Науково-пізнавальна література

Абетка маленьких переможців : (Нова українська абетка для наймолодших українців / І. Павлюк,  Т. Завітайло, Д. Дроздовський, О. Дерманський [та ін.] ; худ. О. Завітайло. – Київ : Креативна агенція «Артіль», 2022. – 36 с. : іл. 

Друзі, останнім часом з’явилося дуже багато нових слів які вам добре знайомі це – Байрактар, Джавелін, Чорнобаївка та багато інших. Ось і виникла ідея у письменників і поетів, серед яких є і воїни, об’єднати всі ці слова в нову абетку маленьких переможців. Особливість її в тому, що кожній літері у книжці присвячено короткий патріотичний віршик.

 

Як тварини їдять Бартікова П. Як тварини їдять? / П. Бартікова; пер. з англ. В. Делегач; худож. К. Мацурова. – Харків: Ранок, 2020. – 28 с.: іл. – (У гостях у тварин).

Книжка допоможе вам, діти, краще пізнати тваринний світ. В ній розповідається про тварин, їх спосіб життя, де вони мешкають, що їдять. Ви дізнаєтесь про те, що ведмеді полюбляють їсти мед диких лісових бджіл, насіння дерев, ягоди, фрукти і комах. А жаби, коли ковтають, прикривають очі для того, щоб їжа краще просувалася у шлунок. Познайомитеся з качкодзьобами… Отож, друзі, відкривайте цю чудову книгу. Час дізнатися, як тварини їдять!

 

 

Як тварини сплятьБартікова П. Як тварини сплять? / П. Бартікова; пер. з англ. В. Делегач; худож. К. Мацурова. – Харків: Ранок, 2020. – 28 с.: іл. – (У гостях у тварин).

Чи замислювались ви, діти, коли небудь як сплять тварини? А вони сплять зовсім інакше, ніж ми. Якщо ми проводимо ніжачись у ліжечку лише вісім годин, (а інколи й менше), то деякі тварини сплять по 20 годин поспіль. Чи сняться їм сновидіння? Якщо думаєте, що ні, то дуже помиляєтесь. Тож читайте книжку і дізнаєтесь багато цікавого.

 

 

 

Богдан С. Мандри давні та нещодавні/ С. Богдан; іл. Ю. Твєрітіної. – Київ: Портал, 2020. – 112 с.: іл.

Відколи існують наші землі, люди мандрували звідси до далеких країв. Тільки в давнину це було значно довше й ризикованіше ніж тепер. Як і навіщо мандрівники долали великі відстані в різні історичні періоди? Ви дізнаєтеся зі сторінок цієї книги. Разом із героями, ви, діти, помандруєте сушею, водою, небом і часом.

 

 

Бушковська Н. Просто про науку. Як ми з`являємося на світ : енциклопедія  / Н. Бушковська ; іл. О. Ярмоленко. – Харків : АССА, 2021. – 48 с. : іл. – (Читай та відкривай).

Енциклопедія розповідає про найбільше диво світу — появу нового життя. Про родини, які всі різні, але кожна з них щаслива по-своєму. Дає відповіді на найбільш розповсюджені ваші запитання: що відбувається після того, як тато і мама зустрічають одне одного? Як проходять пологи і що чекає на родину після народження дитини? Якими бувають новонароджені малюки і що вони відчувають. Енциклопедія  відкриє усі секрети вашого народження.

 


Бушковська Н. Ці неймовірні віруси: енциклопедія/ Н. Бушковська; худож. О. Ярмоленко.- Харків: АССА, 2021. – 48 с.: іл. – (Просто про науку) (Читай та відкривай).

Розповідь про найзагадковіших створінь нашої планети – віруси. Ви дізнаєтесь – що таке віруси і як люди про них дізналися? На які віруси кожному з вас доводилося хворіти? Як захиститися від найстрашніших вірусів? Коли віруси можуть бути нашими друзями, а коли ворогами? Про це та багато іншого ви дізнаєтесь із цієї енциклопедії.

 

 

Вілсон Дж. Відчуй свою силу / Дж. Вілсон ; пер. з англ. О. Оксенич ; іл. А. Піппінз. – Київ : КНИГОЛАВ, 2021. – 64 с. : іл. – (Полиця джуніор).

