досвіду. На її базі проводились республіканські і обласні семінари, вона ділилася своїм досвідом з трудового виховання дітей, формування й організації книжкового фонду. Посібником для бібліотечних працівників республіки була брошура « Виховуємо любов до праці» з досвіду Снігурівської дитячої бібліотеки.1965 року працівники бібліотеки приймали щирі поздоровлення з присвоєнням закладу культури звання «Бібліотека відмінної роботи» і ще неоднарозово його підтверджували (1967,1969роки).

       1976 році районна дитяча бібліотека увійшла до Снігурівської централізованої бібліотечної системи.

       З часу існування бібліотеки головною фігурою у ній був читач, а задоволення його запитів та інтересів – основним у роботі бібліотекарів, які працювали з читачами-дітьми. Бібліотека накопичувала книжкові фонди, форми роботи, змінювала і удосконалювала наочну пропаганду книги, форми і методи організаційно-методичної роботи. І все це, звичайно, творили люди: їх талант, професіоналізм і, насамперед, – відданість справі.
      Протягом 35 років, з 1948 по 1983 рік колектив очолювала Черніченко Олена Костянтинівна  – людина великої душі, скромна, добра, працелюбна, вмілий організатор і досвідчений спеціаліст. Вся її діяльність була спрямована на створення системи бібліотечно-бібліографічного обслуговування дітей та підлітків в районі. В 40-70-х роках це було не просто. Під її керівництвом бібліотека стала школою передового досвіду, однією з найкращих в області.  Як вдячність за багаторічну працю, у 1972  та 1973році ім’я Олени Костянтинівни занесено на районну дошку пошани. На 1976 рік вона мала близько 40 грамот. І, залишивши керівну посаду, Олена Костянтинівна продовжувала ще багато років працювати в своїй бібліотеці як рядовий фахівець.

      Творчу естафету Олени Костянтинівни з 1983 року перейняла Світлана Вікторівна Абліцова. Її творчий потенціал, досвід роботи, наполегливість у досягненні поставлених завдань на багато років визначили стиль роботи бібліотеки. Функції бібліотеки розширюються, збільшується число читачів, зростає книжковий фонд. Завдяки зусиллям Абліцової С.В. у бібліотеці було здійснено  капітальний ремонт, який змінив її інтер’єр, зробивши його більш привабливішим і затишним.

     З 1991 по 1996 рік бібліотеку очолювала Кривошей Аліса Анатоіївна. Завдяки старанням цієї енергійної, творчої жінки робота з читачами піднялась на більш якісний ступінь. Багато уваги приділяла вона популяризації книг серед читачів. Чуйність, любов до книги і читача, високий професіоналізм, відповідальність, активність і творчість допомогли Алісі Анатоліївні пройти шлях  від бібліотекаря бібліотеки для дорослих  до завідуючої бібліотекою для дітей, а потім – і директора Снігурівської централізованої бібліотечної системи.

      З 1996 року на посаді завідуючої районної бібліотеки для дітей  працює Хіміченко Катерина Борисівна.  

Впродовж  2000-их рр. бібліотека неодноразово брала участь у творчих конкурсах Всеукраїнського, обласного та районного рівня: «Найкращий читач року», «Хочу читати!», «Книга у моєму житті», «Мой край родной, моя земля», «З книгою – у майбутнє», «Святий Миколай збирає таланти», «З любов’ю до рідної природи», «Найкращий відгук на сучасну дитячу прозу», «Велике читання», «Золоте слово», «Велике українське слово», «Відкриваємо Миколаївщину», «Мрії про Україну: дитячий погляд», «Ми – Українці» та інші. У 2011 році бібліотека отримала подяку від обласної бібліотеки для дітей ім. В. Лягіна за активну участь в обласних конкурсах дитячої творчості в рамках гуманітарного проекту «Велике читання», у 2014 році – подяку за активну участь в обласному конкурсі дитячої творчості «Велике українське слово».

