Зіньковський Юрій Васильович

Поет
(Народився 1942 року)

 Біографічна довідка
Зіньковський Юрій Васильович народився 13 листопада 1942 року в селі Куцуруб на Миколаївщинi. Його батько, Василь Омелянович, незаконно репресований у 30-ті роки, кілька років відбував покарання у Сиблагу (Улан-Уде), загинув на фронті Другої світової війни у 1944 році, визволяючи Угорщину. Дитячі роки майбутнього поета пройшли в Куцурубі. Там він закінчив початкову школу, а потім, разом з мамою, переїхав до села Прибузького, далі – до Парутиного, де й продовжив навчання у 5-му класі. До школи ходив разом з мамою: він на уроки, вона на роботу. 20 років вона працювала у Парутинській школі техпрацівником.
Після закінчення середньої школи деякий час працював вчителем початкових класів у с. Прибузьке, а згодом у Новому Бузі, у Солончаківській школі, одночасно навчався на історичному факультеті Одеського університету. Декілька років сезонно пропрацював в Ольвії, знаменитому історико-археологічному заповіднику, де брав участь у розкопках.
Першим його великим захопленням була не поезія слова, а шахова поезія, тож і першим опублікованим твором став не вірш, а шахова задача, яку надрукувала київська газета «Молодь України» ще у 1961 році. Беручи участь у десятках обласних, республіканських та всесоюзних конкурсів розв`язувачів задач, завжди входив до числа переможців. У 80-90 рр. десятки його задач були опубліковані.
Щодо шахової гри – в очних змаганнях був тільки районним чемпіоном (Очаків, Новий Буг). Зате у своєму улюбленому «жанрі» – грі за листуванням – дійшов до півфіналу першості України, до ¼ фіналу першості Союзу. За рейтингом був у числі кращих серед миколаївських шахістів. Став першим кандидатом у майстри на Очаківщині. В останньому своєму турнірі, присвяченому ювілею Чернігова, став переможцем.
Перший вірш поета був опублікований у районній газеті «Чорноморська зірка» 14 листопада 1964 року, згодом його твори регулярно з`являються на шпальтах районної газети. Разом із тим друкувався і в іншій періодиці: газетах «Радянська освіта», «Молодь України», «Радянська Україна», «Літературна Україна», журналах «Дніпро», «Україна», «Донбас», «Прапор», «Жовтень», у піврічнику «Поезія» та в багатьох колективних збірках.
Перша його збірка «Теорема» вийшла у видавництві «Радянський письменник» 1987 року, друга – «Мій білий світ» була надрукована у Миколаєві 2003 року. Далі були збірки «На довгій ниві» (2006), «Битва на лимані» (2008), «Далеке і близьке» (2011), «Виднокіл» (2012).

Основні твори

  • Теорема : поезії / Ю. Зіньківський. – Київ : Радянський письменник, 1987. – 86 с.
  • Виднокіл : збірка поезії / Ю. В. Зіньковський. – Очаків, 2012. – 114 с. : іл.

Публікації у збірниках

  • Вимушений монолог; Дороги життя; Поклик; Людина і собака; «Дитина уперше так мило…»; «Ніч перед ранком була найтемніша…»; Пахли коси; Ода музиці : [вірш] / Ю. Зіньковський // #ЄТекстМиколаївщини: літ.-худож. антологія / укл. В. Шуляр, К. Картузов. – Миколаїв : Іліон, 2020. – С. 20-21.

Публікації в періодичних виданнях

  • Птахи : [вірш] / Ю. В. Зіньковський // Ленінське плем’я. – 1984. – 10 берез.
  • Слава переможцям : [вірші про війну] / Ю. В. Зіньковський // Рідне Прибужжя. – 2010. – №48(6 трав.). – С. 2.
  • Стихи / Ю. В. Зіньковський // Южная правда. – 1983. – 7 июля.
  • Это эхо войны постоянно со мной : [стихотворения о войне Ю. Зиньковского, А. Чайки, М. Калиниченко, В. Зотова] // Южная правда. – 2012. – №49-50(8-10 мая). – С. 5.

Web-ресурси

  • Зіньковський Ю. В. – поет-земляк // БібліоNews : Блог Куцурубської публічної бібліотеки Куцурубської об`єднаної територіальної громади – про бібліотеку, село, читачів. – Режим доступу : http://kuzurubbib.blogspot.com/p/blog-page_8920.html, вільний. – Дата останнього доступу : 16.04.2021. – Загол. з екрану.
  • Юрій Зіньковський : 50 років на поетичній ниві [Електронний ресурс] // Чорноморська зірка : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://zirka.mk.ua/?p=384, вільний. – Дата останнього доступу : 16.04.2021. – Загол. з екрану.