Науково-пізнавальна література

Алонсо Х. К. Крейдовий період: динозаври та інші давні тварини: нотатки з доісторичних часів / Х.К. Алонсо, Г.С. Пол. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2021. – 112 с. : іл.

Гайда у подорож! Назад у часі на 120 мільйонів років. У період «нижньої крейди» — останній етап мезозою або «епохи рептилій». У світ, що панував задовго до появи першої людини. У часи абсолютної краси та неймовірної небезпеки – Юрський період. Вас чекають гігантські хижаки алозаври; доісторичні предки птахів археоптерикси; бронтозаври, які сягали площі цілого буднику; стегозаври з небезпечними шипастими хвостами-булавами; крилаті рептилії птерозаври та ще багато химерних, загадкових істот, які немов зійшли з дитячих малюнків, але існували насправді.

 

БережкоКамінська Ю. Віктор Глушков творець нових світів / Ю. Бережко-Камінська. – Київ : Саміт – Книга, 2023. – 272 с. : іл., фот.

Книгу присвячено життю і професійній діяльності вченого, який залишив глибокий та неповторний слід в історії математики, кібернетики та обчислювальної техніки, був засновником і директором відомого на весь світ Інституту кібернетики в Києві, стояв біля витоків створення комп’ютерів та Інтернету. Для читачів старшого шкільного віку.

 

 

Береза Р. В акордах вічності і слави / Р. Береза. – Львів : Апріорі, 2023. – 408 с.

У книзі в доступній формі подано біографічні дані, змальовано життєвий і творчий шлях плеяди відомих митців України. Композитори, диригенти, музиканти-виконавці й майстри хореографії – усі вони постануть перед читачем із збереженням історичних реалій їхнього життя, творчості та суспільно-громадської діяльності. Для читачів старшого шкільного віку.

 

Береза Р. Духовна велич України  / Р. Береза. – Львів : Апріорі, 2023. – 440 с. : іл.

У книзі подано біографічні дані, описано життєвий і творчий шлях видатних письменників, співаків, артистів театру і кіно, які власним життям і творчістю збагатили скарбницю вітчизняного і світового мистецтва. Для читачів старшого шкільного віку.

 

 

Білінський В. Герої України : іст. трилогія / В. Білінський ; упоряд. А. Бережина. – Київ : Міжнар. ін.-т українознав. студій, 2023. – 512 с. : іл.

Автор історичної трилогії розвінчує упереджену фальсифікацію біографій Н. Махна, Р. Шухевича та О. Береста московською тоталітарною системою. У книзі також публікується автобіографічний розділ автора. Для читачів старшого шкільного віку.

 

 

Брукс Ф. Я дорослішаю : книжка для дівчат / Ф. Брукс ; пер. з англ. В. Кучменко ; худож. К. Ловелл. – Київ : КМ-БУКС, 2021. – 280 с. : іл.

Посібник із подолання проблем підліткового віку — періоду в житті, коли тіло дитини починає змінюватися та дорослішати.  Настрій нагадує рух маятника, вирують гормони, а стресів не бракує? А ще ж треба розібратися з харчуванням, фізичними навантаженнями, іспитами, набридливими прищами, впевненістю в собі, власним стилем, дружбою, першим коханням і стосунками. Подбати про себе, уникнути небезпеки у вигляді алкоголю чи наркотиків, сформувати правильне ставлення до сексу. Як упоратися з усіма цими завданнями, коли вже хочеться волати від безпорадності? Ця книжка підтримає дівчаток у будь-якій ситуації, якими повсякчас дивуватиме підлітковий вік.

БуквоГрайка – ВподоБайка: абетка книжкових чистомовок : [збірка скоромовок, створених дітьми за мотивами своїх улюблених книжок] / Нац. Б-ка України для дітей; укл. Ю.Цимбалюк, О.Шемота ; ред. О.Кадькаленко ; мал. Є.Мартін. – Київ : НБУ для дітей, 2023. – 68 с. : іл.

Збірка скоромовок, створених дітьми за мотивами своїх улюблених книжок. Авторами віршів є читачі Національної бібліотеки України для дітей – учасники майстерні «Буботун-клуб», яка працювала в межах програми літніх читань «БЕZмеж-2021».

