Кваша Ілля Олегович

український спортсмен, стрибун у воду, заслужений майстер спорту міжнародного класу, бронзовий призер Олімпіади 2008 року зі синхронних стрибків у воду, учасник Олімпіади 2012, триразовий призер чемпіонатів світу, дев’ятиразовий чемпіон та семиразовий призер чемпіонатів Європи, багаторазовий переможець етапів Кубків світу, володар Кубка України (2016), багаторазовий чемпіон України. Нагороджений орденом «За заслуги» IIІ ступеня (2008).

   Кваша Ілля Олегович народився 5 березня 1988 року в Миколаєві. Тато – інженер-електронщик, працює на ДБМП (Дніпро-Бузький морський порт), мама – начальник відділу розробки інформаційних технологій на МГЗ, брат – військовий. Коли Іллі виповнилося вісім років, мама привела його на стрибки у воду. Але його брати спочатку не хотіти, сказали, надто великий, не за віком, а по габаритах, за зростом. Потім тренер, Гуменюк Сергій Миколайович, узяв Іллю на випробувальний термін – місяць. Ілля відразу почав прогресувати, тож вирішили його залишити. А перший успіх прийшов 2003 року (Ілля вчився у 9-му класі), коли він перший раз виграв «юнацьку Європу», в категорії хлопчиків 14-15 років. Тоді вже всі переконалися, що є перспективи і є над чим працювати.

Ілля Кваша закінчив загальноосвітню  школу № 43  ім. К. Ф. Ольшанського та Миколаївський національний університет імені В. О. Сухомлинського, факультет фізичної культури. Виступає за спортивне товариство «Україна» (Миколаїв), по можливості тренується в Миколаєві (у водному комплексі «Водолій»), а також у Харкові (у спортивному товаристві «Колос-Динамо»), Києві, Мінську тощо. Зараз Іллю тренують Світлана Мар’янко та Сергій Гуменюк.

Багаторазовий чемпіон Європи в синхронних стрибках з 3-метрового трампліну в парі з Олексієм Пригоровим. Багаторазовий призер чемпіонатів Європи в індивідуальних стрибках із метрового та триметрового трамплінів.  Бронзовий призер Кубка світу 2010 року в синхронних стрибках з 3-метрового трампліну в парі з Олексієм Пригоровим, срібний призер чемпіонату світу 2006 року в стрибках із метрового трампліна, багаторазовий чемпіон України в стрибках у воду.

Ілля Кваша – бронзовий призер XXIX  Олімпійських ігор в Пекіні (2008). В синхронних стрибках із триметрового трампліна в парі з харків’янином  Олексієм Пригоровим  набрали 415,05 балів (відвоювавши 3-е місце у пари із США і пропустивши вперед стрибунів з Росії і Китаю). А ось в індивідуальних стрибках – не склалося. Була дуже сильна конкуренція. Ілля виступив не дуже вдало. Не вистачило всього десять балів, щоб потрапити у фінал, в підсумку зайняв 15-е місце.

Ілля Кваша був нагороджений  орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (4 вересня 2008 року) – за досягнення високих спортивних результатів на XXІХ літніх Олімпійських іграх в Пекіні (Китайська Народна Республіка), виявлені мужність, самовідданість та волю до перемоги, піднесення міжнародного авторитету України.  Іллю Квашу визнано «Кращим спортсменом березня 2008 року» за версією НОК України.  Наставники спортсмена, тренери Тетяна Мар’янко та Сергій Гуменюк, також були нагороджені як «Кращі тренери місяця».  А за підсумками Миколаївського міського конкурсу «Людина року» визнаний «Городянином року – 2008» в номінації «Фізкультура і спорт».

Ілля Кваша брав участь у ХХХ літніх Олімпійських іграх у Лондоні (2012). У синхронних стрибках в парі з Олексієм Пригоровим зайняв 4-е місце, поступившись бронзовим призерам американцям  Дюмею і  Іпсену. В індивідуальних стрибках  Ілля Кваша пробився у фінал, але зайняв там лише 8-е місце.

