Фоміних Світлана Григорівна

доцент, викладач-методист вищої категорії, диригент, художній керівник жіночого академічного хору Миколаївського державного вищого училища культури, лауреат Державної премії України ім. Т. Г. Шевченка, заслужений працівник культури України, повний кавалер орденів «За заслуги», лауреат обласної премії ім. М. Аркаса.
(1940 – 2009)

Біографічна довідка
Фоміних Світлана Григорівна народилася 11 березня 1940 року в місті Калінін (нині місто Твер). Талант Світлани Григорівни виявився рано. Підлітком вона співала в Будинку культури залізничників рідного міста, дивуючи слухачів широтою вокального діапазону. 1959 року після закінчення середньої школи поступила на вокальне відділення Калінінського музичного училища. Через деякий час вона перейшла на диригентський факультет і стала керувати хором Калінінської Академії ПВО. З 1963 по 1967 роки працювала викладачем сольфеджіо, в 1967 – 1970 роках – завучем в музичній школі села Балагоє Калінінськой області. В 1964 – 1969 роках заочно навчалась у Московському державному інституті культури на факультеті хорового диригування. 1970 року Світлана Фоміних переїхала до міста Миколаєва, на роботу до Миколаївського культ-освітнього училища, яке тоді потребувало педагогів. Працювала хормейстером, викладала хорові дисципліни та очолювала дитячий хор при Будинку культури імені 40-річчя Жовтня. Колеги захоплювалися її талантом та прагненням до творчості.

У Світлани Григорівни давно жила мрія про свій хор. Створений 1975 року навчальний академічний хор диригентсько-хорового відділу училища під її керівництвом стає осередком пропаганди музики і активно сприяє розвитку сучасного хорового мистецтва на Миколаївщині. Перші кроки хору досить стримані. Але поступово вдосконалюється виконавська майстерність колективу. Хор почав виступати на миколаївських сценах, по радіо та на телебаченні.

Працювати зі студентками училища культури, які не мають спеціальної музичної освіти, дуже складно. Додаткові труднощі також створювала щорічна зміна хорового складу: на місце 10 – 12-ти випускниць-хористок приходили неоперені «бридкі каченята», з яких знову і знову треба було ростити «білих лебедів». І Світлана Фоміних щороку приймалася за цю каторжну працю. У складі хору – 40 учасниць різноманітних професій. Серед них є викладачі, студенти, працівники культури міста Миколаєва.

Завдяки яскравій індивідуальності хормейстера, диригента і новатора Світлани Фоміних, народився у колективу свій оригінальний, неповторний стиль, а разом з ним – складний для виконання, але вишуканий репертуар. Дівчата співали церковну музику трьох сторіч, народні пісні, щедрівки. Світлана Григорівна вимогливо відбирала кращі твори українських, російських, грузинських, європейських композиторів. Але понад усе хор відомий як пропагандист сучасної української хорової музики.

Особливістю виконавської манери хору є театралізація хорових творів, а також виконання творів з використанням різноманітної атрибутики, світлових ефектів. Для таємничих «Грез» Шумана керівник придумала легкі, повітряні рухи тонюсіньких шарфів. «Іспанські фрески» українського композитора Лесі Дичко звучали у супроводі сорока червоно-чорних віял, які злітали вгору в руках експресивних «іспанок». У вогненній папороті заводили свої сумні пісні мавки: співучі дівочі силуети, ледь примітні, плавно пливли в напівтемряві сцени. Гленн-Міллеровська «Чаттануга Чу-Чу» супроводжувалася капелюшками-канотьє та білими рукавичками…. «Переливи-переливи-переливи» – немов котяться від правого краю хору до лівого і назад, потік мелодій, народжений дівочими голосами. І раптом в якийсь момент в залі гасне світло – і разом з «переливами» голосів пливе від краю до краю в руках дівчат різнокольоровий ланцюжок маленьких ліхтариків.
Зал захоплено скандував «браво» і, стоячи, вітав виконавців. Таку реакцію глядачів не раз відчував на собі колектив Світлани Фоміних. І в якому б конкурсі хор не брав участь, без I-II місця, а то і «Гран-прі» ніколи додому не повертався. В Європі існують 6 авторитетних хорових конкурсів. Миколаївський жіночий хор в різний час брав участь у п’яти з них, і завжди був у числі призерів. За високі творчі досягнення 1988 року колектив отримав звання народного. Жіночий академічний хор – гордість Миколаївської області, є одним із провідних колективів України та Європейської хорової співдружності.

