Мозолевський Борис Миколайович

(1936 – 1993)

Мозолевський Борис Миколайович народився 4 лютого 1936 року в селі Миколаївка Веселинівського району на Миколаївщині в селянській родині. Борис Мозолевський – український археолог і поет, дослідник скіфської старовини.  З іменем Бориса Мозолевського в українській археології пов’язано багато чудових відкриттів. Він керівник експедиції, що, серед іншого, дослідила відомий скіфський курган Товста Могила та відкрила славнозвісну пектораль.

Борис Мозолевський чудово поєднав у собі якості досвідченого дослідника археологічних пам’яток, умілого організатора експедицій, а також проникливого лірика, поета тонкої душі. Мешканці Веселинового шанують пам’ять свого земляка. У Веселинівському районному історичному музеї відкрито куточок, присвячений Борису Мозолевському.

 На базі музею працює історико-краєзнавчий гурток (керівник – історик та краєзнавець – С.А.Шепета), де учні 6-11 класів гімназії та Веселинівської ЗОШ І-ІІІ ступеня займаються краєзнавчою роботою, поглиблюють свої знання з історії України та рідного краю. Велика увага приділяється постаті Бориса Мозолевського як археолога, історика, науковця, поета, його творчості та здобутках.

Веселинівська районна гуманітарна гімназія імені Бориса Мозолевського

11 вересня 2015 року у Веселинівській районній гуманітарній гімназії відбулося громадське слухання  щодо присвоєння навчальному закладу імені Бориса Мозолевського. Його ініціатором став педагогічний та учнівський колектив Веселинівської районної гуманітарної гімназії.  Діти гімназії провели велику дослідну роботу,  втілюючи в життя проект «Стежками рідного краю: слідами історії, кільце по долині троянд, слідами Великого скіфа». Виступаючі та присутні підтримали ініціативу, що Веселинівська районна гуманітарна гімназія має носити ім’я нашого земляка, відомого археолога Бориса Миколайовича Мозолевського.

На VIІ позачерговій сесії сьомого скликання рішенням Веселинівської районної ради від 9 червня 2016 року прийнято рішення «Про присвоєння імені Бориса Мозолевського Веселинівській районній гуманітарній гімназії».

Вулиці Бориса Мозолевського

Веселинівці не раз порушували питання про вшанування пам’яті знаменитого земляка. І ось, на вимогу жителів селища, на підставі розпорядження Веселинівської сільської ради від 19 лютого 2016 року №21-р «Про перейменування  вулиць, провулків селища Веселинове та ліквідацію атрибутів тоталітарного режиму», рішенням ІV сесії сьомого скликання від 18.02.2016 року № 1 перейменовано полощу Леніна та вулицю Леніна на полощу Бориса Мозолевського та вулицю Бориса Мозолевського.

Згідно з Законом України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 09 квітня 2015 року № 317-VIII, вулиця  Бориса Мозолевського з’явилася у м. Вознесенську і в мікрорайоні Мала Корениха Заводського району міста Миколаєва.