 

Булатова М.М. Твій олімпійський путівник / М. М. Булатова ;  Національний олімпійський комітет України. – Київ : Національний олімпійський комітет України, 2017. – 144 с.: фотоілюстр.

Автор дарує вам, друзі, унікальну можливість зазирнути за лаштунки історії зародження та проведення Олімпійських ігор на давньогрецькій землі, познайомитися з Олімпією, легендами та міфами того часу, пізнати розмах, велич та проблеми сучасного олімпійського руху, а також довідатися про успіхи українських атлетів на найпрестижніших спортивних форумах чотириріччя – Олімпійських іграх. Крім цього ви маєте нагоду самостійно удосконалити свої знання, відповідаючи на запитання, що вміщені у книзі.

Бура Д. М. Місто-герой Харків. 28 історій незламності / Д. М. Бура. – Харків : Орбіта, 2023. – 352 с.

У книзі зібрані історії 28 осіб, які стояли за Харків та область. Звісно, 28 історій – це не весь Харків, і це не єдині люди, що наближали перемогу. Їх набагато більше. Окупанти недооцінили готовність армійців до оборони. І ще більше недооцінили громадянське населення, що не терпить примусу до братства за допомогою важкої зброї. Відстояти Харків і врятувати його від окупації та «руского мира» вдалося завдяки тому, що всі об’єдналися. Харківці боролися за своє місто. Саме тому Харків вистояв. Для читачів старшого шкільного віку.

Бушуєв Д. Історія нескорених. Україна на захисті європейської цивілізації / Д. Бушуєв. – Київ : КЛІО, 2023. – 248 с.

Ця книжка розкриває ключові події українсько-російських взаємин протягом ХІІІ – початку ХХІ століть, даючи відповіді на питання, коли відбулося цивілізаційне розходження між майбутніми українцями та росіянами, чому Росія стала антиєвропейською державою і як сформувався російський ексепціоналізм, що неодмінно входив у конфронтацію з ідеєю вільної та суверенної України. Для читачів старшого шкільного віку.

 

Васіна З. Вбрання Київської Русі / З. Васіна. – Київ : Мистецтво, 2023. – 112 с. : іл.

У виданні представлено одну з найяскравіших сторінок історії українського національного вбрання, а саме – костюми доби Київської Русі. Автор книжки, дослідниця українського історичного вбрання, презентує реконструкції одягу цієї золотої епохи в історії України в усьому її розмаїтті. Подає опис вбрання всіх верств тогочасного суспільства та підкріплює його власним ілюстративним матеріалом. Для читачів середнього та старшого шкільного віку.

Венгринюк Х. Ловці світла : історії українських художників / Х. Венгринюк, Є. Завалій, М. Дупешко ; іл. Ю. Мархішуд. – Чернівці : Книги–XXI, 2023. – 40 с. : іл.

Видання для всієї родини. Розповідає про життєвий шлях і творчість видатних українських митців: І. Рєпіна, А. Куїнджі, М. Пимоненка, М. Івасюка, О. Мурашка, М. Примаченко, та багато інших відомих українських художників. Демонструє деякі їхні картини із вказівкою, в яких саме українських музеях вони зберігаються. Книжка занурює у світ мистецтва, знайомить із його течіями та виховує естетичне бачення.

Вілланова Т. Гастроно geek. Аніме : 40 рецептів, натхненних найвидатнішими аніме / Т. Вілланова ; фот. Н. Лоббестаеля ; іл. Б. Демонсі ; пер. з франц. О. Колесникова, Ю. Кузьменко. – Дніпро : Nasha idea, 2023. – 117 с. : іл.

Представлено 40 рецептів, які присвячені найвидатнішим творам японської анімації, у новому творінні кухаря-експериментатора, мандрівника Тібо Вілланови. Кулінарна книжка з детальними рецептами та ілюстраціями у стилі food porn пропонує чималий блок вуличної їжі, основні страви, а на завершення — кілька цікавих десертів, які не тільки подарують незвичні смаки, а й принесуть особливе задовалення вашим експериментам на кухні.Ви дізнаєтесь які рецепти пасують до «Класу вбивць», «Агресивної Рецуко», «Дорохедоро», «Баскетболу Куроко», «One Piece», «Магічної битви», «Токійських месників»? Тож відкривайте книжку і готуйте чарівні страви.