Світлана Григорівна Фоміних була незмінним керівником колективу 35 років. Але, найголовніше, у неї був той стан духу, що міг пробудити в молодих серцях любов до хорового мистецтва, вона вміла об’єднати людей в одне ціле. Дівчата в хорі дуже дружні між собою, ніколи ніяких сварок і образ, а це рідкість для жіночого колективу. І в цьому заслуга Світлани Григорівни. «Хор – це моя сім’я», – з гордістю говорила вона, хоча у неї була сім’я – чудові дочка і зять, улюблена онучка. І до всіх учасників хору вона відносилася з дивною теплотою, як до своїх дітей, завжди підгодовувала, особливо в поїздках, у неї завжди з собою в запасі були печиво і сухофрукти. А раптом хто-небудь зголодніє… Всі свята проводили разом. Світлана Григорівна збирала всіх у себе і влаштовувала великі сімейні чаювання. В складних життєвих ситуаціях вона завжди допомагала порадою.

Раптова безглузда смерть Світлани Григорівни вибила всіх із колії. Як завжди, вона поспішала вранці на репетицію до училища культури, і раптом… її життя обірвалося в страшній дорожньо-транспортній події. Непоправимою втратою для Миколаївської музичної громадськості стала загибель видатного хормейстера і диригента, талановитого педагога-новатора.

Світлана Григорівна Фоміних трагічно загинула 14 жовтня 2009 року. Дивно, але біль важкої втрати не зруйнувала колектив, а, навпаки, згуртувала дівчат ще міцніше. Вони одноголосно назвали ім’я нового молодого керівника хору – це Тетяна Анатоліївна Островська. Останнім часом вона була першою помічницею Світлани Григорівни. Це молодий, але подаючий надії, вже досвідчений креативний педагог, а колись просто учасниця колективу.

Сьогодні в колективі зберігають оригінальний творчий почерк хору, який нині носить її ім’я, продовжують задану багато років тому лінію новаторства у поєднанні з національними і професійними традиціями.

Надії виправдалися: Народний жіночий академічний хор імені Світлани Фоміних продовжує працювати на високому професійному рівні, в кращих традиціях свого Вчителя.

Світлана Григорівна шанована та знана людина і в Україні, і за її межами. Держава високо оцінила натхненну працю та творчість Світлани Григорівни. Незгасимими залишаться її творчі здобутки в галузі культури. Все життя вона присвятила розвитку культури та мистецтва, вихованню юних талантів. Її багаторічна подвижницька праця була відзначена державними нагородами: заслужений працівник культури УРCP (1987р.), лауреат Державної премії України імені Т.Г.Шевченка (1993р.), повний кавалер орденів «За заслуги» – в розвитку хорового мистецтва нашої країни (1997р., 2002р., 2009р.), удостоєна почесної відзнаки Міністерства культури і мистецтв України («За досягнення в розвитку культури і мистецтв» 2004р.), лауреат обласної премії ім. М.Аркаса в номінації «За високу професійну майстерність» (1994р.). 2001 року вона стала переможцем обласного конкурсу «Наші здобутки», присвяченого 10-річчю Незалежності України в номінації «За досягнення в розвитку народної художньої творчості». За підсумками Миколаївського міського конкурсу «Людина року» визнана «Городянином року – 1996». Вона – володар безлічі іноземних і вітчизняних дипломів.

Але найголовнішими нагородами для Світлани Григорівни залишаться людське визнання та любов шанувальників її творчості і таланту. Світла пам’ять про цю чудову людину назавжди збережеться в наших серцях. Вона була музикантом, хормейстером, вимогливим педагогом, чуйною та доброзичливою людиною. Саме такою Світлана Григорівна залишиться у серцях та пам’яті її колег та вихованців.

Література

  • Александренко, И. И. Фоминых Светлана Григорьевна / И. И. Александренко // Николаевцы. 1789 – 1999: энцикл. словарь. – Николаев, 1999. – С. 338.
  • Музика – пісня, ім’я якої – хор Світлани Фоміних // Миколаївське державне вище училище культури : 50 років служіння культурі. 1954-2004 рр. : збірник нарисів і спогадів. – Миколаїв : Іліон, 2004. – С. 34 – 39.
  • Творчі колективи Миколаївщини. Академічний жіночий хор Миколаївського державного вищого училища культури і Миколаївської обласної філармонії // Хто є хто на Миколаївщині: видатні земляки. – Київ, 2005. – С. 138.
  • Фоміних Світлана Григорівна // Лауреати обласної премії ім. Миколи Аркаса: альманах. – 2-е вид., доп. – Миколаїв, 2006. – С.84.
  • Фоміних Світлана Григорівна // Шевченківські лауреати, 1962 – 2001: енцикл. довідник. – Київ, 2001. – С. 579 – 580.
  • Фоміних Світлана Григорівна : [біогр. довідка] // Людина року. Городянин року (1996-2019) : загальноміська програма : біобібліографічний довідник / Центральна міська бібліотека ім. М. Л. Кропивницького, ЦБС для дорослих м. Миколаєва, ЦВГД “Наваль-Експерт”. – Дев’ятнадцяте вид.,  доп. – Миколаїв : Іліон, 2020. – С. 215.
  • Христова, Н.  Светлана Фоминых. Тутти в честь пани Светланы / Н. М. Христова // Христова, Н.  Николаевские мадонны / Н. М. Христова. – Николаев : Издательство Ирины Гудым, 2019. – С. 46-55.
  • Шитюк, М. М. Хорове мистецтво регіону на межі ХХ – ХХІ ст. / М. М. Шитюк , О. М. Петренко, Н. Є. Крижановська // Шитюк, М. М. Хорове мистецтво Миколаївщини кінець ХVІІІ – початок ХХІ століття : монографія / М. М. Шитюк , О. М. Петренко, Н. Є. Крижановська. – Миколаїв : Вид-во ПП Шамрай, 2010. – С. 125-145. : іл.

