Національна премія України імені Тараса Шевченка

Національна премія України імені Тараса Шевченка – найвища в країні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва.

Вона встановлена для нагородження за найвидатніші твори літератури і мистецтва, публіцистики і журналістики, які є духовним надбанням українського народу, утверджують високі гуманістичні ідеали, збагачують історичну пам’ять народу, його національну свідомість і самобутність, спрямовані на державотворення і демократизацію українського суспільства.

2011 року українське суспільство відзначало 50-річчя із дня заснування премії. З цієї нагоди Національним банком України було випущено в обіг пам’ятну монету номіналом 5 гривень.

Історія

Заснована премія 20 травня 1961 року Постановою Ради Міністрів УРСР. Нею нагороджували видатних митців за високоідейні й високохудожні твори та роботи у галузі літератури, образотворчого мистецтва, музики, театрального мистецтва та кінематографії.
Першими Диплом та Почесний знак лауреата 9 березня 1962 року отримали Павло Тичина, Олесь Гончар – в галузі літератури і Платон Майборода – в галузі музики.
23 квітня 1969 року премію було перейменовано на «Державну Премію УРСР імені Тараса Шевченка».
27 вересня 1999 року, згідно з Указом Президента України, вона отримала нову назву — «Національна премія України імені Тараса Шевченка».
А 16 березня 2000 року, відповідно до прийнятого Закону України «Про державні нагороди України», Національна премія України імені Тараса Шевченка була віднесена до державних нагород України.  Національна премія присуджується авторові чи виконавцеві один раз за життя.
Особам, удостоєним Національної премії, присвоюється звання лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка і вручається Диплом та Почесний знак лауреата. Лауреатам премії Комітетом виплачується грошова частина, розмір якої щороку визначає Президент України. (Розмір премії у 2011 році складав 250 тисяч гривень кожна, 2013 – 260 тисяч гривень)
Нагородження Національною премією провадиться Указом Президента України напередодні дня народження Т. Г. Шевченка. Щорічно присуджується до 5 Національних премій, але не більше однієї з кожного напряму:
• література,
• літературознавство і мистецтвознавство,
• публіцистика і журналістика,
• кінематографія,
• музичне, театральне, концертно-виконавське, народне і декоративно-прикладне та образотворче мистецтво).

Цікаві факти

2012 року вперше за багато років на Шевченківську премію подана дитяча література. Одним із лауреатів 2012 року став Володимир Рутківський за історичну трилогію для дітей «Джури» (2007-2010 рр., «Джури козака Швайки», «Джури-характерники», «Джури і підводний човен», видавництво «А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га»).

2013 року було визначено лише три лауреати – у номінаціях «Література», «Народне і декоративно-прикладне мистецтво» та «Театральне мистецтво».

Премії в інших номінаціях: «Літературознавство та мистецтвознавство», «Публіцистика і журналістика», «Кінематографія», «Музичне мистецтво», «Концертно-виконавське мистецтво» та «Образотворче мистецтво» не були присуджені.

Посилання

Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка: офіційний веб-сайт

Лауреати Шевченківської премії за роками

Список лауреатів Шевченківської премії різних років