Ця книжка для дівчаток-підлітків саме про це: як робити кроки назустріч собі, як пізнати свої сильні сторони і розпізнати свої страхи (і завдяки цьому їх зменшити), як навчитися говорити «ні», та бути самою собою. Книжка радить не мовчати, коли тебе ображають, цькують у школі і розповідає, до кого варто звернутися, коли це сталося. Розповідає, як знайомитись і розпізнати справжніх друзів. Вчить як складати свої плани та досягати мети і чому у цьому не обійтись без книжок. Зрештою, книга вчить як завжди віднаходити свою силу.

 

Гамільтон К. Коти-відчайдухи : зухвалі байки про хоробрих хвостатих / К. Гамільтон ; пер. з англ. К. Дудки ; іл. Е. Ранніон, Е. Ґарднер, Б. Дейвіс [та ін.]. – Харків : Жорж, 2021. – 147 c. – (Популярні видання).

Збірка муркітливих історій про найвидатніших представників котячого роду, які жили у різні часи – від Давнього Єгипту і до сьогодення. Ви познайомитеся з понад 30 зухвалими хвостатими – героями світових війн, рекордсменами, кіно- і телезірками, музикантами, котополітиками і навіть астрокицею! Дізнаєтесь багато цікавих фактів про котячу поведінку, а ще – відкриєте таємниці пухнастиків і, зрештою, полюбите їх ще більше!

 

Гант Ш. Інженіально! Інженерія в дії / Ш. Гант; пер. з англ. І. Серебрякової; іл. Дж. Г. Генкок. – Харків: Жорж, 2021. – 48 с.: іл. – (Час із книгою).

Девять історій, які познайомлять вас із основними етапами інженерного проєктування. Всі ці історії з реального життя. Ви дізнаєтесь, наскільки геніальними можуть бути інженери та їхні винаходи. З’ясуєте, як крок за кроком люди, здатні розв’язати будь-яку проблему, створюють надшвидкий велосипед, усувають затори на дорозі та навіть створюють штучну шкіру.

 

 

Гараштова Г. Світ, повний екстриму / Г. Гараштова ; іл. Л. Фібріх ; пер. з чеськ. О. Стукала. – Київ : Книголав, 2022. – 44 с. – (Дитяча полиця).

Якщо ви любите мандрувати, шукаєте пригоди, то ця книжка для вас, діти! Четверо відважних дітей запрошують вас в захопливі подорожі на межі людських можливостей. Разом ви пізнаєте місця, куди не потрапляють звичайні туристи, а також навчитеся найкраще фотографувати та знімати власні пригоди на відео, побуваєте у різних країнах та на різних континентах, де мешкають отруйні істоти, ростуть неприступні рослини, знаходяться таємничі печери, вулкани, де бувають торнадо, де екстремальні температури, бездонні урвища та ще багато інших небезпек. Якщо цей перелік не змушує вас зіщулитися від страху, а заохочує мріяти про справжню пригоду – швидше розгортайте цю книжку!

 

Гірш Е. Наука в коміксах. Коти: природа і піклування / Е. Гірш; пер. з англ. С. Орлової. – Харків : Віват, 2021. – 126 с. : іл. – (Щось цікаве).

Цей комікс розповість, як пухнастикам удалося стати домашніми улюбленцями, яка в них будова тіла, як вони полюють та чому, інколи, так солодко муркочуть. Разом із грайливим, кмітливим кошенятком ви дізнаєтеся багато цікавого про життя різноманітних котів і киць, у тому числі й хижих.

 

 

Глодзь Г. Бустрофедон та інші : коротка історія читання / Г. Глодзь ; худож. А. Войчук. – Київ : Портал, 2020. – 80 с. : іл.

Чи можна виміряти книжку мішками глини? А замінити окуляри склянкою з водою? Або розуміти текст без пробілів, розділових знаків чи в дзеркальному відображенні? У різні часи люди читали дуже по-різному. За п’ять тисячоліть читання всіляко змінювалося, розвивалося і зрештою стало невід’ємною частиною нашого життя. Ця книжка розповість про найважливіше і найцікавіше в історії читання.