    *  *  *

  • Агеев, Ю. Счастье петь, слушать, аплодировать : Женский академический хор высшего училища культуры и областной филармонии/ Ю. Агеев // Южная правда. – 2005. – №44(26 апр.). – С. 3.
  • Крижановская, Н. Жизнь, посвященная хору / Н. Крижановская // Южная правда. – 2010. – №22(25 февр.). – С. 3.
  • Мемориальная доска дирижеру Светлане Фоминых вызвала вызвал неоднозначную реакцию у николаевцев // Николаевские новости. – 2021. – N 32(17 марта). – С. 5.
  • Мемориальные доски – в память о выдающихся земляках : в Николаеве установят мемориальные доски четырем выдающимся горожанам // Вечерний Николаев. – 2020. – N 43(16 июня). – С. 2. – (Чтобы помнили).
    Среди них мемориальная доска хормейстеру Светланы Фоминых.
  • Мирошниченко, А. Хор Фоминых стал призером Международного конкурса в Испании / А. Мірошниченко // Вечерний Николаев. – 2006. – №136(21 нояб.). – С. 2.
  • Не стало Светланы Фоминых : [некролог] // Южная правда. – 2009. – №113(15 окт.). – С. 1.
  • Открыта мемориальная доска : [Светлане Фоминых] // Родной причал. – 2021. – N 11(17-23 марта). – С. 1.
    В Николаеве на фасаде здания Николаевского колледжа культуры и искусств на ул. Фалеевская, 4 торжественно открыли мемориальную доску хормейстера Светланы Фоминых.
  • Память о выдающихся земляках : в Николаеве установят мемориальные доски четырем выдающимся горожанам // Южная правда. – 2020. – N 43(13-16 июня). – С. 1.
    Среди них мемориальная доска хормейстеру Светланы Фоминых.
  • Світлана Григорівна Фоміних : [некролог] // Вечерний Николаев. – 2009. – №115(17 окт.). – С. 4.
  • Сурова, Л. Как хор за победой в Испанию ездил / Л. Сурова // Южная правда. – 2007. – №17(13февр.). – С. 3.
  • Христова, Н. Мелодия сорока сердец / Н. Христова // Вечерний Николаев. – 2005. – №53(12 мая). – С. 5.
  • Христова, Н. Николаевский хор стал настоящем открытием / Н.Христова // Вечерний Николаев. – 2011. – №47(28 апр.) . – С. 5.
  • Христова, Н. Ничто не заменит живой родниковой воды / Н.Христова// Вечерний Николаев. – 2012. – №1(5 янв.) . – С. 5.
  • Христова, Н. Памяти учителя : [презентация лицензионного диска «Пам’яті вчителя», посвященного памяти учителя, выдающегося музыканта, хорового дирижера, основателя народного академического женского хора НВГКК Светланы Фоминых] / Н. Христова // Вечерний Николаев. – 2010. – №129(4 нояб.). – С. 6.
  • Христова, Н. Светлана Фоминых: «Слава Богу – мы ещё на уровне!» / Н. Христова // Горожанин. – 2007. – N8. – С. 28.
  • Христова, Н. Светлана Фоминых: «Слава Богу – мы ещё на уровне!» / Н. Христова // Вечерний Николаев. – 2007. – №5(16янв.). – С. 3.
  • Христова, Н. Тутти в честь пани Светланы / Н. Христова // Вечерний Николаев. – 2005. – №102(8 сент.). – С. 5.
  • Христова, Н. Хормейстер : [Светлана Фоминых] / Н. Христова // Вечерний Николаев. – 2020. – N 22(24 марта). – С. 4 : фот.
    Преподаватель Николаевского училища культуры, создатель уникального женского хора Светлана Григорьевна Фоминых 11 марта могла бы отметить свой 80-летний юбилей.
  • Христова, Н. Хоровая ассамблея : [праздник хоровой музыки, посвящен светлой памяти Светланы Фоминых и 35-летию народного академического женского хора, который отныне носит её имя] / Н.Христова // Вечерний Николаев. – 2010. – №59(27 мая). – С. 5.
  • Якимчук, А. Терновые лавры хора Фоминых / А. Якимчук // Рідне Прибужжя. – 2008. – №116(14 жовт.). – С. 2.