Миколаїв – місто корабелів

Наш Миколаїв давним-давно по праву вважають містом корабелів. Це улюблене творіння князя Потьомкіна-Таврійського засноване у 1789 році в прекрасному місці, при злитті Інгулу й Південного Бугу. Історично Миколаєву довелось стати містом – верф’ю, колискою Чорноморського флоту, одним із центрів кораблебудування, і це відразу відчувається навіть при в’їзді до міста.

В’їзд з боку Одеси

В’їзд з боку Києва

Пам’ятний знак  на проспекті Героїв України

  На проспекті Героїв України біля в’їзного кільця встановлений пам’ятний знак, увінчаний гордим адміралтейським шпилем і символічним корабликом.

 

Література:

 • Павлик, И. С. Николаев: улицы рассказывают: путеводитель / И. С. Павлик, В. Р. Лифанов, Л. Д. Мычаковская. – Одесса: Маяк, 1988. – 176 с.
 • Умеренков, А. Корабелы живут над Бугом: очерк: изд 2-е, доп. и перераб. – Одесса: Маяк, 1983. – 120 с.

 

Пам’ятник Святому Миколаю

  17 вересня 2005 року, до 215-ої річниці міста Миколаєва, у Каштановому сквері відкрито пам’ятник Святому Миколаю-Чудотворцю. Адже наше місто названо на честь Миколи Чудотворця і знаходиться під його заступництвом. Загальна висота пам’ятника святому Миколаю 5,95 метра, а висота самої фігури Святого 3,5 метри. Святий Миколай виконаний з світло-сірого граніту з легкою блакиттю Янцевського родовища Запорізької області. Камінь не білий, але дуже світлий. Матеріал відповідає образу світлого і доброго Святого – покровителя нашого міста, всіх моряків, мандрівників, дітей. В лівій його руці – Євангеліє, правою він благословляє всіх жителів і гостей Миколаєва. Інші частини монумента виконано з сірого і чорного граніту. Автори пам’ятника: скульптор І. Булавицький, архітектори О. Бондар, А. Павлов. Освятив пам’ятник архієпископ Миколаївський і Вознесенський владика Питирим.

Література:

 • Миколаївська область:1937 – 2007: історичний альманах. – Миколаїв: Атол, 2007. – С. 41.

* * *

 • Тонковид, В. Памятник Святому Николаю появится в Каштановом сквере. Если мы, горожане, поможем / В. Тонковид // Вечерний Николаев. – 2004. – 24 апр. – С. 1.
 • Наточа, Е. В одной руке у него – Евангелие, другой он благословляет / Е. Наточа // Вечерний Николаев. – 2005. – 21 июля. – С. 1.
 • Тюрін, А. Святий Миколай повертається до міста свого імені / А. Тюрін // Рідне Прибужжя. – 2005. – 20 верес. – С. 1.

Пам’ятний знак Миколаєву

   В 1976 році після реконструкції Флотського бульвару біля одного із його входів встановлено стелу. На постаменті з чорного лабрадориту встановлений куб, облямований бронзовими плитами. На одній з них читаємо своєрідну візитну картку Миколаєва: «Здесь, при слиянии рек Ингула и Южного Буга в 1789 году основан город Николаев – центр кораблестроения юга страны…». На трьох плитах – барельєфи із зображенням першого судна, збудованого в Миколаєві, – парусного фрегата «Святой Николай», броненосця «Потемкин» і науково-дослідного судна «Академик Сергей Королев». Автори стели: скульптори А. Коптєв і О. Сапєлкін, архітектори С. Руденко і Ю. Стєшин.

Література:

 •      Аров, Б. Городу, корабелам, флотоводцам / Б. Аров // Южная правда. – 1976. – 25 июля.

Пам’ятний знак героям Миколаєва

   На центральній площі міста проведена реконструкція пам’ятного знака героям Миколаєва. Тут перераховані імена 316 миколаївців, удостоєних високих звань Героя Радянського Союзу і Героя Соціалістичної Праці.

Література:

 •        Агеев, Ю. Памятный знак восстановлен / Ю. Агеев // Южная правда. – 2008. – 8 мая. – С. 1.

 

Пам’ятник корабелам і флотоводцям Миколаєва

24 вересня 1989 року, в центрі міста на перетині Центрального проспекту та вулиці Соборної, відбулося урочисте відкриття пам’ятника корабелам і флотоводцям Миколаєва. Архітектурний ансамбль, створений на честь 200-річчя заснування Миколаєва. Пам’ятник розташований на насипному кургані і являє собою композицію зі стилізованої земної кулі, розміщеної на трьох опорах з гранітних блоків, які уособлюють три суднобудівних заводи міста Миколаєва. Земну кулю, у свою чергу, підпирають 11 триметрових фігур, виконаних з бронзи, які немовби   ілюструють історію кораблебудування з часів заснування міста до сьогодення. Серед них видатні історичні постаті: Ф. Ф. Ушаков, М. Л. Фалєєв та інші, а також фігури корабельних майстрів та ремісників різних епох. До підніжжя та підгірної стіни пам’ятника ведуть кам’яні сходи. У нижній частині монумента по колу ми читаємо напис: «Корабелам и флотоводцам в ознаменование двухвекового труда Николаевских судостроителей. 1789-1989».    Автори монументу: група київських скульпторів та архітекторів: В. Чепелик, М. Кислий, М. Олексієнко, Д. Лисенко, В. Скульський.

Література:

 • Миколаївська область:1937 – 2007: історичний альманах. – Миколаїв: Атол, 2007. – С. 26. * * *
 • Бревда, Л. Воздавая должное труду: [відкрито монумент «На честь доблесної праці корабелів у м. Миколаєві»] / Л. Бревда // Южная правда. – 1989. – 25 марта.
 • Колесник, А. Приметы корабельной стороны: на самом оживленном месте – на пересечении проспекта Ленина и улицы Советской – в пятницу открыт монумент «Слава труду корабелов»  /А. Колесник // Южная правда. – 1989. – 17 сент.