Войцехівська С. Варто спробувати! Роздуми про волонтерство / С. Войцехівська; худож. Н. Грищенко. –  Харків : Читаріум, 2023. –  96 с. : іл.

Авторка Саша Войцехівська легко та зрозуміло пояснює, хто такі волонтери і які цінності та навички потрібні для цього виду роботи. Вона також розповідає про те, як кожна дитина може стати частиною позитивних змін у світі через власну активну участь. Для читачів молодшого та середнього шкільного віку

 

Воробйова О. Рани землі Бучанської : місто- герой  Буча / О. Воробйова. – Київ : АртЕк, 2023. – 384 с. : фот.

До збірки увійшли нариси, роздуми, свідчення очевидців про трагічні події в Бучанському районі Київської області та його околицях під час вторгнення російських військ на територію України. Для читачів старшого шкільного віку.

 

 

Гатчінсон С. Наука : книжка-активіті : [наук.-попул. вид. : для дітей мол. та серед. шк. віку] / С. Гатчінсон ; пер. з англ. О. С. Любченко ; іл. В. Баркер. – Харків : Ранок, 2020. – 32 с. : іл.

STEM — це напрям в освіті, який навчає дітей природничим наукам, технологіям, математиці та інженерії. Виконуючи завдання з цієї книжки, дитина засвоїть необхідні базові знання з природничих наук і застосує їх на практиці. Вона дізнається, як утворюється блискавка, що таке ланцюгова реакція та як ми чуємо звуки.

 

Гирич І. Сіячі. Українські інтелектуали, які пробудили ідею незалежності / І. Гирич. – Київ : КЛІО, 2023. – 2023 с.

Ця збірка інтелектуальних біографій десяти визначних українських істориків – мислителів другої половини ХIХ – початку ХХІ століть, які підготували ідейні основи для здобуття Незалежності нашою державою та розвивали національну державницьку думку в часи російської окупації України – від російської імперії до СССР. Автор розповідає про історіософський внесок в українську суспільно-політичну думку М. Грушевського, О. Бочковського, В. Липинського, В. Антоновича, О. Кониського та багатьох інших. Для читачів старшого шкільного віку.

Григоренко К. О. Ізюм. Зруйнований, але не скорений : [хроніка окупації] / К. О. Григоренко. – Харків : Фоліо, 2023. – 224 с.  

Автор – професійний журналіст – створив хроніку окупації Ізюму 2022 року. Рядок за рядком розгортається реальна історія міста та його мешканців. Читачі дізнаються про дії місцевої влади у період воєнного стану, проблеми забезпечення життєдіяльності міста, які почалися з перших днів повномасштабного вторгнення, про трагедії людей. У книжці зібрані розповіді очевидців, інтерв’ю з керівниками місцевих органів, газетні статті, дописи з соцмереж, оголошення – документальні свідчення щоденної боротьби за життя в окупованому місці. Для читачів старшого шкільного віку.

 

Гуржій О. І. У лабіринтах української дипломатії.  Від князівської доби до початку ХХ століття / О. І. Гуржій, О.П. Реєнт. – Київ : Арій, 2023. – 352 с. : іл.

У книзі розглянуто історію українських дипломатичних відносин із різними державами впродовж тривалого періоду, починаючи від часів Київської Русі й завершуючи добою Української держави Павла Скоропадського й Української Народної Республіки. Основну увагу приділено внутрішнім і зовнішнім чинникам, які визначали особливості української  дипломатії. Для читачів старшого шкільного віку.

 

Даниленко В. М. Степан Смаль-Стоцький. «Заслужений перед усією Україною» / В. М. Даниленко, О. В. Даниленко, О. В. Добржанський. – Київ : Парламентське вид-во, 2023. – 336 с. : фот.

