Медаль Карнегі

(англ. Carnegie Medal) – британська щорічна премія в галузі літератури для дітей та юнацтва.

Історія премії

Премія вручається з 1936 року Королівським інститутом бібліотечних та інформаційних працівників (Chartered Institute of Library and Information Professionals (CILIP). Премія позиціонується у Великобританії як «найстаріша і найбільш престижна нагорода за дитячу книгу». Названа вона на честь шотландського філантропа Ендрю Карнегі.

Правила видачі нагороди

На премію можуть претендувати тільки англомовні книги, видані вперше у Великобританії протягом року. У складі журі 13 дитячих бібліотекарів від Youth Libraries Group CILIP.

Члени CILIP номінують книги у вересні і жовтні, після закриття року видання. Допустимі номінації оголошують восени. Школярі читяють номіновані книги і відправляють свої коментарі. Короткий список номінантів оголошують у березні, а переможця у червні.

Переможець конкурсу отримує золоту медаль і книги на суму 500 фунтів стерлінгів, які він повинен передати в одну з бібліотек за своїм вибором.

Номіновані книги також виносяться на суд читачів. Студенти багатьох шкіл відправляють свої відгуки в журі літературної премії.

Первісне умова премії про те, що вона може бути вручена автору лише один раз, пізніше була скасована. Цей захід покликаний стимулювати британських авторів на написання нових шедеврів для дітей та молоді.

Традиції вручення

Нагорода вручається в червні року, наступного за роком публікації книги.

Цікаві факти

• Станом на 2016 рік вручено 76 медалей за 80 років існування нагороди, премія не вручалася в 1943, 1945, 1966 і 2006 роках.
• У США є щорічна літературна нагорода Медаль Ендрю Карнегі, яка присуджується за видатні досягнення в літературі і публіцистиці авторам книг, виданих в США. Медаль заснована в 2012 році і названа на честь американського підприємця і філантропа Ендрю Карнегі. Засновниками і спонсорами премії є Корпорація Карнегі і Американська бібліотечна асоціація.
Переможці разом з медаллю отримують грошові премії, а фіналісти – тільки грошові премії.

Посилання

Медаль Карнеги

Переможці премії різних років