 

 

Д’Анна Дж. Велика книга фантастичних істот / Дж. Д’Анна ; іл. А. Ланґ ; пер. з англ. І. Веремій. – Харків : Віват, 2022. – 62 с. : іл. – (Щось цікаве).

Ця книга розповідає про химерних та фантастичних істот, які зачаровують своїм виглядом та загадковістю. Вона дозволить вам, дітки, більше дізнатися про види таких створінь, їхні звички та особливості, а також навчить вас розпізнавати їх.  Цих істот ви ніколи не побачите на вулицях свого міста, але можете познайомитися з ними на сторінках цієї книги. Наприкінці книжки знайдете коротенький тест – виконайте його, а нагородою за всі правильні відповіді стане сертифікат Хранителя фантастичних істот!

 

Калліс М. Планета Земля : [енциклопедія]  / М. Калліс,  М. Олдгрем ; іл. С. Ф.  Коулмен. – Харків : Вид-во «Жорж», 2021. – 64 с. іл. – (Час із книгою).

У який куточок планети вам хотілося б помандрувати? Промчати разом зі стадом антилоп гну саванами в Серенгеті, а може пірнути в найглибші й найтемніші води океану, чи піднятися на найвищі гірські вершини з пастухами яків у Гімалаях, або прогулятися на гондолі венеційськими каналами? З цією книжкою можливо все! Не баріться, на вас чекає мандрівка найдивовижнішими місцями нашої планети.

 

Кассані М. Вулиці: прогулянка по наймальовничіших вулицях світу / М. Кассані ; пер. з катал. П. Таращук ; іл. А. Соуса. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2021. – 34 с. : іл.

Хтось скаже, що всі вулиці однакові. Але це не так! Є вулиці, вимощені бруківкою, по яких тече вода; є білі та різнокольорові вулиці; проїжджі, тихі-тихі або такі, де вирує торгівельне життя; є засніжені вулиці, а ще є — квіткові. Ця книжка-прогулянка знайомить нас із найкрасивішими вулицями світу. Якщо ти хочеш стати мандрівником, то сторінки книжки запрошують пройтися цими вуличками і провулками.

 

 

Кірбі Л. Я можу врятувати планету / Л. Кірбі ; пер. з англ. Д. Іванова ; іл. А. Лірус. – Харків: Ранок, 2021. – 32 с.: іл. – (Розумне споживання).

Ця книжечка розповідає про дванадцятьох школярів-екоактивістів з усього світу, які залучають на добрі справи не лише дітей, але й дорослих. Герої книжки свідомі, небайдужі, вигадливі; роблять усе можливе для збереження довкілля. Хтось захищає носорогів в Африці, хтось – прибирає узбережжя в Австралії, а хтось – компостує сміття в Україні.

 

 

Космос : дитяча ілюстрована енциклопедія / уклад. М. С. Жученко. – Харків : Віват, 2023. – 64 с. : іл. – (Енциклопедії).

Ілюстрована енциклопедія відкриє вам, діти, найцікавіші таємниці міжзоряного простору нашої планети. Ви дізнаєтесь: чим метеорити відрізняються від астероїдів? Які існують типи галактик і зірок? Хто досліджував космос? Енциклопедія дасть відповідь на багато питань пов’язаних з космосом. Наповнена важливими фактами, докладними схемами і приголомшливими фотографіями, енциклопедія досліджує навіть найвіддаленіші куточки Всесвіту.

 

Кухарська Н. Атлас зниклих тварин: з давніх часів до наших днів / Н. Кухарська; пер. з пол. Г. Палажій. – Харків: Моноліт Бізз, 2021.- 64 с.: іл.

Оригінальний атлас-путівник на сторінках якого змальовано дивовижний світ тварин, що вже вимерли. Ви дізнаєтеся, коли на Землі з’явилися перші земноводні та який клімат переважав у юрському періоді. Хто першим вжив слово «динозавр»? Що їли мамонти, і чому вимерли дронт і морська корова? Як полювали страхітливі шаблезубі тигри й безліч інших цікавих фактів. Тож вирушайте в неймовірну подорож у просторі й часі з унікальним атласом у руках!

