Премія імені Астрід Ліндгрен

Премія імені Астрід Ліндгрен (англ. Astrid Lindgren Memorial Award (ALMA)) – шведська премія за досягнення в літературі для дітей та юнацтва, одна з наймасштабніших у світі премій у галузі дитячої літератури. Призовий фонд – 5 мільонів шведських крон (450 000 євро).

Історія премії

Заснована урядом Швеції 2002 року на честь видатної дитячої письменниці Астрід Ліндґрен, з метою посилити інтерес до дитячої літератури у світі та зробити її доступнішою для дітей. Премія вручається щорічно.

Лауреатами премії можуть стати письменники, ілюстратори, диктори чи організації з усього світу, незалежно від мови чи національності. Їхні твори повинні мати високий художній рівень та відповідати гуманістичним ідеалам і цінностям, що їх демонструє творчість Астрід Ліндґрен.

Якщо мова йде про організацію, то оцінюється тривалість та результативність її роботи. На номінування не впливають такі фактории, як обсяг продажі книжок чи попередні нагороди номінанта. Премія не вручається посмертно.

Претенденти на премію не можуть номінувати себе самі. Рішення про висунення кандидатур приймає журі на основі подання різних організацій. Переможця також визначає журі. До його складу входять 12 осіб. Це експерти з дитячої літератури, автори, ілюстратори, бібліотекарі та критики. Серед членів журі є також один представник родини Ліндґрен.

Члени журі призначаються на чотирирічний період Swedish Arts Council (Шведською Радою мистецтв). Кожен учасник може бути членом журі 12 років поспіль.

Правила видачі нагороди

Процес вибору переможця триває 15 місяців.
З січня по 15 травня організації висувають свої кандидатури.
У жовні список кандидатів оголошується на Франкфуртському книжковому ярмарку.
У березні на прес-конференції Болонської книжкової виставки-ярмарки журі оголошує нового лауреата.
А в травні (на початку червня) відбувається його нагородження.

Традиції вручення

За традицією, церемонія оголошення імені лауреата проходить в містечку Віммербю – батьківщині Астрід Ліндгрен. А церемонія вручення премії ALMA проходить у Стокгольмі, в Королівській бібліотеці.

Цікаві факти

За 13 років існування премії нею було нагороджено лише три організації.

Лауреатом премії 2007 року став венесуельський “Банк Книги” (Banco del Libro) – некомерційна організація, заснована в 1960 році в столиці Венесуели Каракасі. Її метою є популяризація дитячої літератури, видавнича діяльність, розширення мережі бібліотек та книгарень. Нагорода присуджена за активність, професіоналізм, роботу в безпосередньому контакті з дітьми і відсутність бюрократизму.

Лауреатом-2009 названа палестинська незалежна громадська організація Tamer Institute for Community Education, що займається популяризацією читання на Західному березі річки Йордан і в секторі Газа.

2015 року премію пам’яті письменниці отримала організація PRAESA, що навчає дітей у ПАР читанню та мистецтву усного переказу. Організація випускає серію книг Little Hands – невеликих видань на африканських діалектах, що заохочують дітей до читання. У клубі Vulindlela Reading, що діє при PRAESA, діти вчаться майстерності переказу, співу, ставлять театральні вистави.

Посилання

Офіційний сайт премії

Меморіальна премія імені Астрід Ліндгрен