Медаль Джона Ньюбері

Медаль Джона Ньюбері (англ. John Newbery Medal) — американська щорічна літературна премія, яка присуджується авторові за видатний внесок в американську літературу для дітей. Вручається з 1922 року.

Книжка-претендент на нагороду має бути опублікована англійською мовою минулого року в США, бути орієнтованою на дитячого читача та повинна сприяти розвиткові літератури. Її автор має бути громадянином або постійним жителем Сполучених Штатів.

Медаль Джона Ньюбері присуджується Асоціацією бібліотечного обслуговування дітей (англ. Association for Library Service to Children (ALSC)). Це найбільша у світі організація для підтримки та поліпшення бібліотечного обслуговування дітей і є новатором у своїй галузі. Мережа ALSC налічує понад 4200 дитячих та юнацьких бібліотек, експертів з дитячої літератури, видавців, бібліотекарів, шкільних викладачів тощо. У межах організації діють понад 60 різних комітетів.

Медаль Ньюбері – перша дитяча літературна премія в світі. Разом з Медаллю Кальдекотта, вважається однією з двох найпрестижніших премій США у сфері дитячої літератури.

Отримати Ньюбері для американського дитячого письменника значить майже те ж саме, що отримати Нобелівську премію з літератури.

Історія премії

Ввести нагороду запропонував Американській бібліотечній асоціації (American Library Association, (ALA)) Фредерік Г. Мелчер (англ. Frederic G. Melcher) на зібранні 22 червня 1921 року. Рішення остаточно ухвалила Виконавча рада ALA 1922 року. Медаль назвали на честь англійського книговидавця XVIII століття Джона Ньюбері, який написав першу книжку для дітей під назвою “Маленька гарненька кишенькова книжечка” (1744).

Офіційну мету нагороди сформулювали так: “Заохочувати оригінальні творчі роботи у сфері книжок для дітей. Звернути особливу увагу громадськості, що внесок у літературу для дітей заслуговує такого ж визнання, як і поезія, п’єси чи романи. Надати тим бібліотекарям, які присвятили професійні зусилля служінню юним читачам, можливість заохочувати хороших авторів у цій сфері”.

Дизайн бронзової медалі розробив американський скульптор Рене Поль Шамбеллан (фр. Rene Paul Chambellan) 1921 року. На ній зображений письменник, який вручає хлопчикові й дівчинці книжку. На зворотному боці медалі, згідно із задумом дизайнера, пишеться ім’я переможця та дата.

Правила видачі нагороди

Кращу книгу обирає комітет, що складається з фахівців з дитячої літератури. Члени журі Ньюбері призначаються або номінуються членами Американської бібліотечної асоціації.

Переможця оголошують щороку в січні. Книга відразу ж з’являється в книжкових магазинах і бібліотеках (у багатьох з них навіть є спеціальні відділи для книг – володарів медалі Ньюбері), а вчителі додають її у шкільну програму.

Традиції вручення

Крім самої медалі (Newbery Medal), вручається спеціальна нагорода тим, хто зайняв друге місце (Newbery Honor), що також вважається дуже престижним. Єдиний раз (в 1968 році) обидві нагороди дісталися одному і тому ж автору – Елейн Лобл Конігсбург – за книги “З архіву місіс Базиль Е. Франквайлер, найзаплутанішого у світі” і “Дженніфер, Геката, Макбет, Вільям Маккінлі і я, Елізабет “.

Цікаві факти

  • Більше одного разу Медаль Ньюбері отримували лише 6 авторів: Е.Л. Кенігсберг, Джозеф Крамголд, Лоїс Лоурі, Кетрін Патерсон, Елізабет Спір та Кейт ДіКамілло.
  • 10 років між преміями. Кейт ДіКамілло стала лауреатом премії Ньюбері-2014 за книгу «Flora and Ulysses: The Illuminated Adventures». Першу медаль американська письменниця отримала 2004 року (за книгу «Пригоди Десперо»).
    Раніше Бібліотека Конгресу назвала ДіКамілло новим Національним послом дитячої літератури.
  • «Маленька гарненька кишенькова книжечка», видана Ньюбері, стала попередником серії книг-іграшок, надзвичайно популярних в Англії у вікторіанську епоху. Книга була невеликого (кишенькового) розміру, зручною для дитини. В магазині Ньюбері вона коштувала шість пенсів, але, у разі покупки двох примірників, покупець отримував у подарунок подушечку для шпильок з червоною і чорною сторонами. Це було не просто способом залучення покупців, а й відображало світогляд Джона Ньюбері. Дитина, що отримувала подушечку для шпильок, повинна була увіткнути шпильку в червону сторону подушечки за хорошу поведінку або в чорну, якщо вона погано себе поводила. «Маленька гарненька кишенькова книжечка» містила повчальні рекомендації – «Як зробити Томмі хорошим хлопчиком і Поллі – хорошою дівчинкою», а також вірші, прислів’я та пісеньки для вивчення алфавіту.

Посилання

Домашня сторінка Медалі Ньюбері

Медаль Джона Ньюбері

Ньюбери, Джон

Повний список володарів нагороди Ньюбері (англійською мовою)

Література

  • Как в Америке «работают» премии за детскую литературу [Електронний ресурс] // Папмамбук : для тех, кто читает детям. – Режим доступа : http://www.papmambook.ru/articles/741/, вільний. – Загол. з екрану.