У книзі автор висвітлює життя і діяльність академіка С. Й. Смаль-Стоцького, відомого українського культурного й громадсько-політичного діяча, педагога, видатного ученого-славіста, який зробив вагомий внесок у розвиток української філології, літературознавства та історії. Для читачів старшого шкільного віку.

 

Данчук Ю. В. Я: Ким стати. Обираю професію: путівник підлітка STEP BY STEP / Ю. Данчук ; худож-оформл. Ю. С. Василенко. – Харків : Основа, 2022. – 139 с. : іл. – (Корисні навички).

Як обрати сферу, у якій хочеш працювати? Як обрати заклад вищої освіти? Які предмети необхідно обрати для складання ЗНО? Які перспективи цієї професії в майбутньому? Чи можна працювати за обраною спеціальністю за кордоном? Ти знайдеш усі відповіді в путівнику! Обирай професію, став собі мету, досягай успіху!

 

 

Данчук Ю. В. Я обираю хобі  : путівник підлітка STEP BY STEP / Ю. В. Данчук ; худож-оформл. Ю. С. Василенко. – Харків : Основа, 2022. – 143 с. : іл. – (Корисні навички).

Ця книга-путівник переконає вас друзі, у тому, що хобі є корисним і вкрай необхідним для щасливого та активного життя. Видання створене, щоб допомогти вам обрати захоплення до душі. Зокрема в ній розповідається, коли і як саме виникло певне хобі, чому набуло поширення, у чому його сутність, кого воно може зацікавити, як його опанувати, скільки витрат потребує, чим корисне тощо. Для зручності всі варіанти згруповано за розділами: рукоділля, інтелектуальні хобі, соціально значущі заняття, хобі, пов’язані із живою природою, активні види занять. Путівник містить розповіді про захоплення відомих людей, яких ти точно знаєш, як от Дмитро Монатік, Джоан Роулінг, Анджеліна Джолі та інші. Легкі вправи та завдання наприкінці книжки допоможуть вам остаточно визначитися з хобі та підготуватися до опанування обраного заняття. Отже, розгортайте книгу й пірнайте у захопливий світ хобі!

Демська О. М. Українська мова. Подорож із Бад–Емса до Страсбурга : / О. М. Демська. – Харків : Віват, 2023. – 304 с. : іл. – (Актуальна тема).

Орися Демська в своїй книзі розповідає про зародження й розвиток української мови від індоєвропейської прамови до наших днів, її взаємодію з іншими мовами, історію взаємозбагачень, непримириме протистояння з російською мовою. Доступно розповідається про формування української державності і національної ідентичності через мову і завдяки мові. Для читачів старшого шкільного віку.

 

Дивовижні рослини: ілюстрована енциклопедія / уклад. В. В. Борзова. – Харків : Чайка, 2012. – 64 с. : іл. – (Хочу все знати!). 

Друзі, нас усіх оточують найрізноманітніші рослини: звичні та химерні, яскраві та майже непомітні, гігантські та мікроскопічні, корисні та небезпечні. А чи знаєте ви, що горошини чорного перцю цінувалися на вагу золота й іноді замінювали гроші, а розкішні магнолії, які прикрашають парки теплих південних країн, існували вже близько 100 мільйонів років тому? Про це та багато чого іншого ви дізнаєтеся зі сторінок цієї енциклопедії.

 

Єремєєв П. Міфи та фейки з історії України. 33 спростування / П. Єремєєв. – Харків : АССА, 2023. – 144 с. : іл. – (Читай та відкривай).

Історія сповнена міфів та фейків. Якісь із них виникли випадково, інші були створені, щоб заперечити існування українців як окремої нації. Настав час дізнатися справжню історію, яка захопить та зруйнує застиглий набір стереотипів. У книжці ви прочитаєте, чому запорозькі козаки цікавіші за спрощений образ селян-утікачів; чи правда, що паризький аеропорт названий на честь українця; чи існує золото Полуботка; хто ж створив Велесову книгу та ще багато іншого! 33 спростування, які змінять ваш погляд на історію. Для читачів середнього шкільного віку.

