Бібліотека для дітей Березнегуватської селищної ради

Історія бібліотеки

Відкриття районної бібліотеки для дітей в Березнегуватому відбулось  1950 року.  До того часу  в селищі функціонувала одна бібліотека, яка обслуговувала доросле і дитяче населення.   Для новоствореної дитячої бібліотеки було виділено  окреме приміщення (старий будиночок) в центральній частині селища. Тоді  ж бібліотеці було присвоєне імя Іди Лауди, партизанки-підпільниці, яка загинула в роки війни, визволяючи наш край.

В 1957 році  бібліотека для дітей вселилась у новозбудоване просторе типове приміщення площею 151 кв. метр  по  вулиці Перше Травня, №87.  в якому вона знаходиться і понині.

Помітний слід в історії нашої бібліотеки залишили ті, хто пропрацював тут  багато років : Булавіна Н.Н., Мохоньок Л.М., Жмакіна В.П., Чепурна О.В.

За більше, як півстоліття змінилось  не одне покоління  любителів книги. Підтримуючи традиції сімейних читань, і сьогодні наші перші читачі приводять сюди своїх онуків і правнуків.

В теперішній час  районна бібліотека для дітей – це сучасний культурно – дозвіллєвий центр.  До структури бібліотеки входять два відділи : відділ  обслуговування дошкільнят та учнів 1-4 класів  та відділ обслуговування   учнів 5-9 класів.

За моделлю розвитку районна бібліотека для дітей – Центр навчання і дозвілля «Разом з бібліотекою відкриваємо світ».

Місія бібліотеки

Бібліотека  – центр інформації, підтримки освіти та дозвілля, адже тут надається  кожній дитині доступ до різних джерел інформації для набуття знань, духовного збагачення і виховання гармонійної особистості, дитячої втіхи та розваги.

 

Основні стратегічні завдання

Підтримка і просування читання  серед різних вікових категорій дітей, як основи  їх інтелектуального та творчого розвитку шляхом використання дійових традиційних форм і методів та впровадження нових інформаційних технологій, нових підходів до організації бібліотечного обслуговування;

Створення умов для  творчого, інтелектуального та духовного розвитку дітей у вільний від навчання час, задоволення їх освітніх потреб.

Розвиток соціальних  партнерських зв’язків задля успішного функціонування бібліотеки.

Основні пріоритетні напрямки діяльності

Виховання у підростаючого покоління шанобливого ставлення до національної культури, історії і традицій українського народу;

Організація та проведення заходів, що сприяють наближенню книги до читача,  підвищення  читацької  ерудиції, стимулювання дитячої творчості   та  допомога  їм у навчанні; 

Формування бібліотечного фонду, який  задовольняє сучасного читача;

Удосконалення методичного забезпечення усіх напрямків діяльності бібліотек району.

 

Ресурсна база

Книжковий фонд бібліотеки налічує 8545 примірників.

Бібліотека одержує до 10 назв  дитячих журналів.

 Забезпечено доступ відвідувачів до Інтернет ресурсів. Інтернет-місць для користувачів – 3.

Каталоги і картотеки бібліотеки

Інформаційно-пошуковий апарат бібліотеки:

  • алфавітний каталог (службовий);
  • систематичний ілюстрований каталог для учнів 8 – 9років;
  • систематичний каталог для учнів 10 – 15 років;
  • систематичний каталог для організаторів дитячого читання;
  • систематична картотека статей для учнів 10-15 років;
  • систематичний краєзнавчий каталог;
  • картотека назв художніх творів;
  • Електронний каталог книг на нові надходження;
  • Електронний варіант краєзнавчого каталогу.