Миколаївське обласне управління з питань фізичної культури і спорту за підсумками 2012 року визнало Іллю Квашу кращим спортсменом Миколаївщини.

На першому етапі Світової серії стрибків у воду, який відбувся в Пекіні у березні 2014 року, разом з Олександром Горшковозовим фінішували третіми в синхронних стрибках з 3-метрового трампліна.

У червні 2015-го на чемпіонаті Європи зі стрибків у воду в Ростоку (Німеччина) здобув дві медалі: срібну (3-метровий трамплін, синхрон – з Олександром Горшковозовим) і бронзову (командні змагання – з Юлією Прокопчук).

   На початку травня 2016 року здобув бронзову нагороду на чемпіонаті Європи.

14 червня 2017 року став чемпіоном Європи зі стрибків з метрового трампліна на змаганнях, що проводились в Києві. На цьому ж чемпіонаті здобув «срібло» на 3-метровому трампліні.

У березні 2008,  квітні 2009 та червні 2017 року Національний олімпійський комітет України визнавав Іллю Квашу найкращим спортсменом в Україні. Миколаївське обласне управління з питань фізичної культури і спорту неодноразово визнавало Іллю Квашу кращим спортсменом Миколаївщини.

2019 року багаторічний лідер збірної України зі стрибків у воду Ілля Кваша оголосив про

Кваша Ілля

 завершення спортивної кар’єри. За час спортивної кар’єри спортсмен завоював більше 100 медалей, а дипломів ще більше. Крім олімпійської бронзи Пекіна, має в активі 2 срібла і бронзу чемпіонатів світу, а також 9 золотих, 5 срібних і 2 бронзові нагороди на Чемпіонатах Європи.

У жовтні 2020 року ім’я бронзового призера Олімпійських ігор зі стрибків у воду Іллі Кваші увічнили на знаменитій алеї «Площі зірок» у центрі Києва.

Література

Кваша Ілля Олегович : : [біогр. довідка] // Людина року. Городянин року (1996-2019) : загальноміська програма : біобібліографічний довідник / Центральна міська бібліотека ім. М. Л. Кропивницького, ЦБС для дорослих м. Миколаєва, ЦВГД “Наваль-Експерт”. – Дев’ятнадцяте вид.,  доп. – Миколаїв : Іліон, 2020. – С. 103-104.

Мар’янко, Т. Й. Кваша Ілля Олегович : [біогр. довідка] / Т. Й. Мар’янко // Енциклопедія сучасної України. – Київ, 2012. – Т. 12 : Кал-Киї. – С.560.

*  *  *

Быстрица, А. На чемпионате мира по водным видам спорта николаевец Илья Кваша на метровом трамплине завоевал серебрянную медаль / А. Быстрица // Николаевские новости. Спорт. – 2013. – N 88(23 июля). – С. 1, 2 : фот.

Быстрица, А. Сборную Украины на чемпионате Европы по прыжкам в воду возглавил николаевец Илья Кваша, Елена Федорова будет помогать комментаторам / А. Быстрица // Николаевские новости. Спорт. – 2017. – N 70(13 июня). – С. 1.

[В центре Киева на знаменитой Аллее “Звезд” увековечили имя бронзового призера Олимпийских игр по прыжкам в воду, николаевца Ильи Кваши] // Вечерний Николаев. – 2020. – N 80(29 окт.). – С. 1.

Выдающимся спортсменам – стипендии Президента // Вечерний Николаев. – 2018. – N 9(25 янв.). – С. 1.

Наши земляки – фехтовальщица Ольга Харлан, прыгуны в воду Илья Кваша и Олег Колодий, а также их тренеры – удостоены президентских стипендий.

Гаркуша, О. У Іллі Кваші – бронзова медаль / О. Гаркуша // Южная правда. – 2008. – №90(14 авг.). – С. 8.

Двое николаевцев возьмут участие в проекте “Вышка” : [саблистка Ольга Харлан тренируется под руководством главного тренера проекта “Вышка” Ильи Кваши] // Южная правда. – 2013. – N 105(24 сент.). – С. 1.

До Олимпиады-2016 николаевские спортсмены Илья Кваша и Ольга Харлан будут получать стипендию НОК // Николаевские новости. Спорт. – 2015. – N 66(2 июня). – С. 4.

