Премія Коста

(англ. Costa Book Award), до 2006 року Уітбредовська премія (Англ Whitbread Book Award) – одна з найбільш авторитетних літературних премій Великобританії.

 

Історія премії

Заснована в 1971 році і присуджується Асоціацією книгопродавців Великобританії. Претендувати на премію, поряд з британськими письменниками, можуть також автори з Ірландії.

Спочатку називалася Уітбредовська літературна премія (Whitbread літературних премій – за назвою фірми-спонсора Whitbread Group), потім (1985) була перейменована в Whitbread Book Awards. У 2006 році спонсором премії стала дочірня компанія Whitbread Group – Costa Coffee, яка володіє мережею кав’ярень і магазинів і премія була перейменована.

У 2006 році обов’язки головного спонсора взяла на себе входить в Whitbread Group компанія Costa Coffee, що володіє 600 дрібнооптовими магазинами з продажу кави та 200 кав’ярнями на території Великобританії, в зв’язку з чим премія була перейменована.

Відмінна особливість літературної премії Коста – це орієнтація, перш за все, на широке коло читачів, прагнення пропагувати читання і зробити його модним, що, безумовно, позначається на виборі номінантів і переможців.

Правила видачі нагороди

Премія присуджується щорічно в п’яти номінаціях: «Роман», «Кращий перший роман», «Біографія», «Дитяча література», «Поезія».

Лауреати отримують по 5000 фунтів стерлінгів. З п’яти лауреатів вибирається абсолютний переможець, який отримує 30 тисяч фунтів стерлінгів. Його твір носить титул «книга року».

Переможців оголошують у січні наступного року. Серед відзначених премією Коста книг року – твори таких відомих авторів, як Брюс Чатвін, Шеймус Хіні, Джеффрі Хілл, Філіп Пулман, Кадзуо Ісігуро та ін.

Цікаві факти

• Нагороду за кращу книгу року вручали 11 разів, з 1985 року. У минулому році її отримала дитяча книга Дерево Лі («Дерево брехні») Франссіс Хардінг.
• У 2016 році серед фіналістів Коста книга премії 2016 переважають письменниці.

Посилання

Офіційний сайт

Премия Коста