 

 

 

Лабарр Н. Неймовірні професії про які тобі (можливо) не було відомо / Н. Лабарр; пер. з англ. Р. Трифонов. – Харків : Ранок, 2020. – 48 с. : іл.

Чи не щороку виникають нові професії. Кожна з них унікальна та дивовижна. Можна обрати для себе не лише важливу, а ще й дуже цікаву роботу. Любиш спати досхочу? Ставай професійною сплюхою. Чи хочеш доглядати за тваринами? Тоді робота няні для лінивців — те, що тобі треба. А може мрієш готувати їжу? То краще обирай професію підводного кухаря, щоб не лише готувати, а й подорожувати світом. Визначитися з майбутньою професією — нелегка справа. Ця книжка допоможе познайомитися з найдивовижнішими професіями.

 

 

Лейсі М. Велика книга про тіло/ М. Лейсі; пер. з англ. О. Кондратюка; іл. П. Аллен. – Київ: АРТБУКС, 2019. – 16 с.: іл. – (Моя енциклопедія).

Ця чудова енциклопедія для вас, допитливі дітлахи. Завдяки їй ви дізнаєтесь багато цікавого й корисного про тіло людини! Книжка має 4 великих розвороти на яких ви побачите: як дивовижно функціонують м’язи, яку будову має серце, як побудовано ваш скелет та багато іншого. Окрім чималих схем із будовою тіла, на вас чекає безліч фактів і цікавинок які покажуть вам взаємозв’язок між харчуванням, фізичним станом і функціями організму. І це ще не все! Після прочитання на вас чекатиме захоплива вікторина.

 

Макеналті С. Земля : мої перші 4,54 мільярда років / С. Макеналті ; пер. з англ. М. Черник ; іл. Д. Літчфілда. – Харків : Ранок, 2020. – 40 с. : іл.

 Земля – домівка для понад семи мільярдів людей. Вона мешкає й працює в галактиці Чумацький Шлях. Книжка розповідає про довге та насичене життя Землі: про ранні роки, коли вона була вередлива та вибухова, про хобі обертатися навколо себе, про найліпшого друга Місяця та велику родину Сонячної системи.

 

 

 

Мартін Дж. 100 фактів про планету Земля/ Дж. Мартін, Д.Стоббарт, Е.Джеймс, Т. Мамбрей; пер. з англ. Г. Лелів; іл. Ф. Маріані, П.Поло, Д.Е. Мюррей. – Київ: КНИГОЛАВ, 2021. – 128 с.: іл. – (Дитяча полиця).

Друзі, це ілюстроване видання містить 100 неймовірних фактів про нашу планету, які пояснюють, чому вона така, як треба поводитись, щоб вона такою залишилась. Ви дізнаєтесь як два десятки кроликів змогли змінити ландшафт Австралії, а зграя вовків змінила русло річки. Цікаво, як, завдяки тіням і одному верблюду, можна дізнатись розмір Землі? Відповіді на ці та чимало інших запитань ви дізнаєтеся з цього пізнавального видання.

 

 

Маслова Т. Хочу стати космонавтом: усе про улюблену професію / Т. Маслова ; іл. Н. Болдирєва. – Харків : Ранок, 2020. – 32 с. : іл. – (Хочу стати).

Що єднає сучасних дітей із їхніми бабусями та дідусями? Мрії про космос. Як і за часів космічних перегонів, сьогодні мрійники по всьому світі живуть ідеями підкорення далеких планет, космічного туризму й дослідження Всесвіту. Ця книжка дає дитині можливість відчути себе частиною цього руху, відповідає на найпоширеніші запитання щодо космосу й дарує мету, у прагненні до якої читачі виховають у собі найкращі людські якості.

 

 

Озимок І. У міста є я/ І. Озимок; іл. студії «Сері/граф». – Київ: КНИГОЛАВ, 2021. – 64 с.: іл. – (Дитяча полиця).