       У 2014 році колектив районної бібліотеки для дітей був нагороджений дипломом за II місце у номінації «Створення комфортного бібліотечного середовища» обласного огляду – конкурсу районних(міських) бібліотек для дітей.

      У 2017 році заступник директора по роботі з  дітьми Хіміченко К.Б. нагороджена дипломом за ІІ місце у номінації «Ефективне просування книги та читання» обласного огляду – конкурсу районних(міських) бібліотек для дітей.

       У 2016 році  РДБ взяла участь у обласній літературній акції «День читання «Читай – пізнавай свій рідний край!». В рамках цієї акції  у РДБ відбулися  заходи, які сприяли ознайомленню дітей з творчістю найвідоміших миколаївських письменників – ювілярів 2016 року : поетичний зорепад «Не повториться мить…» (по творчості поета – земляка В.П.Бойченка ( з нагоди 75-річчя з дня народження) «Открытый урок с Эмилем Январевым»   ( з нагоди 85-річчя з дня народження ), літературна подорож        « Який широкий світ!» (по творчості В.П.Бойченка), «Заочне знайомство з К.О.Голубковою», літературна година «Легендарна Чайка»; літературна вітальня «Світ поезії Миколи Вінграновського та Олеся Бердника», літературна  подорож у світ казок та легенд Олеся Бердника «Серце Матіоли т а інші».

        У 2017 році бібліотека була учасницею обласної літературної акції «День читання «Читаємо твори В.Г.Рутківського»».  В рамках цієї акції  у РДБ відбулися  заходи:  літературний етюд «Щедрий талант В.Рутківського» , літературне знайомство «Добрий та веселий казкар Володимир Рутківський».

       У 2018 році в рамках обласної літературної акції «День сімейного читання «Дитина – дзеркало родини»»  ( до 100-річчя від дня народження В.Сухомлинського)  районна бібліотека для дітей спільно з міською бібліотекою-філією провели для учнів  літературний дайджест «Доброта – це краса людської душі», голосні читання творів В.О. Сухомлинського «Подорож до світу маленьких казок В.О.Сухомлинського».

      На базі Снігурівської ЦБС (2007 рік)  відбувся майстер – клас для завідуючих районними бібліотеками для дітей області  “Бібліотека для дітей у Рік української книги: спільні завдання, єдині пріоритети”. Виїзне заняття почалося відвідуванням Куйбишевської та Євгенівської бібліотек-філій, які презентували свій бібліотечний досвід з цього питання, а потім гості відвідали і районну бібліотеку для дітей, де їх чекала насичена професійна програма. Враження залишилися самі яскраві. Всім сподобалися великі кімнати, де розміщені відділи обслуговування дітей, інтер’єр  приміщення, нові меблі, комп’ютер, телевізор, сама атмосфера доброзичливості і уваги до кожного відвідувача бібліотеки, а головне –  та робота , яка ведеться для підтримки дитячого читання та просування української книги у дитяче середовище.

     27 травня 2015року  на базі районної бібліотеки для дітей відбувся День обласної бібліотеки для дітей ім. В.О. Лягіна. Програма була насиченою і  цікавою, складалася з трьох блоків. У першому практично – консультативному блоці  «Бібліотека, що обслуговує дітей : працюємо у форматі сучасності»  з флеш – консультаціями виступили провідні спеціалісти ОДБ ім. В.О.Лягіна. Другий блок презентативний приніс масу позитивних емоцій учням 2-3 класів Снігурівської ЗОШ№1(класоводи Дзюра К.М., Заставенко Т.О.). Для дітей був проведений Казковий парад літературних героїв «Щастя Великого Казкаря»(до 210-річчя від дня народження Г.Х.Андерсена). У третьому підсумковому блоці були  підведені підсумки проведеного Дня обласної бібліотеки для дітей ім. В.О.Лягіна.

