Міжнародна літературна премія в області фантастики імені А. і Б. Стругацьких (АБС-премія)

Аркадій та Борис Стругацькі — видатні радянські письменники, співавтори, сценаристи, класики сучасної наукової та соціальної фантастики. Після розпаду СРСР стали відомі як одні з провідних фантастів радянського часу та найвідоміші радянські фантасти на Заході.

 

Історія

Премію засновано в 1999 році Центром сучасної літератури і книги в Санкт-Петербурзі за сприяння літературної громадськості Санкт-Петербурга.
За формулюванням Б. Н. Стругацького «Премія присуджується за кращий фантастичний твір року, причому під фантастичним розуміється будь-який твір, в якому автор в якості художнього сюжетотворчого прийому використовує елементи неймовірного, неможливого, небувалого. Таким чином, розгляду піддається надзвичайно широкий спектр творів – від чистої наукової фантастики в манері Г. Дж. Уеллса, С. Лема і Р. Шеклі до гротесків і фантасмагорій в стилі Ф. Кафки, М. Булгакова, В. Маканіна або сучасних казок в стилі Є. Шварца або В. Шефнера. Нагороджується не автор, а твір. Тому один і той же письменник може неодноразово ставати лауреатом цієї премії ».
Присуджується премія щорічно за двома номінаціями:
«За кращий художній твір (роман, повість, оповідання)»;
«За кращий критико-публіцистичний твір про фантастику або на фантастичну тему (стаття, рецензія, есе, книга)».
Символ премії – семигранна гайка (СГ).
Загальний призовий фонд залежить від зібраної оргкомітетом у кожному конкретному році суми і розподіляється за номінаціями наступним чином:
художня проза – 60%;
публіцистика – 40%.

Традиції вручення

Вручається премія один раз на рік 21 червня, тобто в день, так само віддалений від дат народження кожного із братів Стругацьких.
Дипломи, медалі та грошові призи вручаються в наступному порядку:
• Вручення дипломів та грошових призів фіналістам у номінації “Критика і публіцистика”;
• Вручення дипломів та грошових призів фіналістам у номінації “Художній твір”;
• Оголошення лауреата АБС-премії за … рік у номінації “Критика і публіцистика” з врученням медалі та додаткового грошового призу;
• Оголошення лауреата АБС-премії за … рік у номінації “Художній твір” з врученням медалі та додаткового грошового призу.
Після вручення нагород лауреати премії та гості відправляються на традиційний лауреатський банкет «Пікнік на узбіччі».

Цікаві факти

• Склад журі щорічно визначається Б. H. Стругацьким. Сам Борис Hатанович не є членом журі. Проте, він одноосібно визначає учасників фіналу у обох номінаціях.
Число фіналістів (призерів) залежить тільки від «врожайності року», але не може бути меншим трьох у кожній номінації.

• 2007 року вперше за час існування премії її фінансування з міського бюджету було скасовано і організаторам довелося звернутися за допомогою до приватних спонсорів.

Посилання

Фонд братьев Стругацких. АВС-премия

Список лауреатів премії