Журавель Ю.Г. Знай наших : Обличчя. Думки. Вчинки : іл. кн. життя видатних синів та дочок нашої землі. Кн. 1 / Ю. Г. Журавель ; іл. авт. – Рівне : Добродій : Діти підземелля, 2019. – 127 с. : іл.

Це унікальна історія в біографічних оповіданнях про видатних діячів України. Кожна історія розкриває життєвий і творчий шлях сміливих полководців, талановитих митців, письменників, художників, видатних політичних та громадських діячів та їх особливе місце і значення в історії України. Книга ілюстрована яскравими малюнками, які не залишать вас, друзі, байдужими до пізнання історії. У ній представлено 59 персонажів, багато ілюстрацій, вона має яскраве оформлення, приємна на дотик і легка для сприйняття. Буде цікава як маленьким читачам, так і дорослим.

Іваницька Я. Війна очима киянки. Рік перший. Лютий / Я. Іваницька. –  Київ : Саміт–Книга, 2023. – 420 с. : іл.

Ця книга, про життя цивільних людей під час повномасштабного вторгнення. Основою книги стали щоденникові записи авторки про спробу штурму столиці, життя воєнного Києва, блекаути та ракетні обстріли, а головне – те, як змінювалося внутрішнє «я» киян під тиском обставин. Тут – про людей, події, ідеї, думки, переживання, культуру, театр і навіть гумор в умовах війни. Тут – про життя киян, всупереч поставленому завданню його знищити! Для читачів старшого шкільного віку.

 

Казкарня «Оце кухня!»: [збірка кулінарних казок]. – Вінниця : ТОВ «ТВОРИ», 2022. – 132 с.

Героїв казок цієї збірки об’єднує любов до смачненького. Діти, дорослі, кіт, ворона, Галушка Іванівна і навіть вупир Орест приготують тринадцять страв української кухні. Врешті-решт, і ви зможете долучитися до смачних пригод, адже наприкінці кожної історії є не один, а два рецепти: від авторки і відеорецепт від бренд-шефа збірки. Це легко, весело, і смачно! Казкарня «Оце кухня!» відчиняє свої двері й запрошує до столу. Не стримуйте свою фантазію: читайте, творіть, смакуйте!

 

 

Маєр К. Журналістика : підручник / К. Маєр ; пер. з нім. В. Климченка, В. Олійника ; ред. В. Іванова. – Київ : Академія української преси, Центр вільної преси, 2022. – 300 с.

Підручник є своєрідним вступом до спеціальності, він охоплює загальні важливі моменти історії, теорії та практики журналістики.

 

 

 

Мероник А. 24.02 / А. Мероник. – Чернівці : Книги – ХХІ, 2022. – 326 с. : іл. 

Кожен українець на все життя запам’ятає страшну дату 24 лютого (24.02), день коли в оселі українців увірвалося страшне слово – війна. Автор книги-щоденника розповідає невигадану історію про молодих людей, які опинилися посеред війни без власного на те бажання. Про те, як кожного з них «морозило» чи то від страху, чи то від холоду, коли десь поруч влучала ракета, чи роздавався потужний вибух. Як кожен із них намагався бути корисним країні, чого найбільше боялися, як боролися із ворогом і, мимоволі, допомагали йому. Про що говорили, про що думали й у що вірили. Ця книжка про наших із вами сучасників – таких самих людей, як і ми.

 

Мороз О. Як не стати овочем. Інструкція з виживання в інформпросторі /О. Мороз. – Харків : Віват, 2022. – 208 с. – (Актуальна тема).

Ця книжка – інструкція з виживання в сучасному інформаційному просторі. У ній зібрано основні способи маніпулювання та шахрайства в Інтернеті у форматі «суть – причина – наслідки – що робити». На конкретних прикладах розказано, як їх розпізнати, чим вони шкідливі та як діяти, щоб мінімізувати ризики та шкоду. Книжку написано у форматі довідника. Видання стане знахідкою для тих, хто хоче пояснити рідним і знайомим, як діють маніпулятори та шахраї.

 

 

Мюлленем С. Книга юної вершниці : [порадник з багатьох питань, наклейки] / С. Мюлленем ; пер. з франц. З. Борисюк ; іл. Л.-Л. Ґрефф, С. Міллер. — Київ : Шанс, 2014. — 96, [3] с.

