Премія Ангелус

Премія Ангелус – Angelus CE Literary Award – престижна європейська премія, яка вручається авторам Центральної Європи з 2006 року.

Організатором і засновником премії Angelus є місто Вроцлав. Нагорода вручається щорічно за кращу прозу, яка опублікована польською мовою авторам, які у своїх текстах звертаються до найважливіших, найбільш актуальних тем сучасного світу, дають поштовх до міркувань і глибокого пізнання інших культур.

Лауреатом може стати письменник з 21 країни Центральної Європи (Албанія, Австрія, Білорусь, Боснія і Герцеговина, Болгарія, Хорватія, Чехія, Естонія, Латвія, Литва, Македонія, Молдова, Німеччина, Польща, Росія, Румунія, Сербія, Словаччина, Словенія, Україна, Угорщина).

Правила видачі нагороди

Призом літературної премії Angelus є чек на 150 тис. злотих і статуетка вроцлавського скульптора Єви Россано.

З 2009 року нагороджують також і перекладача книги-лауреата. У випадку, якщо нагороду отримає польський письменник, журі обирає найкращого перекладача однієї з іноземних книг. Перекладачі отримують премію у розмірі 20 тисяч злотих.

Традиції вручення

Конкурс складається з 4 етапів:

  • Перевірка представлених книг на відповідність до критеріїв, встановлених у Правилах премії;
  • Відбір 14 книг в наступну стадію змагань;
  • Формування короткого списку номінантів з семи книг;
  • Вибір лауреата.

   Премію вручають у жовтні, у передостанній день книжкового ярмарку «Вроцлавські промоції гарних книжок», на урочистому вечорі у вроцлавському музичному театрі «Капітоль».

Цікаві факти

Першим лауреатом “Ангелуса” у 2006 році став Юрій Андрухович за роман “Дванадцять обручів”.
2013 року премію отримала Оксана Забужко (друга жінка-лауреат) за роман “Музей покинутих секретів”.
Серед номінатів 2015 року – аж чотири українських автори. Зокрема, до списку потрапили твори Сергія Жадана «Месопотамія», Василя Слапчука «Книга забуття», Дзвінки Матіяш «Роман про батьківщину» та Наталки Сняданко «Lubczyk na poddaszu». Та заслужену нагороду цього року все ж таки отримав Сергій Жадан.

Посилання

Офіційний сайт премії

Літературна нагорода Центральної Європи «Ангелус»

Лауреати премії різних років