      До свого 60-річчя бібліотека прийшла з такими покажчиками: 36306 прим. книжкового фонду, 1381 обслужений читач та 25577 книговидач літератури. Вся культурно – просвітницька діяльність районної бібліотеки для дітей  реалізовувалась під гаслом «Не дитина має шукати бібліотеку, а бібліотека повинна знайти дитину». Головним завданням стало розширення та поглиблення роботи бібліотеки в інноваційних видах діяльності, створення максимально комфортних умов для роботи користувачів-дітей, підвищення якості обслуговування.

     У 2011 році бібліотека взяла участь у проектній діяльності : перша спроба – проект «Бібліотека для дітей – центр інформаційного комфорту» в конкурсі проектів співпраці бібліотек з місцевими громадами «Волонтерство у бібліотеці» від програми «Бібліоміст»; друга спроба – проект «Читаюча дитина – цінність ХХ1 століття»  в конкурсі «Поповнення фондів сільських бібліотек та активізація їх культурно-просвітницької роботи з дітьми та молоддю» антикризової гуманітарної програми Міжнародного фонду «Відродження». В 2017 році – малобюджетний проект «Мультимедійний майданчик сімейного розвитку та дозвілля « Читаємо. Граємо. Пізнаємо» для малозабезпечених родин» від посольства ФРН.

         В кінці грудня 2014 року  Снігурівська ЦРБ отримала від благодійного міжнародного фонду «WILL Association» (Канада, Торонто) 10 комп’ютерів для дітей , що опинились в тяжких життєвих обставинах. П’ять з них зайняли своє місце в комп’ютерному класі читальної  зали  РДБ, тепер у дітей, які не можуть вдома використовувати комп’ютерну техніку, з’явилась можливість набути тут знання та навичок роботи на комп’ютері.

     Сьогодні бібліотека для дітей – найбільший інформаційний, освітній та культурно-дозвіллєвий центр району.

Місія бібліотеки

      Формування всебічно розвиненої особистості з інформаційними потребами і навичками, сприяння саморозвитку особистості дитини, підвищенню освітньої, виховної, пізнавальної, інтелектуальної діяльності дітей. Формування культури читання, розвитку художнього смаку читачів-дітей.

Основні стратегічні завдання та пріоритетні напрямки діяльності

  • виховання загальної культури національної свідомості дітей;
  • виховання культури читання та інформаційних потреб, формування в учнів вмінь і навичок бібліотечного користувача;
  • за допомогою різних форм і методів роботи забезпечувати усі можливі умови для одержання повного обсягу інформації: стати першоосновою для духовного та культурного розвитку дитини;
  • систематичне удосконалення традиційних бібліотечно-інформаційних ресурсів відповідно до життєвих потреб реальних та потенційних користувачів;
  • забезпечення комфортності обслуговування в бібліотеці, покращення матеріально-технічної бази;
  • впровадження інновацій в бібліотеці;
  • вдосконалення методичного забезпечення всіх напрямків діяльності бібліотек району;
  • укріплення міжвідомчих зв’язків;
  • підвищення кваліфікації бібліотечних працівників.

 

Каталоги і картотеки бібліотеки

  • абетковий каталог;    
  • систематичний каталог для дітей 10-15 років;
  • систематичний ілюстрований каталог для дітей 8-9 років;
  • систематична картотека статей;
  • краєзнавча картотека статей;
  • реєстраційна картотека періодичних видань,
  • картотека «Українські державні програми»;
  • картотека цінної літератури.

 

Нові форми роботи

  • Арт-простір «Театр вух» (2018)
  • Квест-гра «Запалюємо зорі» до дня Миколая»(2018)
  • Літературно – ігровий турнір з Бейблейду (2018)
  • Цікаві оповідки «Дай, Андрію, знати, яку долю ждати» (2018)
  • Літературна розвага «Лавочки – читалочки»(2017)
  • Літературний квест по казках Е.М.Успенського «Чебурашка та К°»(2017)
  • Участь у регіональній акції «Бібліотечні сутінки» – Ретро – сутінки «Книга – поза часом» (2017)
  • Різдвяні посиденьки «Щедрий вечір! Добрий Вечір!» (2017)

Творчі об’єднання за інтересами

         Для учнів молодших класів працює театр книги «Веселка»,  учні 5-9 класів мають можливість взяти участь у заходах клубу цікавих зустрічей «Натхнення». Заплановані засідання відбуваються раз у квартал.