Авторка розповідає як функціонують міста, як вони змінюються, як на них впливають технології, клімат, і яку роль у цьому відіграє людина. Ви дізнаєтесь що таке бюджет міста, як працює місцева влада, куди зникає сміття та звідки береться вода, чому безпека важлива і як взяти участь у прийнятті рішень. Місто творять люди: вони можуть робити його кращим, а можуть шкодити. Тому вибір за вами, яким воно буде, і якими жителями будете ви: відповідальними чи байдужими. Книга містить цікаві факти та історії з різних куточків світу. Це більше ніж книга, адже в неї є власний сайт, з можливістю пройти тест на знання механізму міста, взяти участь у конкурсі малюнку та есе, прочитати відгуки читачів та залишити власний.

Орсі Т. Легенди славетних драконів / Т. Орсі ; іл. А. Ланґ ; пер. з англ. С. Подоляк. – Київ : Книголав, 2022. – 62 с. : іл. – (Дитяча полиця).

Ця енциклопедія-збірник складається з шістнадцяти коротких міфів та легенд про драконів з усього світу: від Іспанії до Перу, від Київської Русі до Кореї, від Індії до Скандинавії. Усі ці дракони дуже різні, але і схожі між собою водночас: хтось дихає вогнем, хтось не літає, а ходить, хтось любить жартувати, а хтось має такий нестерпний характер, що на нього полює безліч лицарів. Провідницею у цей світ драконів є дівчинка, яка навчається бути доглядальницею фантастичних тварин і хоче поділитися своїми знаннями з прихильниками драконів. Кожну відому їй легенду вона розповідає вам.

Пембертон М. Неймовірна пригода бути людиною: твоє надзвичайне тіло та як у ньому жити / М. Пембертон ; пер. з англ. Г. Богаченко ; іл. К. Маддена. – Харків : Ранок, 2021. – 64 с. : іл.

Часто найцікавіше відбувається поряд — варто лише озирнутися. А чи знали ви, скільки надзвичайного просто у вас всередині? Як ви влаштовані, як злагоджено працюють усі штукенції: мікроскопічні дизайнери-гени, надстрімкі нейрони, які шлють інформацію зі швидкістю 430 км/год, еритроцити, що невтомно тягають організмом молекули кисню, і ще багато-багато чудернацьких гравців, які поєднуються в суперкоманду-організм і утворюють тебе! Тож вирушайте знайомитися з ними і досліджувати, як вони взаємодіють.

 

Роде М. Справжні Монстри: загроза для планети / М. Роде ; пер. з ісп. А. Марховської ; іл. авт. – Київ : КАЛАМАР, 2020. – 54 с. : іл.

 Планетою вештають справжні монстри. День у день вони літають у нас над головою, ховаються в морських глибинах і навіть у нас під ногами. Здіймають буревії, висушують річки й озера та винищують звірів. Поруч із велетенським Сміттєконгом, бридким Смогодонтом, липким Жиродонтом і надокучливим Містозавром інші монстри, які живуть під твоїм ліжком, здаватимуться м’якими іграшками. Бо ці названі монстри існують насправді. Подолати їх зможуть лише такі герої боротьби за довкілля, як ти! Стань маленьким активістом і допоможи перемогти цих капосних істот.

 

Романишин Р. Куди і звідки / Р. Романишин, А. Лесів. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2020. – 64 с. : іл.

Ця книжка — про рух і про мандри: не лише людей, а й тварин, рослин, вітру, води, нашої планети. Вона розповідає про подорожі з метою торгівлі чи завоювання, про подорожі задля задоволення та відпочинку чи задля виживання, про наукові експедиції і паломництво. Про міграції, мапи, навігацію і, зрештою, про пошук свого власного шляху. Два слова, які подорожній найчастіше чує у мандрах, — це «куди» і «звідки». «Куди прямуєш?», «Звідки ти?». Ця книжка — візуальна й інтелектуальна мандрівка крізь тисячі років у пошуках відповідей на ці та ще багато інших запитань.

Стус Т. Таємні історії маленьких і великих перемог : оповідання та казкові історії з терапевтичним ефектом / Т. Стус ; іл. М. Кошулінської ; консультації, передм. С. Ройз. – Київ : Книголав, 2023. – 88 с. : іл. – (Дитяча поліція).

