Підпільно-партизанський рух на Миколаївщині

 В умовах жорсткого окупаційного режиму росла хвиля опору: виникали підпільні організації, групи, партизанські загони. На території області розгорнулася підпільна і партизанська боротьба. Умови, в яких жителі Миколаївщини піднялися на боротьбу з оккупантами, були тяжкими: на території області розташувалася велика кількість військових частин, штабів, аеродромів, баз. У Миколаєві був штаб спеціальних військових з’єднань, спеціальних частин СС, поліції. Незважаючи на ці умови, у Миколаєві та області були організовані і діяли партизанські загони, підпільні організації, підпільно-патріотичні групи. Більшість з них створювали військовослужбовці Червоної Армії, які опинилися в оточенні або, потрапивши в полон, змогли вирватися з нацистських таборів, а також місцеві активісти: комуністи, комсомольці, просто антинацистсько налаштовані громадяни.

Партизани і підпільники застосовували різноманітні форми боротьби: випускали листівки та відозви з закликами до боротьби з окупантами, проводилася диверсійна робота, масовий саботаж населенням області військових, економічних і політичних заходів окупантів. Важливе місце в діяльності підпільних організацій і груп посідали бойові операції по знищенню пального, продовольства, винищенню особового складу гітлерівських військ, а також здійснення диверсійних актів на транспорті, псування телеграфно-телефонного зв’язку, значна робота проводилась по звільненню з таборів військовополонених.

На території області діяло 110 підпільних організацій, партизанських загонів і диверсійно-розвідувальних груп. Серед них: підпільна організація «Миколаївський центр», «Центр», «Патріот Батьківщини», «Партизанська іскра», «Вознесенський центр», Баштанський і Казанківський партизанські загони і багато інших. Більше 25000 патріотів у складних і важких умовах підпілля вели жорстоку боротьбу з лютим ворогом. Багато хто з них нагороджений орденами і медалями, а чотирьом – В. О. Лягіну, П. К. Гречаному, В.С. Моргуненку, Д. Г. Дяченко присвоєно звання Героя Радянського Союзу посмертно.

1091 підпільник і партизан області нагороджені орденами і медалями.

 

Література

Адреса «Центру» невідома : з історії Миколаївського і Херсонського підпілля. – Одесса : Маяк, 1967. – 48 с. : фот.

Це розповідь лише про окремі епізоди діяльності підпільних організацій. В основу її покладено документи і архівні матеріали, розповіді і спогади учасників підпілля, щоденник, який вів один із керівників «Центру» – Пилип Антонович Комков.

Горбуров, Е. Г. Герои не умирают. Борьба коммунистического подполья по срыву грабительских планов немецких и румынских оккупантов в годы Великой Отечественной войны на юге УССР / Е. Г. Горбуров, К. Е. Горбуров, М. В. Криворог. – Николаев : Илион, 2011. – 80 с. : ил.

Книга узагальнює дослідження проблеми організації руху опору на півдні України по зриву грабіжницьких планів німецьких і румунських загарбників в роки Великої Вітчизняної війни. Містить цікаві дані про те, як підпільники організовували диверсії і саботаж, зривали плани окупантів з вивезення до Німеччини і Румунії сировини, палива, продовольства.

Горбуров, Є. Г. Підпільний і партизанський рух на Миколаївщині в роки Великої Вітчизняної війни / Є. Г. Горбуров // Миколаївщина в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1944 : (до 60-річчя визволення області від німецько-румунських окупантів) / ред. кол. : О. М. Гаркуша (голова), Ю. О. Шклярський, М. М. Шитюк та ін. – Миколаїв, 2004. – С. 64-92 : іл.

Давиденко, Е. Баштанка. Три роки війни : Документальна повість / Е. Давиденко. – Київ, 1996. – 176 с.

Книга написана в гостросюжетній манері. В ній йдеться про дії Баштанського партизанського загону на окупованій території. Документальна повість була записана зі слів командира Баштанського підпілля, а згодом партизанського загону та інших очевидців і учасників тих подій.

Зайцев, Ю. О. Діяльність ОУН на території Миколаївщини / Ю. О. Зайцев // Миколаївщина : літопис історичних подій / О. М. Гаркуша, Є. Г. Горбуров, Ю. І. Гузента та ін. ; під заг. ред. М. М. Шитюка. – Херсон : ОЛДІ-плюс, 2002. – С. 416-426 : іл. – (65-річчю утворення Миколаївської області присвячується).

Зайцев, Ю. О. Націоналістичне підпілля на території Миколаївщини в 1941-1944 р.р. / Ю. О. Зайцев // Миколаївщина в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1944 : (до 60-річчя визволення області від німецько-румунських окупантів) / ред. кол. : О. М. Гаркуша (голова), Ю. О. Шклярський, М. М. Шитюк та ін. – Миколаїв, 2004. – С. 103-114 : іл.

На основі архівних документів автор намагався побудувати цілісну картину такого явища в історії Миколаївщини, як ОУН 1942-1944 рр.

Заковоротний, Д. И. Непокоренные / Д. И. Заковоротний // Заковоротний Д. И. Ах, война, что ж ты, подлая, сделала! : исторический очерк о женщинах Николаевщины в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов / Д. И. Заковоротний. – Николаев : Изд-во Ирины Гудым, 2005. – С. 109-148. : ил.

Автор книги розповідає про наших героїчних землячок, учасниць підпільного партизанського руху, які без страху і сумніву віддали свою молодість і навіть життя за свободу і незалежність своєї рідної землі.