Інтернет-центр у бібліотеці  

         З грудня 2014 року в читальній залі відділу обслуговування учнів  5-9 класів  працює  « Комп’ютерний клас».   Його послугами   користуються учні 3-9 класів.   Бібліотекарі проводять групові та індивідуальні навчання    з комп’ютерної  грамотності «З комп’ютером на «ТИ»» для нових користувачів  класу. Діти відвідують клас за різними запитами, дехто приходить поспілкуватися в соціальних  мережах, молодші користувачі грають в ігри, шукають інформацію, потрібну для виконання домашніх завдань, рефератів,  беруть матеріали для виготовлення плакатів, читають в електронному варіанті книги, що  відсутні у фонді бібліотеки. Працювати з новими користувачами бібліотекарям допомагають  старші  учні, які  вчать їх    комп’ютерній грамотності та користуванню мережею Інтернет. Наявність в бібліотеці комп’ютерів дає велику допомогу бібліотекарям якісніше готуватись до масових заходів, знаходити цікаву, корисну інформацію та матеріали  для проведення масових заходів з урахуванням  вікових категорій читачів.   Бібліотекарі готують слайд-презентації, роздруковують рекламну продукцію.  Дітям   пропонують віртуальні мандрівки, відео перегляди, прослуховування аудіо-матеріалів, що сприяє якіснішому проведенню масових заходів. Відвідувачам адресувалось багато не стандартних заходів таких, як: вернісаж «Улюблена книга в Павутині», віртуальний – ігродром «Чарівний маг – Інтернет» і круїз «Парад країн Європи», web-мандрівка «Веселі канікули в Інтернеті», інформаційне раллі «Обертаючи глобус», урок-застереження «Насилля в Інтернеті: як не попасти в халепу» .

В лютому  2016 року  фондом було оголошено  обласний конкурс “Інформаційні технології з ” I WILL Association” серед учнівської молоді. Конкурс проходив у два етапи. На перший заочний етап було підготовлено і відправлено чотири роботи учнів Снігурівських ЗОШ№1, №3, постійних відвідувачів комп’ютерного класу у таких номінаціях: “Комп’ютерна графіка”(робота  Осипова Валентина, учня 9-го кл. ЗОШ№3 “Без сім’ї  немає щастя на землі”); “Текстовий процесор”( робота Лузан Дар’ї,учениці 9-а кл. ЗОШ№1″Діти” ); “Мультімедіа” ( робота Рудюка Влада, учня 7-б кл. ЗОШ №1 “Калейдоскоп життя нашого комп’ютерного класу”); “Візуальне програмування” ( робота Дзимака Родіона, учня 7-б кл. ЗОШ№1 “Бій за добро”).

      4 березня учасники конкурсу  районної  бібліотеки для дітей разом з керівником команди  завідуючою Хіміченко К.Б. завітали до Миколаєва на очний етап. Під час учнівської конференції  діти захищали свої роботи і отримали такі результати :  Осипов Валентин посів  II місце у своїй номінації, нагороджений дипломом і грошовою премією ; Рудюк Влад – III місце у своїй номінації, нагороджений дипломом і грошовою премією; Лузан Дар’я і Дзимак Родіон за участь у конкурсі отримали подяки і пам’ятні значки.

Рекламна діяльність

               У фойє бібліотеки розміщено інформаційний стенд з матеріалами про бібліотеку і її послуги «Інформація для вас». Для користувачів друкуються пам’ятки, запрошення, буклети  про бібліотеку, які використовуються при проведенні екскурсій по бібліотеці, масових заходах, рекламних акціях.