 

Комплексні бібліотечні програми та проекти

 

Діють такі локальні бібліотечні програми :

  • «Хай живе читач» (з популяризації читання);
  • «Бібліотека – територія добра і милосердя», мета – поліпшення обслуговування дітей-інвалідів;
  • «Березнегувате відоме і невідоме» : краєзнавчо-пізнавальний проект, метою якого є вивчення  та популяризація історії, традицій, сьогодення Березнегуватого;
  • «Пам’ятай своє коріння або Народні дитячі ігри з бібліотекою»;
  • «Свідомий вибір» : морально-правовий проект (для учнів 10-15 років), який передбачає діючий кінолекторій та  скриньку запитань від учнів-старшокласників, на які дають відповідь спеціалісти Бюро безоплатної правової допомоги.
  • Для тих, хто захоплюється Інтернет-подорожами при Центрі вільного доступу до Інтернет запроваджено проект  «Бібліовояж : Подорожі твоїх мрій» .

 

Нові форми роботи

В практику роботи бібліотеки  постійно впроваджуємо нові форми та методи. З приєднанням до мережі Інтернет добре зарекомендували себе серед користувачів   відео презентації, бук трейлери, відео знайомства з письменниками та окремими книгами. Тільки за 2018 рік – це : «Казковий чаклун Юрій Ярмиш», «Сонечко спить у дзвониках» (за творчістю А. Давидова), «Дружба, вірність, честь» (за творчістю В. Драгунського),  авторів М. Носова «Пригоди Незнайка та його друзів», О.Пройслера «маленька Баба Яга», та «Маленький Водяничок»,  Жюля Верна «Таємничий острів» та «Діти капітана Гранта», А. Потапової «Молочний зуб дракона Тишка» та інші.

Запам’ятались також нашим відвідувачам  урок-квест «Твоя слава, Кобзарю, не вмре, не поляже», краєзнавчий квест «Люби і знай свій рідний край», урок бізнесу «Азбука грошей, або вчимося вирішувати дорослі проблеми», літературний слалом «Книжковими вершинами», перегляди відео на морально-етичну тематику та диспути з учасниками під час засідань кінолекторію «Свідомий вибір», виставка робіт місцевої майстрині-вишивальниці, лауреата Загальнонаціонального конкурсу «Українська мова – мова єднання» Якушевої Р.Б.  до Шевченківських днів   та ін..

Щорічно  з  початком весняних канікул  урочисто проходять відкриття Тижнів дитячого читання. Бібліотекарі завжди намагаються провести їх у цікавій формі: Арт-презентація «Миколаївщина історична», патріотичний ерудиціон «Цікаво про Україну»,  День відкритих дверей для батьків «Книга, тато, мама і Я», літературний кешинг «Подорож на острів скарбів», літературне свято «Ювіляри на книжковій полиці» та ін..

Стали вже традицією програми «Літніх читань з бібліотекою». Крім заходів щодо  стимулювання інтелектуального розвитку школярів – літературних ігор, вікторин, турнірів, проводяться екскурсії по селищу з розповіддю про історію будівель та пам’яток (проект «Березнегувате відоме і невідоме») та українські народні  дитячі  ігри в зеленій зоні Березнегуватого.

 

Творчі об’єднання за інтересами

Об’єднання за інтересами, створені при дитячій бібліотеці, діють в рамках  бібліотечної програми «Хай живе читач», розробленої з метою популяризації бібліотеки та читання. 

Основним завданням лекторію «Батькам про дитячу книгу», участь у засіданнях якого приймають батьки, вчителі, вихователі,   є популяризація творчості кращих дитячих письменників. Об’єднання організоване  з метою безпосереднього  впливу учасників на систематичність та формування кола читання   дітей, підтримки традицій  сімейних читань.

 

Діють також клуби   «Ерудит»  (для 5-7класів) та  юних чомучок «Хочу все знати» (для 2-4класів).  Їх мета – виховання у школярів пізнавального інтересу, активності, самостійності, підвищення інтелектуального рівня.

На базі бібліотеки для учнів 5-9 класів (в рамках бібліотечного проекту «Свідомий вибір») працює кінолекторій, де учням пропонуються  відео – сюжети на  морально-правову тематику. Засідання проходять раз у квартал.