Десять оповідань, які представлено в книзі з терапевтичним ефектом про досвід проживання дітьми подій російсько-української війни. Кожна історія складається з двох частин: реалістичної та казкової. В оповіданнях автор обережно та делікатно зображує теми втрати дому, переїзду, адаптації, емоційних переживань, агресії, суму за рідними речами, мінної безпеки, сприйняття інвалідності або загибелі воїнів, та очікування на перемогу.

Томас І. Фернан Магеллан / І. Томас ; пер. з англ. О. Ренн ; іл. Д. Аділлон. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2020. – 64 с. : іл. – (Маленькі історії великих людей).

Ця захоплива книжка розповідає історію одного з найвизначніших і найсміливіших мандрівників та знайомить із фактами про його сповнене пригод життя Чому Фернана Магеллана вважають визначним мореплавцем і дослідником? Він організував першу експедицію, щоб проплисти навколо світу, знайшов «неможливий» короткий шлях до Далекого Сходу, дав назву океану та довів, що Земля – кругла.

 

 

Тріус М. Я і світ: історія в інфографіці / М. Тріус; пер. з ісп. А. Махровської; іл. Х. Касалс. – Київ: КАЛАМАР, 2021. – 64 с.

Незвичайна енциклопедія для сучасних дітей. Вона містить найсвіжіші статистичні дані про все на світі. У захопливій формі завдяки інфографіці ви легко засвоїте цифри, зрозумієте у скільки разів Китай більший за Україну, вивчите поняття «густонаселеність», дізнаєтеся різноманітні факти про побут і повсякденне життя людей у різних куточках світу. На вас чекає цікава інформація про демографію, житло, їжу, навчання, інтернет, спорт, мову і культуру жителів планети Земля.

 

Ференцева Ю. Україна – європейська країна / Ю. Ференцева; худож. І. Панаріна. – Київ: Балтія-Друк, 2021. – 48 с.: іл.

Якщо вам 10-12 років то ця книжка саме для вас! Вона покликана долучити вас, діти, до євроінтеграційних процесів які відбуваються в Україні. Саме цим шляхом крокує наша держава останніми роками. Ви, друзі, юні українці і повинні не тільки познайомитися з принципами життєдіяльності Європейського Союзу, але й зрозуміти місце та роль нашої країни у цих процесах. Що є спільного на шляхах розвитку європейських країн та України? Чим вони відрізняються, доповнюючи і збагачуючи скарбницю культурних надбань європейської співдружності? Метою книжки є донесення інформації до вас, діти. Адже саме ви, юне покоління, визначатєте і творите наше євроінтеграційне майбутнє.

 

Фішу Б. Ненудна наука : для тих кому від 7 до 107 років / Б. Фішу, М. Бейні ; пер. О. Ларікової ; худож. П. Леметр. – Харків : Віват, 2021. – 86 с. : іл. – (Енциклопедії). 

Ця дивовижна книжка дасть відповіді на безліч складних питань із багатьох галузей науки: астрономії, фізики, природничих наук, технологій, історії… Відповіді й роз’яснення, створені журналістами-науковцями, подано простою мовою, цікаво й дотепно. «Ненудна наука» — найкращий подарунок усім, хто хоче дізнатися якомога більше про світ навколо! Чому зникли динозаври? Як народжується вулкан? Чому ми позіхаємо? Чи можемо ми ходити поверхнею Юпітера? Коли народився перший комп’ютер?

 

 

Ягубець О. Сміттєвоз Гарбі: оповідання / О. Ягубець; іл. Т. Сушко. – Дніпро: Абрикос, 2021. – 24 с.: іл.

Друзі, знайомтесь з улюбленою іграшкою дівчаток і хлопчиків – сміттєвозом на ймення Гарбі. Із цієї книжечки ви дізнаєтесь, де буває сміттєвоз впродовж дня, чи можна з ним потоваришувати. Про важливу і актуальну проблему чисто го довкілля. Про те, як і для чого правильно сортувати сміття. Автор книжки присвятив її всім дітям та їх іграшковим сміттєвозам. Тому ви, діти, разом із Гарбі маєте виконати важливу місію — очистити планету від сміття.