  • Ескурсія «Чудова Країна Бібліотека» (2018)
  • Екскурсія «Чарівне містечко» (2018)
  • День перших читачів « Перший раз завітали ми до вас»(2018)

      Про себе РДБ  інформує в мережі Інтернет:оновлюємо новини на веб-сайті  Снігурівська районна бібліотека для дітей  www.snihurivka-dytbiblioteka.edukit.mk.ua. ; розміщуємо новини на сторінці у соціальній мережі Фейсбук – Снігурівська бібліотека для дітей.

Видавнича діяльність

Випускаються   буклети  різної тематики (пам’ятки, поради читачам, рекомендаційні списки) :

       « Що необхідно знати про бібліотеку», «Бібліотечна казка», «Книга – твій друг, бережи її»,«Як зберегти книжки»,« Твій друг – книга»,« Сімейна академія читання»,«Умій читати книгу»,« Основний Закон країни»,« Григорій Савич Сковорода»,«Музеї Тараса Шевченка в Україні»,«Поетеса всього живого і діючого на землі»,«Земля батьків – земля нащадків», «Сучасна українська підліткова книга», «Сучасна європейська підліткова книга», «Неймовірні пригоди», «Таємничий детектив», «Цікаві історії», «Маленьким принцесам», «Дивовижні пригоди для хлопчиків та дівчат».

Партнери бібліотеки

  • загальноосвітні школи (№1, №2, №3, №4);
  • районна гімназія;
  • районний історико – краєзнавчий музей;
  • Будинок дитячої та юнацької творчості;
  • Центр соціальних служб у справах дітей, сім’ї та молоді;
  • Центральна районна лікарня;
  • Товариство Червоного Хреста;
  • Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Журавлик»

 

Підвищення кваліфікації

         Семінар «Бібліотека для дітей як орієнтир і організатор доступу до сучасного інформаційного простору» для бібліотечних працівників Снігурівської ЦБС (2018 рік).

          З презентацією-оглядом «Про дитячу книгу,читання у сучасному медіа суспільстві»   виступила заступник директора по роботі з дітьми Снігурівської ЦБС К.Б.Хіміченко. 

        Бібліотекар відділу обслуговування учнів 5-9 класів Снігурівської РДБ С.О.Пасічник підготувала консультацію «Сучасному підлітку-сучасну книгу українською». З відео презентацією «Залучення користувачів-дошкільників та молодших школярів до книги,читання і бібліотеки» виступила бібліотекар відділу обслуговування дошкільників та учнів 1-4 класів Снігурівської РДБ Н.М.Кецман

 

Нагороди бібліотеки та працівників

  • Заступник директора по роботі з дітьми Хіміченко К.Б. нагороджена дипломом за ІІ місце у номінації «Ефективне просування книги та читання»   обласного огляду – конкурсу районних бібліотек для дітей (2017)

 

  • Колектив Снігурівської районної бібліотеки для дітей нагороджений дипломом за ІІ місце у номінації «Створення комфортного бібліотечного середовища» обласного огляду – конкурсу районних бібліотек для дітей (2014)

                                                       Плани на майбутнє

  • зміна іміджу бібліотеки;
  • реформування бібліотеки в таку, яка включала б як традиційні, так і сучасні носії інформації та мультимедійні технології;
  • облаштування мультимедійного майданчику сімейного розвитку та дозвілля « Читаємо. Граємо. Пізнаємо»;
  • покращення матеріально-технічної бази (придбання сучасних меблів, ноутбуку, мультимедійного обладнання, ламінатору, музикально центру, цифрового фотоапарату, флипчарту, пересувного дитячого театру з ляльками маріонетками);
  • придбання розвивальних та інтелектуальних настільних ігор, розвиваючих іграшок;
  • оновлення книжкового фонду сучасною літературою для дітей та періодикою.

Фотогалерея