Молодші школярі та дошкільнята полюбляють дивитись вистави бібліотечного лялькового театру, який  працює при бібліотеці з 1986 року.

 

Інтернет-центр у бібліотеці

Центр вільного доступу до мережі Інтернет  відкрито в бібліотеці  2011 року, завдяки Програмі «Бібліоміст». Головним своїм завданням в роботі Центру бібліотека вбачає  допомогу дітям орієнтуватися в інформаційному просторі та навчати їх основним програмам користування.

Також наявність Інтернету суттєво впливає на покращення якості заходів, які проходять у бібліотеці.

При Центрі вільного доступу діє проект  «Бібліовояж : Подорожі твоїх мрій», де усі бажаючі  щомісяця здійснюють віртуальні подорожі по найцікавіших місцях нашої Планети.

 

Рекламна діяльність

Рекламу своєї діяльності бібліотека веде на сторінках районної газети «Народна трибуна», де за останні часи, намагаючись  популяризувати серед молодих батьків сімейні читання, започаткували рубрику «Батькам та дітям на затишне читання»;  в соціальній мережі Фейсбук,  маючи сторінку на сайті центральної районної бібліотеки   та безпосередньо приймаючи участь у Днях захисту дітей, святах першого дзвоника, шкільних конференціях, засіданнях історичних клубів тощо.

 

Видавнича діяльність

У своїй рекламній діяльності бібліотека  приділяє увагу  створенню різноманітних інформаційних матеріалів про бібліотеку та її послуги. Особливо -випуску рекомендаційних посібників по творчості письменників, путівників по фонду, пам’яток  для школярів та організаторів дитячого читання.

 

Партнери бібліотеки

  • Загальноосвітні школи;
  • Районний історико-краєзнавчий музей;
  • Районний Будинок культури;
  • Районний будинок дитячої творчості;
  • Районний центр реабілітації для дітей-інвалідів УПСЗН;
  • Бюро безоплатної правової допомоги.

 

Підвищення кваліфікації

У системі підвищення кваліфікації використовуються різні форми і методи роботи. Найбільш дієвими є семінарські заняття, професійні конкурси, стажування, консультації. За останній час бібліотекарі  району підвищували свій рівень на семінарах:  «Робота клубів та груп за інтересами, як креативна форма роботи бібліотек з користувачами»,  «Бібліотека : особливості національно-патріотичного виховання в умовах сьогодення», «Досвід та інновації в організації популяризації дитячого читання».

Нагороди бібліотеки та працівників

  • Подяка ОДБ ім. В.О. Лягіна Березнегуватській РДБ за активну участь в обласних конкурсах дитячої творчості в рамках гуманітарного проекту «Велике читання»;
  • Диплом зав. РДБ Мороз Н.К. за участь у конкурсі професійної майстерності «Дитяча бібліотека – варіант розвитку».
  • Диплом зав. РДБ Мороз Н.К. за кращу роботу у конкурсі професійної майстерності «Краща творча робота по просуванню книги та читацької культури в дитячому середовищі» (2009р.).
  • Грамота районної ради та райдержадміністрації за активну роботу по національно-патріотичному вихованні підростаючого покоління та з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек»(2016р.);
  • Диплом колективу РДБ за участь у номінації «Ефективне просування книги та читання в огляді-конкурсі районних (міських) бібліотек для дітей (2017р.).

Плани на майбутнє

          Подальше удосконалення роботи по залученню дітей та батьків до читання   з метою підвищення  іміджу бібліотеки в місцевій громаді.

       Зміцнення матеріально-технічної бази. Як відомо, успішна робота бібліотеки в сучасних умовах – це перш за все її достатня матеріально-технічна база. Тому в  2019 році  наша бібліотека увійшла в Обласний  проект розвитку на 2019 – 2021 роки.  На цей період заплановано капітальний ремонт приміщення та утеплення фасаду  бібліотеки на загальну суму 1200 тис. грн.

 

Фотогалерея