Нікітін Юрій Вікторович

український спортсмен, батутист, заслужений майстер спорту України (2004), олімпійський чемпіон 2004 року, учасник Олімпіади 2008 та 2012 років, срібний призер чемпіонату світу, триразовий чемпіон Європи, переможець етапів Кубків світу, володар Кубка України 2003 року. Нагороджений орденом «За заслуги» IIІ ступеня (2004). 

   Нікітін Юрій Вікторович народився 15 липня 1978 року в місті Херсоні. Починав свій спортивний шлях у Херсонській ДЮСШ-6. Коли виповнилося десять років, Юрко вирішив зайнятися спортом. Але з його зростом було важко кудись влаштуватися. У Херсоні на той час була сильна школа веслування, але він туди не потрапив, тому що розмах рук не відповідав вимогам. 1988 року вирішив піти на батут, але до цього жодного разу його не бачив. Спробував, сподобалося, потім втягнувся. Це було цікаво і екстремально. Юркові дуже пощастило з першим тренером Ігорем Анатолійовичем Молчановим. Він передав йому досвід, навчив юного спортсмена «бути людиною».

Спочатку у Юрія не було впевненості, що батутний спорт – саме його покликання. Але поступово, крок за кроком, йшов уперед, і життя розставило все по своїх місцях. Були в житті і критичні моменти, коли хотілося кинути спорт. Але, завдячуючи мамі, він залишився в спорті.

Юрій Нікітін – випускник Херсонського вищого училища фізичної культури. 2001 року закінчив Миколаївський національний університет імені В. О. Сухомлинського.

Із 2001 року він тренується під керівництвом заслуженого тренера України Володимира Максимовича Горжія. Мешкає в місті Миколаєві.

   Золоту олімпійську медаль Юрій Нікітін здобув 21 серпня 2004 року, на   XXVIII літніх Олімпійських іграх , які проходили в Афінах (Греція), вигравши змагання в стрибках на батуті, набравши 41,5 бали. Варто відзначити, що до цієї перемоги найбільшими досягненнями в кар’єрі спортсмена були перемоги на етапах розіграшу Кубка світу.

Завдяки своєму виступу в Афінах, Юрій прославився на весь світ і знайшов особливу популярність в Греції. Після Олімпіади він отримав звання почесного громадянина префектури  Маруссі– передмістя Афін, його ім’ям була названа спортивна школа в Афінах. В Україні в його честь був названий центр олімпійської підготовки в Миколаєві. Сам Юрій Нікітін був нагороджений  орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (2004) – за досягнення високих спортивних результатів на XXVIII літніх Олімпійських іграх, виявлені мужність, самовідданість та волю до перемоги, піднесення міжнародного авторитету України. Був визнаний кращим спортсменом Миколаївщини 2004 року, а за підсумками Миколаївського міського конкурсу «Людина року» удостоєний звання «Городянин року – 2004» в номінації «Спорт». 2008 року його ім’я занесене в Книгу пошани міста Миколаєва.

Юрій Нікітін брав участь у XXIХ та ХХХ літніх Олімпійських іграх. На Олімпіаді в Пекіні (2008) Юрій Нікітін був п’ятим. А ось на Олімпійських іграх у Лондоні (2012) Юрій Нікітін не зміг пробитися до фіналу, зробивши серйозну помилку в кваліфікації.

Література

Нікітін Юрій Вікторович : [біогр. довідка] // Людина року. Городянин року (1996-2019) : загальноміська програма : біобібліографічний довідник / Центральна міська бібліотека ім. М. Л. Кропивницького, ЦБС для дорослих м. Миколаєва, ЦВГД “Наваль-Експерт”. – Дев’ятнадцяте вид.,  доп. – Миколаїв : Іліон, 2020. – С. 151.

*  *  *

Лучшие спортсмен и тренер мая – наши: [батутист Юрий Никитин и его тренер Владимир Горжий] // Вечерний Николаев. – 2008. – №69(21 июня). – С. 4.

Михайлов Ю. Юрий Никитин : “Лёгких побед не бывает” /   Ю. Михайлов // Имена. – 2004. – N5. – С. 10-13.

Наконечна, С. Перевірка готовності до польотів / С. Наконечна // Олімпійська арена. – 2015. – N 1. – С. 42-45.

Олимпийский «король воздуха» : [Юрий Никитин – “Горожанин года-2004” в номинации “Физкультура и спорт”] / Е. Наточа // Вечерний Николаев. – 2005. – 19 марта. – С. 7.

Синявский В. Юрий Никитин: “Буду бороться за медаль” : интервью / В. Синявский // Олімпійська арена. – 2012. – N 4. – С. 38-39

Web-ресурси

Нікітін Юрій Вікторович [Електронний ресурс]  // Вікіпедія : вільна енцикл. – Електрон. дані. – Режим доступу : : https://uk.wikipedia.org/wiki/Нікітін Юрій Вікторович. – Назва з екрана. – Дата останньої правки : 08.11.2019. – Дата перегляду : 17.10.2019.

Нікітін Юрій Вікторович [Електронний ресурс]  // Wikiwand.  – Режим доступу : https://www.wikiwand.com/uk/Нікітін Юрій Вікторович, вільний. – Дата останнього доступу : 09.07.2018. – Назва з екрана.