Илья Кваша: Есть “бронза”! : [николаевский спортсмен Илья Кваша завоевал “бронзу” на чемпионате Европы по прыжкам в воду в Берлине] // Вечерний Николаев. – 2014. – N 99(23 авг.)

Илья Кваша – лучший спортсмен Украины в июне // Вечерний Николаев. – 2017. – N 73(6 июля). – С. 8. – (Знай наших!)

Национальный олимпийский комитет Украины назвал прыгуна в воду николаевца Илью Квашу лучшим спортсменом страны по итогам июня, а его тренер Татьяна Марьянко стала лучшим тренером месяца.

Илья Кваша: “Меня не хотели брать в секцию” : [интервью] // Вечерний Николаев. – 2019. – N 40(23 мая). – С. 7 : фот.

Илья Кваша: “Никаких звездных болезней!” : [“Горожанин года-2008” в номинации “Физкультура и спорт”] // Вечерний Николаев. – 2009.- №24(28 февр.). – С. 4.

Илья Кваша прыгнул на “серебро” : [в паре с луганчанином Александром Горшковозовым на III этапе Мировой серии по прыжкам в воду завоевал “серебро”] // Вечерний Николаев. – 2014. – N 50(1 мая). – С. 1.

Илья Кваша ушел из большого спорта // Южная правда. – 2019. – N 33(2 мая). – С. 1.

Илья Кваша – чемпион Европы // Вечерний Николаев. – 2016. – N 52(14 мая). – С. 1 : фот.

Илья Кваша выиграл золотую медаль чемпионата Европы по водным видам спорта в Лондоне в соревнованиях по прыжкам в воду с 1-метрового трамплина.

Ілля Кваша: “З китайськими стрибунами можна боротися” // Олімпійська арена. – 2013. – N 6. – С. 29.

Имя известного николаевского спортсмена пополнило “Площадь звезд” // Вестник Прибужья. – 2020. – N 44(29 окт.). – С. 15.

Свою “Звезду” на “Площади звезд” в Киеве получил самый титулованый прыгун в воду, призер Олимпийских игр, николаевец Илья Кваша.

Кураса, Е. Ольга Харлан и Илья Кваша признаны лучшими : [в Николаевской облгосадминистрации состоялась традиционная церемония “Лауреаты спортивного года” – чествование лучших из лучших героев николаевского спорта] / Е. Кураса // Вечерний Николаев. – 2017. – N 2(12 янв.). – С. 4 : фот.

Лучший спортсмен июня : [николаевский прыгун в воду Илья Кваша] // Южная правда. – 2017. – N 75(8 июля). – С. 1 : фот.

Национальный олимпийский комитет Украины признал николаевского прыгуна в воду Илью Квашу лучшим спортсменом июня в Украине. Его наставницу Татьяну Марьянко назвали лучшим тренером первого летнего месяца.

Министр поблагодарил Илью Квашу за достижения // Южная правда. – 2019. – N 38(18-21 мая). – С. 5.

Министр молодежи и спорта Украины Игорь Жданов поблагодарил николаевского прыгуна в воду, олимпийского призера Илью Квашу за блестящую карьеру и вклад в развитие украинского спорта.

Наши прыгуны в воду – с европейскими медалями : [для Ильи Кваши – это 5-й титул чемпиона Европы в прыжках с метрового трамплина] // Вечерний Николаев. – 2013. – N 71(27 июня). – С. 8.

Николаевский прыгун в воду Илья Кваша на этапе Мировой серии в Лондоне – 4-й // Николаевские новости. Спорт. – 2015. – N 54(5 мая). – С. 1.

Ольга Харлан и Илья Кваша – лучшие спортсмены Николаевщины: Николаевское областное управление по вопросам физической культуры и спорта назвало спортсменов-лауреатов 2012 года // Рідне Прибужжя. – 2013. – №1(5 січ.). – С. 7 : фот.