Дівчатка, ця унікальна книжка для вас. У ній цікаві розповіді про коней і про поні Кашу, що став найкращим другом головної героїні – Емми. Про те, як його приручити, як за ним доглядати, як разом із ним радіти і, сидячи верхи, пишатися ним і собою. Це і порадник вам, дівчатка, з багатьох важливих питань, і довідничок із кулінарії, і посібник для тих, кому дуже потрібні гроші – виявляється, їх легко можна заробити! А ще Емма відкриє вам багато суто дівочих таємниць. Однак, якщо ти хлопчик, якого цікавлять не лише коні, а й психологія дівчат, попри заборону Емми, прочитай цю книжку – точно не пошкодуєш!

 

Пейткс М. Мія і Бруно ростуть здоровими : що варто знати про дитяче харчування та ожиріння / М. Пейткс ; пер. з ісп. Я. Губарєва ; іл. К. Лосантос. – Львів : Урбіно, 2020. – 44 с. : іл. 

Головний герой книжки Бруно, сумує, бо в школі його обізвали «коровою». Хоча він харчується так, як і інші хлопчики та дівчатка, та у нього накопичується на животі жирок. І це більш за все турбує його, він дуже втомлюється, коли бігає на майданчику. Лікар-педіатр каже, що в нього ожиріння. Булінг? Здорове харчування? Голод у животі? Голод у голові? Ситість? Клітковина? Калорії? Спорт? Отримай якомога більше порад, щоб уникнути ожиріння! Тепер Бруно задоволений: у нього залишилося тільки трохи зайвої ваги. А його сім’я правильно харчується, більше рухається, вони – здорова родина!

 

Сангма Ф. Еверест / Ф. Сангма; пер. з англ. Ю. Джугастрянська; іл. Л. Фенг. – Київ : Каламар, 2020. – 80 с. : іл.

Ласкаво просимо у книгу-мандрівку Еверестом – найвідомішою горою планети. Це найвище місце Землі, відоме багатьом як Дах світу та головний виклик альпіністам. Сотні людей щороку підіймаються на її вершину. Книга знайомить не лише з історією сходження, ще ви дізнаєтесь як виникла гора Еверест, про квіти та рослини, що ростуть на її величних схилах та відкриєте для себе багату історію Сагарматхи, богині неба.

 

Сташен Б. Мобільна журналистика : практичний посібник / Б. Сташен ; пер. з нім. В. Климченка ; ред. В. Іванова. – Київ : Центр вільної преси, 2021. – 258.

Друзі, якщо хтось з вас мріє стати журналістом, то ця книжка для вас. Вона присвячена практичним проблемам переходу традиційної журналістики до використання новітнього обладнання та новітніх застосунків у теле- та радіожурналістиці. Вона буде корисною як практичним журналістам, так і тим, хто тільки знайомиться із професією.

 

 

«Творчі канікули» : Всеукр. дит. літ. конкурс, 2022 : збірник / Національна бібліотека України для дітей ; Національна секція IBBY ; Українська асоціація працівників бібліотек для дітей ; відп. за вип. А. І. Гордієнко ; уклад. Н. А. Хльобас ; літ. ред. В. В. Зеленська. – Київ : НБУ для дітей, 2022. – 271 с. : 1 портр. 

Збірка представляє кращі роботи учасників Всеукраїнського дитячого літературного конкурсу «Творчі канікули – 2022», який був організований і проведений Національною бібліотекою України для дітей у 2022 році (червень-листопад).

 

 

Турбаніст, Д. С. Світ навколо нас. Танки та бойові броньовані машини : змістові статті, яскраві ілюстрації, цікаві факти : наук.-попул. вид. : для дітей серед. та ст. шк. віку / Д. С. Турбаніст. – Київ : КРИСТАЛ БУК, 2021. – 48 с.

Ця книжка стане справжньою знахідкою для тих, хто цікавиться бронетанковою технікою — як сучасною, так і тією, що випускалася у ХХ ст. Тут представлено численні моделі танків і бойових броньованих машин, які вироблялися в різних країнах світу, указано їхні основні технічні характеристики й особливості конструкції. Доступні тексти проілюстровано яскравими фотографіями, на яких можна побачити описані зразки бойової техніки.