Каткова, З. Дорогами бессмертия : очерк / З. Каткова, И. Лебедева, И. Климович. – Одесса : Маяк, 1978. – 126 с.

Нарис написаний на основі архівних документів і спогадів учасників підпільної і партизанської боротьби в період фашистської окупації Миколаївщини. У ньому розкриваються героїчні сторінки діяльності радянських патріотів, розповідається про підпільні організації, партизанські загони, диверсійно-розвідувальних групи, які воювали з ненависним ворогом на території області.

Миколаїв у борні : [нариси]. – Одесса : Маяк, 1969. – 216 с.

В нарисах журналістів і письменників, у спогадах фронтовиків змальовуються хвилюючі подробиці життя і боротьби героїв та учасників підпільного партизанського руху на Миколаївщині.

Музейний урок «Підпільно-партизанський рух на Миколаївщині» : науково-методична розробка музейного уроку / М. Ф. Димитров, Л. Б. Ташлай, Л. В. Редька ; фот. : М. Л. Степанова, О. О. Кремко, Д. В. Ласкін ; Управління культури Миколаїв. облдержадміністрації, Миколаїв. обл. краєзнавчий музей . – Миколаїв : Можливості Кіммерії, 2009. – 8 с. : фот.

Мета уроку: познайомити учнів з історією підпільно-партизанського руху на Миколаївщині в роки Великої Вітчизняної війни, яка відтворюється в експозиції музею «Підпільно-партизанський рух на Миколаївщині в роки Великої Вітчизняної війни. 1941 – 1944 рр.». Музей знаходиться по вулиці Лягіна, 5, у меморіальному будинку, де протягом 1941-1943 років проживав Герой Радянського Союзу В. О. Лягін.

Чунихин, В. А. Лицом к лицу с СД : [худож.-докум. книга] / В. А. Чунихин. – Одесса : Маяк, 1987. – 208 с.

Книга документальних нарисів присвячена героїчній діяльності підпільників Миколаївщини в роки Великої Вітчизняної війни. Автор малює образи радянських патріотів, відтворює маловідомі раніше епізоди народної війни в тилу ворога.

Чунихин, В. А. Невидимой армии добровольцы : [худож.-докум. книга]  / В. А. Чунихин. – Николаев, 2004. – 152 с. : ил. – (60-летию освобождения Украины от немецко-фашистских фахватчиков, 60-летию Победы в Великой Отечественной войне посвящается).

До книги увійшли новели та оповідання про всенародну боротьбу з німецько-фашистськими загарбниками в тилу ворога на Миколаївщині. Лихоліття окупації, боротьбу з фашистами автор детально описав на підставі документів секретних спецслужб, архівів Миколаєва і Києва, свідчення учасників обласного «підпільного фронту», які протягом багатьох років він вивчав.

Шитюк, М. М. Партизанський і підпільний рух на території Миколаївщини в 1941-1944 роках : : [истор.-докум. изд.] / М. М. Шитюк. – Миколаїв, 1996. – 71 с.

Автор намагається узагальнити фактичний матеріал про боротьбу партизанів і підпільників області проти німецько-фашистських загарбників, розкрити їх діяльність, форми і методи боротьби, характерні підпіллю Миколаївщини. Вперше зроблено спробу обєднати картину підпільного і партизанського руху на території області в роки війни.

*  *  *

Веденеев, Д. Партизанско-подпольное движение как фактор Победы / Д. Веденеев // Вечерний Николаев. – 2011. – №107(24 сент.) . – С. 2.

У статті порушується один з проблемних, дискусійних вузлів історії партизанського руху – питання про співвідношення народної волі до опору агресорам і ролі держави в організації партизансько-підпільної боротьби.

Друмов, В. Українське визвольне підпілля на Миколаївщині у 1941– 1944 рр.: мовою документів/ В. Друмов, Ю. Зайцев // Тези першої обласної наукової краєзнавчої конференції «Історія. Етнографія. Культура. Нові дослідження». – Миколаїв, 1995. – С. 110-113.

Зайцев, Ю. Українська інтелігенція у антифашистському підпіллі ОУН на Миколаївщині у 1941 – 1944 рр. / Ю. Зайцев // Історія. Етнографія. Культура. Нові дослідження. V Миколаївська обласна краєзнавча конференція – Миколаїв, 2004. – С. 108-110.

Ташлай, Л. Антифашистское подполье Николаевщины / Л. Ташлай, В. Дорошенко, К. Хизиченко // Южная правда. – 2006. – №106(21 сент) . – С. 2.

Толочик, П. Василь Шевченко:”В Данилівці діяло антифашистське підпілля” / П. Толочик // Рідне Прибужжя. – 2007. – №6(16січня). – С. 2.

Про діяльність антифашистського підпілля у селі Данилівці Березанського району.

Тюрин, А. Партизанський отряд Сиднева / А. Тюрин // Рідне Прибужжя. – 2013. – N 16(18 квіт.). – С. 8 : фот.

Розповідь про партизанський загін Георгія Максимовича Сиднєва, який знищував ворогів на території Миколаївської області.

Шитюк, М. Партизанськими стежками : взаємодія партизанських загонів і підпільних груп півдня України з регулярними частинами Червоної Армії під час наступальних операцій з визволення окупованих територій у роки Великої Вітчизняної війни / М. Шитюк // Рідне Прибужжя. – 2010. – №121(2 листоп.). – С. 3. – (До 66-ї річниці визволення України).