Черкасенко Спиридон Феодосійович

(1876 – 1940)

Черкасенко Спиридон Феодосійович народився 24 грудня 1876 року в м. Новий Буг Катеринославського повіту Херсонської губернії (тепер Миколаївська область) у селянській родині. Закінчив двокласну школу, потім Новобузьку учительську семінарію. Спиридон Черкасенко – поет, прозаїк, драматург та педагог. Його ім’я в радянські часи було викреслено з літературного процесу й заборонено на території України. Відтоді його літературна спадщина не видавалася, ім’я письменника було вилучено з літературного процесу на довгі десятиріччя, аж до 1990 року, і тільки після проголошення незалежності України дозволили вивчати його творчість.

Помер Спиридон Черкасенко 8 лютого 1940 року за робочим столом із пером у руці, над останнім твором.  Поховали його на Ольшанському цвинтарі у Празі.

Вулиця Спиридона Черкасенка

На підставі  розпоряждення Миколаївської обласної державної адміністрації вiд 21 травня 2016 № 197-р «Про перейменування об’єктів топоніміки та демонтаж пам’ятників та пам’ятних знаків» у м. Новий Буг з’явилася нова вулиця. Вулицю Жовтневу, де раніше проживала родина Черкасенків, перейменовано у вулицю Спиридона Черкасенка.

Меморіальна дошка

28 грудня 2000 року у місті Новий Буг по вулиці Спиридона Черкасенка, №64 (раніше вулиця Жовтнева), на стіні будинку, де проживала родина Черкасенків, встановлено меморіальну дошку. Її ескіз зробив викладач педколеджу В. В. Галущенко, а виконав у матеріалі місцевий художник О. В. Бібік. Меморіальна дошка майстерно продумана. На чорній меморіальній плиті, поряд з написом, художником зображені – колонада, книга, перо, театральна маска, символізуючі всі сфери громадсько-культурного життя, в яких проявив себе Спиридон Черкасенко, як письменник, поет, драматург і вчитель.

Пам’ятна дошка

В Новобузькому педагогічному коледжі встановлена пам’ятна дошка на честь знаменитого земляка. Спиридон Черкасенко закінчив цей учбовий заклад в 1895 році. Тоді воно називалося Новобузька учительська семінарія.

Новобузький районний благодійний фонд імені С. Ф. Черкасенка

З ініціативи місцевого осередку Новобузької «Просвіти» було створено Новобузький районний благодійний фонд імені С.Ф.Черкасенка. Головною метою «Фонду» є сприяння розбудові відкритого суспільства, увічнення пам’яті С. Ф. Черкасенка, земляка з Новобужжя, який боровся за незалежну  українську державу.

«Фонд» сприяє збереженню природних заповідників краю, відтворенню пам’яток історії та архітектури, зокрема – Пелагеївської церкви. Організація здійснює неприбуткову діяльність і надає всебічну матеріальну, науково-методичну, інформаційну допомогу закладам освіти та культури, а також іншим суб’єктам та особам, які діють в інтересах української держави. Найближчою метою фонду є збір коштів на будівництво пам’ятника С. Ф. Черкасенку, а також створення музею письменника в Новому Бузі.

Літературна вітальня

22 грудня 2006 року, до 130-річчя з дня народження Спиридона Черкасенка, урочисто відкрили літературну вітальню імені Спиридона Черкасенка в Новобузькій центральній районній бібліотеці. В ній проводяться зустрічі з письменниками, поетами, літературні вечори, читацькі конференції.

Конкурс читців поезії С. Черкасенка

Конкурс читців поезії С. Черкасенка, а також власних літературознавчих, поетичних творів про поета, в якому беруть участь таланти Новобужжя. Конкурс започатковано Новобузьким товариством «Просвіта» та благодійним фондом ім. С. Ф. Черкасенка 2001 року, до 125-річчя з дня народження Спиридона Черкасенка.

 

Конкурс української патріотичної пісні «Батьківська бандура»

Конкурс української патріотичної пісні «Батьківська бандура», на честь С.Черкасенка, започатковано Новобузьким товариством «Просвіта» та благодійним фондом ім. С. Ф. Черкасенка 2001 року, до 125-річчя з дня народження Спиридона Черкасенка.

Література

  • Басенко, А. Новобужане помнят своего выдающегося земляка  / А. Басенко // Южная правда. – 2000. – 28 груд.

  • Момотенко, А. На честь земляка: у пошанівок відомого українського поета Спиридона Черкасенка встановлено меморіальну дошку у Новому Бузі на хаті, де проживала його родина // Рад. Прибужжя. – 2001. – 20 січ.
  • Памятный знак писателю Спиридону Черкасенко открыт в Новом Буге // Николаевские новости. – 2006. – 12 апр. – С.3.

Web-ресурси

  • Новобузький районний благодійний фонд імені С. Ф. Черкасенка [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  http://saveculture.narod.ru/Index.htm, вільний. – Загол. з екрана.