 

Фріт А. Я дорослішаю. Книжка для хлопців / А. Фріт; Ф. Брукс; пер. з англ. В. Кучменко; хужож. К. Саттон. – Київ : КМ-БУКС, 2021. – 288 с. : іл.

Книга для хлопців та підлітків! Посібник із подолання проблем підліткового віку — періоду в житті, коли дитина починає змінюватися та дорослішати. Тут міститься чимало порад щодо того, як подолати незмінні супутники підліткового періоду — тривоги й переживання, стрес від іспитів, проблеми вдома. А ще у посібнику міститься велика кількість інформації на дорослі теми: від сексу й наркотиків до грошей і стосунків.

 

 

Харарі Ю. Н.  Нестримні ми. Як люди захопили світ : Т.1 / Ю. Н. Харарі ; пер. з англ. Н. Хаєцької ; іл. Р.З. Руїс. – Київ : Вид-во Букшеф, 2023. – 168 с. : іл.

Автор в цікавій розповідній формі, з логічним викладом, у хронологічному порядку пояснює етапи розвитку історії світу від первісних часів. Викладає свої погляди на фундаментальні речі, як походження людства, його поступ, розвиток та домінування над іншими видами на планеті. Читаючи книжку, ви відчуєте себе детективами, тому що разом з автором ви будете досліджувати печери та артефакти, розгадувати історичні загадки та відкривати нові знання. Ця книга створена як чудова альтернатива шкільним (або навіть університетським) підручникам.

 

 

Янішевський Б. Мозок. Те, про що тобі не розкажуть дорослі : [наук.-попул. вид. : для дітей серед. шк. віку] / Б. Янішевський ; пер. з пол. К. Москалець ; іл. М. Скорвідер. – Київ : Моя книжкова полиця, 2020. – 152 с. : іл.

Про мозок важко розповідати, бо він дуже складний. Окрім того, щоб зрозуміти, як працює мозок, мусимо скористатися… мозком. Тобто мозок повинен зрозуміти сам себе. Мозок – це твій персональний суперкомп’ютер, найдосконаліша модель, яка не припиняє розвиватися. Погодься, що тобі знадобиться інструкція з використання цієї дивомашини, аби не мозок керував тобою, а тим ним. Отже, цю книгу ти сміливо можеш вважати найцікавішим та найдотепнішим довідником з мозковедення. Читай уважно та поступово, аби твій мозок був готовий увібрати в себе силу силенну важливої інформації.

 

Янішевський Б. Політика. Те, про що тобі не розкажуть дорослі / Б. Янішевський ; пер. з пол. К.Чикунова ; худож. М. Скорвідер. – Київ : Моя книжкова полиця, 2019.- 152 с. : іл. – (Круті знання для пізнання).

Ця книжка – про владу. Про те, звідки вона взялася, навіщо існує, як працює, чому її скрізь так багато. А ще – як від неї захиститися, коли вона аж надто розперізується. Для країни працюють політики, які мають дбати про те, щоб влада якнайкраще слугувала своїм громадянам. Наприклад, вам. І всім іншим людям, з яких складається країна, і для яких вона є спільним домом. Книга має бути прочитана кожним маленьким громадянином, аби розвіяти міфи та увести у таємничий світ політики. В ній ви не знайдете сухих нецікавостей про політику. Завдяки свіжим, живим прикладам, гумору, сміливим яскравим ілюстраціям, автор пояснює суть політики та відображає механізми, які нею керують.     

 

Яценко П. Сила пари : історія парових двигунів / П. Яценко ; іл. І. Угнівенка. – Київ : Портал, 2020. – 119 с. : іл.

Паровий двигун – надважливий винахід в історії людства. Він замінив людську робочу силу та пришвидшив темп життя. Сила пари стала одним із чинників промислової революції ХІХ століття, що змінила суспільний лад. Автор пропонує зануритися в ту добу й простежити розвиток парових технологій в Україні та світі.