Савченко Віктор Васильович

письменник
(1938-2016) 

 Біографічна довідка
Савченко Віктор Васильович народився 22 березня 1938 року у місті Вознесенську Миколаївської області. Рано втративши матір, працював та одночасно закінчував вечірню школу. В 1958-1963 роках навчався у Дніпропетровському металургійному інституті. Після дворічної роботи в Макіївському науково-дослідному інституті повернувся до рідного вузу асистентом на кафедру хімії (до 1970 року). В 1970-1988 роках (з перервами) працював інженером і старшим науковим співробітником в Дніпропетровському відділенні інституту мінеральних ресурсів міністерства геології УРСР. 1980 року Савченко Віктор Васильович захистив вчену ступінь кандидата хімічних наук.
Ще в аспірантурі Віктор Савченко почав відвідувати літературне об’єднання імені П. Кононенка при місцевому відділенні Спілки письменників, з часом став заступником голови. Зазнав переслідувань за правозахисну діяльність. Був реабілітований в роки незалежності.
1982 року вийшов його перший авторський збірник «Тривожний крик папуги». 1984 року вийшли відразу дві збірки Савченка, що складалися з творів, написаних в дисидентські роки, і в цьому ж році він був прийнятий до Спілки письменників СРСР і УРСР. У 80-ті роки вийшли два перші романи Савченка (перший з яких, «Монолог над безоднею», був включений у форматі повісті до збірки «Консульська вежа», а другий, «Тільки мить», що вийшов стотисячним тиражем 1988 року, став одним з лауреатів Всеукраїнського конкурсу читацьких симпатій). У 90-і роки до жанру фантастики у творчості Віктора Савченка додалися есеїстика і драматургія. Його п’єса про Дмитра Яворницького «Народжений під знаком Скорпіона» удостоїлася премії імені цього письменника і була поставлена Дніпропетровським драматичним театром ім. Т. Г. Шевченка.
У редакції Віктора Савченка 1999 року вийшла «Антологія поезії Придніпров’я», у тому ж році було опубліковано есе про поетів Дніпропетровщини «Бог не під силу хреста не дає». 2005 року також в редакції Савченка вийшла «Антологія прози Придніпров’я», і тоді ж було опубліковано есе «Шлях в три покоління». У фантастичних творах автора починають проявлятися містичні, езотеричні мотиви. У 2000-ті роки вийшли його книги, присвячені такій окультній темі, як звір Апокаліпсису. Окремі твори друкувалися в перекладах російською, угорською, чеською, словацькою мовами. 2011 року Савченко захистив дисертацію на звання доктора філософських наук.
З 1994 по 2002 рік Віктор Васильович Савченко очолював Дніпропетровську організацію Національної спілки письменників України (НСПУ). Двічі обирався з’їздами письменників України членом Ради та членом Президії НСПУ. На всеукраїнському конкурсі «читацьких симпатій» на найкращу книжку фантастики, який тривав протягом 1989 року, посів третє місце (Диплом «Чумацький шлях») за роман «Тільки мить».
Савченко Віктор Васильович автор 19 книг, лауреат літературних премії ім. Д. Яворницького за п’єсу «Народжений під знаком Скорпіона», премії «Благосвіт» за роман «З того світу інкогніто» та Всеукраїнської козацької премії імені Івана Мазепи за роман «Золото і кров Синопа», нагороджений медаллю Національної Спілки письменників України «За досягнення в літературі» та орденом Святого рівноапостольного князя Володимира Великого III ступеня Української Православної Церкви за розбудову духовності.
Помер Віктор Васильович Савченко 31 серпня 2016 року.

Основні твори

  • Савченко, В. В. Золото і кров Сінопа : [роман, повість] / В. В. Савченко. – Дніпропетровськ : Зоря, 2007. – 448 с.
  • Савченко, В. В. Ночівля в карбоні : [наук.-фантаст. оповідання] / В. В. Савченко. – Київ : Веселка, 1984. – 183 с. : іл.
  • Савченко, В. В. Тільки мить : [наук.-фантаст. роман] / В. В. Савченко. – Київ : Веселка, 1988. – 260 с. : іл.
  • Савченко, В. В. Тривожний крик папуги : повість, оповідання / В. В. Савченко. – Київ : Молодь, 1982. – 168 с. – (Серія «Перша книга прозаїка»).

Література про життя і творчість

  • Віктор Савченко : некролог // Літературна Україна. – 2016. – N 34(8 верес.). – С. 15 : фот.
  • Помер письменник-фантаст Віктор Савченко // Українська літературна газета. – 2016. – N 20(14 жовт.). – С. 9.

Web-ресурси

  • Біографія Віктора Савченка; Твори в Бібліотеці [Електронний ресурс] : [життєвий та творчий шлях, біографічні статті] // УкрЛіб : Бібліотека української літератури : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://www.ukrlib.com.ua/bio/author.php?id=284, вільний. – Дата останнього доступу : 03.05.2021. – Назва з екрану.
  • Савченко Віктор Васильович [Електронний ресурс] : [життєвий та творчий шлях] // Архив фантастики : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://archivsf.narod.ru/1938/viktor_savchenko/index.htm, вільний. – Дата останнього доступу : 03.05.2021. – Назва з екрану.
  • Савченко Віктор Васильович [Електронний ресурс] : [інтерв’ю] // Віртуальний музей. Дисидентський рух в Україні : [сайт]. – Режим доступу : http://archive.khpg.org/index.php?id=1209675256, вільний. – Дата останнього доступу : 03.05.2021. – Назва з екрану.