Первомайський краєзнавчий музей

Адреса музею: м.Первомайськ, вул. Театральна, 10.
Тел.:8-05161 42272

Сторінки історії:

    Первомайський краєзнавчий музей було засновано в 1927 році. Ініціатором створення був вчений К. В. Харлампович. Він був членом археологічної експедиції Академії Наук України, яка проходила в 1928-1935 роках и називалась “Південнобузька археологічна експедиція”. Саме в цьому краєзнавчому музеї зберігалась основна археологічна колекція, яка була знайдена в роки експедиції. В експозиції музею на той час було близько 20000 експонатів.
Під час Великої Вітчизняної війни музей не встигли евакуювати, і в 1944 році будівлю було повністю спалено німецькими окупантами. Ходили чутки, що працівники музею десь сховали експозицію, що вона була закопана, але, на жаль, ніяких документальних підтверджень тому немає.
На початку 70-х років у Первомайську сформувалась група ентузіастів і краєзнавців – вчителі місцевих шкіл, історики і просто патріоти свого краю. Вони вирішили відновити роботу краєзнавчого музею, і в 1972 році музей було відкрито вдруге. Він знаходився на території нового міськвиконкому, там було дві кімнати і дві зали, де було зібрано те, що приносили люди. На базі цього матеріалу була створена експозиція, яка зберігається до цього дня.
У 1976 році музею було передано будівлю міського районного суду, в якій зараз він і знаходиться. Близько 10 років тривала реконструкція, будівлю було перебудовано, експозицію в музеї створювали київські художники.
Єдиний недолік – це те, що вона робилась в часи СРСР і має деякий ухил саме до радянської культури.
Уперше після реконструкції музей було відкрито в 1985 році, і він практично безперервно працює по цей день.
У 1986 році музей було передано до управління Миколаївському обласному музею, тобто він набув статусу державного. Сьогодні Первомайський музей є філіалом Миколаївського обласного краєзнавчого музею.
Основна функція музею – це не просто показ експозицій, але й збір матеріальних та інформаційних джерел для того, щоб зберегти історію краю для майбутніх поколінь.
У музеї функціонує три виставкові зали, які максимально використовуються. Проводяться періодичні виставки з фондів Первомайського та обласного краєзнавчого музеїв. Виставляють свої роботи майстри декоративно-прикладного мистецтва, місцеві художники. Неодноразово експонувались предмети із приватних колекцій. Виставки – це основна форма роботи, за допомогою якої музейні працівники намагаються привернути увагу відвідувачів. Розроблено цілий ряд лекцій і тематичних екскурсій, як по експозиції музею, так і з різних аспектів культури та історії. Такі лекції користуються великою популярністю.
Як сказав один з мудреців, народ, який не пам’ятає свого минулого, не гідний майбутнього. А в наш час музей є саме такою сполучною ланкою , яка з’єднує минуле з сьогоденням.

Література про музей:

  • Мартынова Л. Память в… трещинах, или Краеведческий подает SOS: [Проблеми в Первомайському філіалі Миколаївського краєзнавчого музею]//Южная правда. – 2006. – 17 авг. – С. 5.