Островская, М. Спортивные успехи наших чемпионов : [встреча со знаменитыми спортсменами Ильей Квашей, Еленой Федоровой, Олегом Колодием и их тренерами] / М. Островская // Южная правда. – 2013. – N72(6 июля). – С. 4 : фот.

Підтвердження авторитету : [Ілля Кваша – один з кращих спортсменів за версією журналу “Олімпійська арена”] // Олімпійська арена. – 2017. – N 12. – С. 7.

Первов, Г. Илья Кваша – серебряный призер чемпионата мира / Г. Первов // Южная правда. – 2015. – N 86(6 авг.). – С. 6.

Президент назначил Илье Кваше государственную стипендию // Южная правда. – 2019. – N 44(8-11 июня). – С. 1.

Президент Украины Владимир Зеленский назначил государственную стипендию олимпийскому призеру по прыжкам в воду, николаевцу Илье Кваше.

Президентские стипендии – спортсменам : Президент Петр Порошенко подписал указ о назначении стипендий выдающимся спортсменам и тренерам Украины по олимпийским видам спорта // Южная правда. – 2018. – N 8(25 янв.). – С. 1.

Бронзовый призер чемпионатов мира по прыжкам в воду Илья Кваша и его тренер Татьяна Марьянко  будут получать по 7 тыс. грн.

Премьер-министр доверил флаг Украины на Олимпиаде в Рио-де-Жанейро прыгуну в воду Илье Кваше и гимнастике Анне Ризатдиновой // Николаевские новости. Спорт. – 2016. – N 90(26 июля). – С. 1-2.

“Серебряный” Илья Кваша // Наш город. – 2013. – N 30(24 июля). – С. 16.

Синявский, В. В центре олимпийской подготовки “Водолей” сборная Украины по прыжкам в воду не проводит ни сборов, ни соревнований: николаевские прыгуны в воду Кваша, Федорова и Колодий накануне чемпионата мира в Барселоне / В. Синявский // Николаевские новости. Спорт. – 2013. – N 82(9 июля). – С. 1,2 : фот.

Синявский, В. На чемпионате Европы в Лондоне у николаевского прыгуна в воду Ильи Кваши “золото” и две “бронзы” / В. Синявский // Николаевские новости. Спорт. – 2016. – N 60(17 мая). – С. 2.

Синявский, В. На чемпионате мира в Барселоне николаевский прыгун в воду Илья Кваша чуть не дотянул до медали и на 3-метровом трамплине/ В. Синявский // Николаевские новости. Спорт. – 2013. – N91(30 июля). – С. 2 : фот.

Синявский, В. На этапе Гран-при в США у николаевских прыгунов в воду Ильи Кваши и Елены Федоровой – “серебро” / В. Синявский // Николаевские новости. Спорт. – 2013. – N 58(14 мая). – С. 2.

Синявский, В. Николаевец Илья Кваша – семикратный чемпион Европы на метровом трамплине! / В. Синявский // Николаевские новости. Спорт. – 2017. – N 73(20 июня). – С. 1,2 : фот.

Синявский, В. Николаевские прыгуны в воду Илья Кваша и Елена Федорова выиграли олимпийские дисциплины на открытом кубке Украины / В. Синявский // Николаевские новости. Спорт. – 2016. – N 45(12 апр.). – С. 4.

Синявский, В. Николаевский прыгун в воду Илья Кваша победил чемпионат мира в Казани начал с серебрянной медали на метровом траплине! / В. Синявский // Николаевские новости. Спорт. – 2015. – N 90(28 июля). – С. 2 : фот.

Синявский, В. Николаевский прыгун в воду Илья Кваша после Барселоны подастся в телешоу / В. Синявский // Николаевские новости. Спорт. – 2013. – N 94(6 авг.). – С. 2

Синявский, В. С чемпионата Европы по прыжкам в воду николаевцы Илья Кваша, Елена Федорова и Олег Колодий привезли четыре медали / В. Синявский // Николаевские новости. Спорт. – 2015. – N 72(16 июня). – С. 1, 2.

Синявский, В. У николаевских пригунов в воду Елены Федоровой и Ильи Кваши три “бронзы” чемпионата Европы! / В. Синявский // Николаевские новости. Спорт. – 2014. – N 103(27 авг.). – С. 2.

