Дублінська літературна премія

Дублінська літературна премія (Англ. International Dublin Literary Award) – одна з найбільш престижних літературних премій у світі. Вручається щорічно за кращий прозовий твір англійською мовою.

Історія премії

Була заснована в 1996 році міською радою Дубліна і американським інвестиційним фондом ІМПАК (ІВБР). Одне з програмних завдань премії – відродження слави Дубліна як «літературної Мекки».

Дублінська премія вважається не тільки однією з найбільших у грошовому вираженні (розмір премії – € 100 000), але і найдемократичнішою в світі, оскільки претендувати на неї може письменник будь-якої національності з будь-якої країни. Єдиним обмеженням є обов’язкова публікація книги англійською. Якщо книга спочатку видана іншою мовою, 25% премії отримує її перекладач.

Твори висуваються на присудження премії громадськими бібліотеками світу за результатами опитування читачів, після чого складається «довгий список». Бібліотеки можуть висувати на премію до трьох романів щороку.

Міжнародне журі вибирає із загальної кількості книг не більше 10 книг і складає «короткий список», який оголошується у квітні місяці. Згодом серед них буде обрано лише одного переможця.

У 2008 році на Дублінську премію претендували 137 авторів, представлених 161-єю бібліотекою світу. У 2010 році на премію претендували 156 авторів з 46-й країн. На премію 2017 року бібліотеками світу висунуто 147 назв.

Правила видачі нагороди

Журі складається із шести міжнародних членів, які щороку змінюються. У 2016 році журі очолював письменник Юджин Р. Салліван із США. Патронує конкурс лорд-мер Дубліна. Спонсується премія Дублінською міською радою. Переможець також отримує трофей, наданий радою міста.

Традиції вручення

Переможця оголошує мер міста Дублін у червні місяці.

Посилання

Офіційний сайт премії

Дублінська літературна премія

Переможці премії 1996 – 2019 рр. (за шорт-листами)