Пам’ятники і меморіальні дошки письменникам

З нашим містом пов’язані долі видатних письменників.

Меморіальна дошка Ісаку Еммануїловичу Бабелю

   21 серпня 2001 року на будівлі, в якій зараз знаходиться Миколаївська дирекція банку «Аваль» (вул. Артилерійська, 19), встановлено меморіальну дошку, з якої проникливо вдивляється в миколаївців Ісак Еммануїлович Бабель, який десятирічним хлопчиськом відчиняв ці масивні двері чоловічого комерційного училища ім. Вітте, де осягав ази науки у 1904 – 1905 роки, поки жив тут у дідуся на Рибній, нині вул. Чкалова. Його ім’я невід’ємно пов’язане з нашим містом: перші роки свого життя він провів тут. Трагічно склалася доля цієї людини, чудового письменника, героя громадянської війни. Він був репресований в 1939-у, розстріляний в 1940-у. Реабілітований в 1954-у.
Автор меморіальної дошки: скульптор Віктор Макушин.

Література:

  • Чуприна, А. Там, где учился Бабель / А. Чуприна // Южная правда. – 2001. – 28 авг.
  • Кураса, Е. Бабель в свое время простился с Николаевом, но не навсегда / Е. Кураса // Вечерний Николаев. – 2001. – 28 авг.

Меморіальна дошка Михайлу Божаткіну

   13 вересня 2013 року, напередодні Дня міста, на будинку, де письменник жив зі своєю сім’єю, по вулиці Потьомкінська, 81/83 (на розі вул. Малої Морської), який відомий серед городян як «Будинок спеціалістів», була відкрита меморіальна дошка на честь Михайла Івановича Божаткіна. На ній напис: «У цьому будинку в 1971 – 2010 рр. жив письменник, дослідник військово-морської історії, Почесний громадянин М. Миколаєва Божаткін Михайло Іванович».
Автор проекту меморіальної дошки – Миколаївський скульптор Віктор Макушин, а в безпосередньому її виготовленні брала участь вся сім’я відомих скульпторів Макушиних. Допомогу в монтажі меморіальної дошки надало ПП «Елібра» (керівник – депутат міської ради Олег Гріпас).

Література:

  • Верен флоту и морю : [открыта памятная мемориальная доска в честь писателя и журналиста Михаила Божаткина] // Вечерний Николаев. – 2013. – N 104(17 сент.). – С. 3 : фот.
  • Коханчук, А. В память о писателе Михаиле Божаткине : [в Николаеве открыта памятная мемориальная доска в честь писателя и журналиста Михаила Божаткина] / А. Коханчук // Наш город. – 2013. – N 38(18 сент.). – С. 16 : фот. цв.
  • Крихели, А. На улице Потемкинской установили мемориальную доску писателю Михаилу Божаткину / А. Крихели // Николаевские новости. – 2013. – N 116(25 сент.). – С. 8 : фот.
  • Ушанували баталіста : [про відкриття меморіальної дошки письменникові Михайлу Божаткіну] / Прес-служба Миколаївської ОО НСПУ // Літературна Україна. – 2013. – N 37(26 верес.). – С. 2.

Пам’ятна дошка Валерію Бойченку

   Бойченко Валерій Петрович – талановитий поет, перекладач, публіцист, краєзнавець, громадський діяч, засновник відродженої миколаївської «Просвіти». Лауреат обласної премії імені М. Аркаса 1997 року в номінації «Просвітницька діяльність» та літературної премії імені Павла Тичини. 2008 року йому присуджено Всеукраїнську літературну премію ім. Олександра Олеся за поетичну збірку «Книга Леля». У вересні 2016 року на будівлі Миколаївського інституту післядипломної педагогічної освіти, де свого часу Валерій Бойченко працював викладачем, відкрили пам’ятну дошку

Література:

  • На здании областного института последипломного педагогического образования открыли памятную доску поэту, переводчику, общественному деятелю Валерию Бойченко // Вечерний Николаев. – 2016. – N 109(29 сент.). – С. 1. – (Городскоп).

Меморіальна дошка Всеволоду Гаршину

  На будинку №13 по вулиці Артилерійській, в якому жив у 1881 –1882 рр письменник В. М. Гаршин, встановлено меморіальну дошку. Тут, а також в маєтку дядька в селі Єфимівка (нині Лимани) поблизу Миколаєва він жив, де написав казку «То, чего не было» – гостру пародію на ситих міщан, задоволених своїм існуванням.

Література:

  • Умеренков, А. Здравствуй, город корабелов: путеводитель / А. Умеренков. – Одесса: Маяк, 1986. – С. 83 – 84.