Синявский, В. У николаевского прыгуна в воду Ильи Кваши два “золота” кубка Украины / В. Синявский // Николаевские новости. Спорт. – 2017. – N 52(2 мая). – С. 2.

Синявский, В. У николаевского прыгуна в воду Ильи Кваши на этапе Мировой серии в России “бронза” / В. Синявский // Николаевские новости. Спорт. – 2016. – N 51(26 апр.). – С. 1.

Тонковид, В. Дубаи стали для Кваши драгоценными : [Илья Кваша в прыжках с 3-метрового трамплина занял первое место] / В. Тонковид // Вечерний Николаев. – 2013. – N 35(26 марта). – С. 1.

Тонковид, В. Илья Кваша привезет из Дубаи, как минимум, две “бронзы” / В. Тонковид // Вечерний Николаев. – 2014. – N 34(27 марта). – С. 6.

Тонковид, В. Наш Илья Кваша – вице-чемпион мира! / В. Тонковид // Вечерний Николаев. – 2013. – N 82(25 июля). – С. 1

Тонковид, В. Наш Илья Кваша научит звезд нырять : [в новом проекте “Вышка” на канале “1+1”] / В. Тонковид // Вечерний Николаев. – 2013. – N 75(9 июля). – С. 3.

Тонковид, В. С Мировой серии Кваша вернется с “бронзой” / В. Тонковид // Вечерний Николаев. – 2014. – N 66(3 июня). – С. 4 : фот.

Троць, П. Ілля Кваша: діти в Миколаєві носять мене на руках : 21-річний лідер збірної України зі стрибків у воду розповідає про те, як здобував “золото” власним коштом, та розгадує секрет успіху китайців / П. Троць // Україна молода. – 2009. – 24 квітня. – С. 23

Тритий медальний десяток : [інтерв’ю] // Олімпійська арена. – 2017. – N 6. – С. 22.

У Иильи Кваши – “серебро” : [на втором этапе Мировой серии по прыжкам в воду в Дубаях] // Вечерний Николаев. – 2016. – N 30(19 марта). – С. 4 : фот.

У николаевца Ильи Кваши и луганчанина Александра Горшковозова на этапе Мировой серии “серебро” в синхроне // Николаевские новости. Спорт. – 2016. – N 36(22 марта). – С. 1.

Фоменко, А. “Зрители в Казани нас поддерживали” / А. Фоменко // Вести. – 2015. – N 138. – С. 15.

Звездный украинский прыгун в воду рассказал, почему завоевал только одну медаль чемпионата мира в Казани, о знакомстве в соцсетях и кулинарных способностых

Харлан и Кваша – лучшие! : [в Николаевской области лучшей спортсменкой 2013 года стала  Ольга Харлан,  а лучшим спортсменом – Илья Кваша.] // Вечерний Николаев. – 2014. – N 1(2 янв.). – С. 3.

Web-ресурси

Кваша Ілля Олегович [Електронний ресурс]  // Вікіпедія : вільна енцикл. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://uk.wikipedia.org/wiki/Кваша Ілля Олегович. – Назва з екрана. – Дата останньої правки : 22.07.2019. – Дата перегляду : 17.10.2019.

Мар’янко, Т. Й. Кваша Ілля Олегович [Електронний ресурс] : [біогр. довідка] / Т. Й. Мар’янко // Енциклопедія сучасної України. – Електрон. дані. – Режим доступу : http://esu.com.ua/search_articles.php?id=11587. – Назва з екрана. – Дата останньої правки : 2018. – Дата перегляду : 17.10.2019.

Кваша Ілля Олегович [Електронний ресурс] // Факультет фізичної культури та спорту : офіційний сайт. – Режим доступу : http://sport.mdu.edu.ua/?page_id=1088, вільний. – Дата останнього доступу: 17.10.2019. – Назва з екрана.

Кваша Илья [Електронний ресурс] // ЛІГА.Досье : сайт. – Режим доступу : https://file.liga.net/persons/ilya-kvasha, вільний. – Дата останнього доступу : 17.10.2019. – Назва з екрана.