Літературна премія «Великий Їжак»

Літературна премія «Великий Їжак» – українська недержавна премія, якою відзначаються сучасні автори найкращих україномовних книг для дітей.

Історія премії

Премія заснована у 2011 році. Засновники – громадські організації: Літературна премія «Великий Їжак» і Центр дослідження літератури для дітей та юнацтва.

Премія заснована з метою підвищення суспільної значущості сучасної української літератури для дітей, привернення до неї уваги читачів та суспільства в цілому. Одночасно з Літературною премією «Великий Їжак» засновані відзнаки «Малий Їжак», а також «Їжак для перекладача» та «Їжак для художника». Останні дві відзнаки регулюються окремими положеннями.

Право висувати книги на здобуття Премії мають громадяни України – редактори, члени редколегій літературних та літературознавчих періодичних видань, представники творчих спілок, бібліотек, університетів, книжкових видавництв, засобів масової інформації тощо. Рукописи та журнальні публікації на здобуття Премії висуватися не можуть.

Порядок присудження

Премія присуджується щорічно за найкращу книгу для дітей українською мовою.

Комітет Премії щороку призначає Журі Премії в складі 7 осіб, які оголошують «список фіналістів» і проводять інформаційно-рекламну кампанію довкола премії та книг, включених до «Списку фіналістів», мета якої – привернути увагу дітей, батьків, бібліотекарів, учителів до найкращих україномовних книг для дітей, сприяти комерційному успіху цих книг.

У «Список фіналістів» включається дев’ять номінантів. Твори, включені до «Списку фіналістів», розподіляються за віковими категоріями:
• три — для дітей від 2 до 6 років;
• три — для дітей від 6 до 9 років;
• три — для дітей від 9 до 14 років.

У кожній із вікових категорій визначається найкращий твір. Автори творів, визнаних найкращими у відповідних вікових номінаціях, отримують дипломи та пам’ятні знаки премії. Журі Премії оголошує зі списку фіналістів одного лауреата Літературної премії «Великий Їжак». Премія не може бути присуджена посмертно.

Розмір грошової частини Премії — гривневий еквівалент однієї тисячі євро.

Традиції вручення

Оголошення лауреата та вручення премії відбувається 1 червня (Міжнародний день захисту дітей) на урочистій церемонії.

Одночасно вручається «Малий Їжак» – відзнака за найкращий оригінальний літературний твір (раніше не опублікований), написаний дитиною до 15 років. «Малий Їжак» не має грошового вираження.

 

Цікаві факти

• Гасло премії «Від великого – до малого».

• Вручення першої премії відбулося 25 травня 2012 року в місті Жовкві. Переможцем став Валентин Бердт із Харкова за повість «Мій друг Юрко Циркуль». Він отримав десять тисяч гривень.

Посилання

Літературна премія «Великий Їжак»