Меморіальна дошка О. М. Горькому

   В Миколаєві увічнено ім’я російського письменника Максима Горького. Під час своїх мандрівок Півднем Росії Олексій Максимович Горький побував і на Миколаївщині. В оповіданні «На солі» він передав картину каторжної праці робітників, що збирають сіль на озері поблизу села Рибаківка. В іншому своєму оповіданні «Вывод» М.Горький розповів про випадок, учасником якого він став. У селі Кандибине він вступився за жінку і був жорстоко побитий. У важкому стані його привезли в Миколаївську лікарню, де йому була надана медична допомога. Нині в цій будівлі розміщується міська лікарня №1, біля входу в яку встановлена меморіальна дошка з бронзовим барельєфом письменника, а на ній напис «Тут у 1891 р. лікувався радянський письменник Олексій Максимович Горький».
Автор: скульптор О. Здиховський.

   У 2017 році табличка була пошкоджена вандалами. Розбитою виявилася саме та її частина, де був портрет письменника. Створення точної скульптурної копії зруйнованої таблички коштує грошей, яких у громади немає. 2018 року фрагменти розбитої таблички скріпили цементом, а те, що на ній було раніше, нанесли на банерну тканину, яку наклеїли поверх всього цього шару.

Література:

  • Павлик, И. С. Николаев: улицы рассказывают: путеводитель / И. С. Павлик, В. Р. Лифанов, Л. Д. Мычаковская. – Одесса: Маяк, 1988. – С. 139 – 140.
  • Умеренков, А. Корабелы живут над Бугом: очерк: изд 2-е, доп. и перераб. / А. Умеренков. – Одесса: Маяк, 1983. – С. 99.
    * * *
  • Общественники ищут меценатов // Южная правда. – 2018. – N 88(11 авг.). – С. 1.
    В четверг, 9 августа, в Николаеве была восстанавлена памятная табличка на стене одного из главных корпусов городской больницы №1.
  • Шаталова, З. Разрушить до основания – это уже было… / З. Шаталова // Вечерний Николаев. – 2018. – N 107/108(22-25 сент.). – С. 4 : фот. – (Это наша история).
    В Николаеве восстанавлена мемориальная доска М. Горькому на стене одного из главных корпусов городской больницы №1.

Меморіальні дошки Володимиру Далю

   Ім’я Володимира Івановича Даля – російського письменника, лексикографа і етнографа, добре відоме у всьому світі. Він писав повісті, оповідання, нариси, казки, але обезсмертив своє ім’я виданням в 1863 – 1866 роках чотиритомника «Толкового словаря живого великорусского языка», що містить більше 200 тисяч слів.
Коли В. І. Далю було всьго чотири роки, його родина переїхала до Миколаєва. У пам’ять про письменника і вченого, життя і діяльність якого було тісно пов’язана з нашим містом, де він прожив в цілому близько 16 років, 28 березня 1985 року вулиця Леккерта перейменована у вулицю Даля.
    Меморіальні дошки на честь великого російського письменника, укладача Російського тлумачного словника В. І. Даля встановлені на перетині вулиць Даля і Будьонного і по вулиці Наваринській.

Література:

  • Павлик, И. С. Николаев: улицы рассказывают: путеводитель / И. С. Павлик, В. Р. Лифанов, Л. Д. Мычаковская. – Одесса: Маяк, 1988. – С. 141 – 143.

Меморіальна дошка Марку Лисянському

   13 вересня 2003 року на будинку 41 по вулиці Адміральській відкрита меморіальна дошка відомому поету, нашому земляку, Почесному громадянину міста Миколаєва Марку Лисянському. Тут колись знаходився Будинок піонерів, куди ще хлопчиськом майбутній поет бігав займатися в гуртках, тут складалися його перші віршовані рядки.
Меморіальна дошка, яку виготовили миколаївські скульптори Інна, Юрій і Віктор Макушини, органічно вписалася у фасад будинку. Знайоме обличчя поета ніби осяває вулицю Адміральську високим натхненням.

Література:

  • Миколаївська область: 1937 – 2007: історичний альманах. – Миколаїв: Атол, 2007. – С. 39.
    * * *
  • Костюк, Л. «Снова я на Адмиральской»: [відкриття меморіальної дошки М. Лисянському] / Л. Костюк // Южная правда. – 2003. – 18 сент.
  • «Я рос под небом Николаева…»: [відкриття меморіальної дошки М. Лисянському] // Вечерний Николаев. – 2003. – 16 сент.

Пам’ятник і меморіальна дошка О. С. Пушкіну

   Пам’ятник поету знаходиться на початку вул. Пушкінської біля Інгульського мосту.
Поет на пам’ятнику зображений у хвилини спокою. Він сидить на камені. Відкинувшись і злегка закинувши назад голову, він немовби прислухається до самого себе, і , може, в ту мить в його уяві народжуються нові рядки поезій. Пушкін повернутий обличчям до ріки, його погляд спрямований на тих, хто входить і в’їжджає до міста.
Фігура двадцятип’ятирічного поета відлита з бронзи і встановлена на гранітному камені.
Автор – заслужений художник України Ю.А. Макушин.
Відкритий пам’ятник у 1988 році.
    На розі вулиць Радянської і Шевченка на місці, де знаходився заїжджий двір, в якому зупинявся О. С. Пушкін, встановлена меморіальна дошка на честь великого поета.
Автор – заслужений художник України Ю. Макушин, архітектор О. Попова.

Література:

  • Миколаїв: фотоальбом / [авт. фот. Б. О. Міндель; авт. тексту Б. Л. Аров]. – Київ: Мистецтво, 1981. – 119 с.: іл.
  • Миколаївська область: 1937 – 2007: історичний альманах. – Миколаїв: Атол, 2007.– С. 26.
    * * *
  • Бобрикова, Н. Тема : [про пам’ятник О. С. Пушкіну розповідає автор Ю. Макушин] /  Н. Бобрикова // Южная правда. – 1987. – 7 февр.

Меморіальна дошка Адріану Топорову

   9 жовтня 2009 року в Миколаєві відбулося відкриття меморіальної дошки на честь відомого письменника А. М. Топорова. Дошка встановлена за адресою: вулиця Адмірала Макарова, 8. На ній напис: «У цьому будинку з 1956 р. по 1974 р. жив видатний письменник та просвітник Адріан Митрофанович Топоров /1891-1984/». Меморіальна дошка була виготовлена на замовлення управління культури і охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради миколаївськими скульпторами: заслуженим художником України Юрієм Макушиним та його сином Віктором.

Література:

  • Кураса, Е. Увековечена память Адриана Топорова. Писателя. Учителя. Человека : [открытие мемориальной доски] / Е. Кураса // Вечерний Николаев. – 2009. – №113(13 окт.). – С. 4.
  • Неустанный просветитель : 9 октября на стене дома №8 по ул. Адмирала Макарова состоялось открытие мемориальной доски известного писателя Адриана Митрофановича Топорова // Южная правда. – 2009. – №112(13 окт.). – С. 1.

Пам’ятник Т. Г. Шевченку

Вірші великого українського поета Т. Г. Шевченка були широко відомі в Миколаєві, хоч самому Кобзарю побувати тут не довелося. Переїздивши від села до села, поет дістався до містечка Голоськово Кривоозерського району, де зупинився в будинку мірошника Франца Яшовського. На Миколаївській землі поет пробув три дні і незабаром у супроводі пристава він був доставлений до Києва. Свою мрію – відвідати Одесу, де у нього було немало друзів, а також Миколаїв і Херсон, він так і не здійснив. Вдячні нащадки свято шанують пам’ять великого поета. Одну з центральних вулиць назвали ім’ям Шевченка. На початку цієї вулиці, біля Варварівського спуску, вони створили чудовий сквер імені Шевченка, в центрі якого в 1958 році був відкритий пам’ятник Кобзареві – триметрова фігура з бетону на кам’яному п’єдесталі.
Автор пам’ятника: скульптор І. Диба.
5 жовтня 1985 року пам’ятник Т. Г. Шевченку знову відкрили після реставрації. Участь у реставрації брали скульптор А. Ковальчук, архітектор В. Щедров.

Література:

  • Выборный, Н. Николаев / Н. Выборный. – Одесса: Маяк, 1979. – С. 67 – 68.
  • Миколаївська область: 1937 – 2007: історичний альманах. – Миколаїв: Атол, 2007. – С. 15, 25.
  • Павлик, И. С. Николаев: улицы рассказывают: путеводитель / И. С. Павлик, В.Р. Лифанов, Л. Д. Мычаковская. – Одесса: Маяк, 1988. – С. 149–151.
  • Умеренков, А. Корабелы живут над Бугом: очерк: изд 2-е, доп. и перераб. / А. Умеренков. – Одесса: Маяк, 1983. – С. 97 – 98.
    * * *
  • Іволгін, Т. Безсмертна зоря Кобзаря: [відкриття пам’ятника Т. Г. Шевченку після реставрації] / Т. Іволгін // Ленінське плем’я. – 1985.– 6 жовт.
  • Павлова, Л. Великому Кобзарю: [відкриття пам’ятника Т. Г.Шевченку після реставрації] / Л. Павлова // Южная правда. – 1985. – 10 окт.

Меморіальна дошка Емілю Январьову

   4 вересня 2009 року відбулося відкриття меморіальної дошки, присвяченої Емілю Январьову. Дошка встановлена на будинку по вулиці Шевченка, № 56 (між вулицями Лягіна і Декабристів), в якому він жив зі своїми батьками, в якому відбулося його становлення як поета, в якому написав свої перші вірші. На ній напис: «У цьому будинку в 1944 – 1966 роках жив відомий поет і культурний діяч, Почесний городянин міста Миколаєва Еміль Январьов».
Меморіальна дошка була виготовлена на замовлення міського управління культури і охорони культурної спадщини заслуженим діячем мистецтв України Іваном Булавицьким.