Пам’ятники, присвячені історичним подіям

Пам’ятник Небесній сотні

   20 лютого 2015 року, на річницю Майдану, на вулиці Садовій, у Сквері Ради Європи, було відкрито пам’ятник Небесній сотні. Авторами пам’ятника виступили львів’яни – скульптор Володимир Цісарик та заслужений художник України Сергій Іванов, а оформлення розробив запорізький архітектор Максим Швець. За задумом авторів, статуя у вигляді двох величезних крил символізує вічний рух і перемогу над злом. На лівому крилі зображено воскресіння душ героїв Небесної сотні. Тому що життя продовжується. Закінчується земне – продовжується духовне життя. На другому крилі зображена боротьба зі злом, тому що тільки в боротьбі людина може чогось досягнути. Сходи, що ведуть до пам’ятника, – це шлях Христа на Голгофу. Голуби, які сидять на верхівках крил, утворюють коло, що означає воскресіння людських душ героїв. Два голуби – символ миру. Те, заради чого людина живе, творить, бореться.
Пам’ятник героям Небесної Сотні створений з бронзи. Бронза – це вічний матеріал. З ним легко працювати, робити легкі, повітряні форми. Без постаменту висота пам’ятника склала 4 метри. За задумом авторів, залежно від ракурсу, з якого роздивляєшся пам’ятник, він виглядає всякий раз по-новому, під кожним новим кутом зору відкривається якась непримітна раніше деталь. Сприйняття складається з деталей, розглянути які можна, тільки з усіх боків обійшовши статую. На бронзовій фігурі красується два написи «Пам’яті Небесній сотні» і «Герої не вмирають». Автори таким чином хотіли вшанувати всіх борців за незалежність України.
Скульптура, за словами її творців, стала наймасштабнішою роботою, яка увічнює загиблих під час Революції Гідності у всій Україні. Над пам’ятником Небесній сотні працювало близько 20 осіб біля трьох місяців. Щоб створити скульптуру вагою близько 2,5 тонн, знадобилося 1700 кг гіпсу і тонна води.

Література

 • В Николаеве будет памятник «Небесной сотне» // Южная правда. – 2014. – N 125/126(21 окт.). – С. 1 : фот.
 • Кураса, Е. На Садовой открыли памятник героям Небесной сотни / Е. Кураса // Вечерний Николаев. – 2015. – N 21(21 февр.). – С. 1 : фот.
 • Мамиенко, О. В Николаеве открыли самый большой памятник Небесной сотне / О. Мамиенко // Комсомольская правда в Украине. – 2015. – N 41. – С. 7.
 • Островская, М. Памяти Героев Небесной Сотни : [в николаевском сквере Совета Европы торжественно открыли памятник Героям Небесной Сотни и погибшим украинским военнослужащим] / М. Островская // Южная правда. – 2015. – N 21(21 февр.). – С. 1 : фот.
 • Памятник Небесной Сотне в Николаеве // Южная правда. – 2014. – N 72(26 июня). – С. 1.
 • Памятник “Небесной сотне” // Наш город. – 2014. – N 31(2 июля). – С. 16 : фот.
 • У Миколаєві відкрили пам’ятник Героям Небесної Сотні // Рідне Прибужжя. – 2015. – N 9(26 лют.). – С. 1, 3 : фот.
 • Шаповалова, В. В Николаеве открыли памятник Небесной Сотне / В. Шаповалова // Наш город. – 2015. – N 8(25 февр.). – С. 16 : фот.
 • Шаповалова, В. Памятник “Небесной сотне” почти готов / В. Шаповалова // Наш город. – 2014. – N 57(22 окт.). – С. 3 : фот.

 

Пам’ятник воїнам-інтернаціоналістам, загиблим в Афганістані

   В 1993-у році у парку Перемоги було встановлено пам’ятник воїнам-інтернаціоналістам, загиблим в афганській війні. Тепер цей монумент став традиційним місцем зустрічі в пам’ятні дні для родичів загиблих «афганців» і самих учасників бойових дій.
Автор цього проекту Ю. Стєшин.
    За ініціативою ветеранських організацій воїнів-інтернаціоналістів міста і області, поряд з пам’ятником, 12 вересня 2004 року, відкрилася символічна каплиця з дзвіницею і алея пам’яті, які стали продовженням меморіалу. 17-метрова дзвіниця, яку вінчає купол і позолочений хрест, зведена за проектом архітектора А. Григоренка будівельниками МБУ-139. Освятив цю пам’ятну споруду архієпископ Миколаївський і Вознесенський Питирим.
15 травня 2005 року на честь воїнів-афганців у парку Перемоги відкрито Алею бойової слави, в експозиції якої розмістилася натуральна військова техніка – 5 бойових машин і одна артилерійська система.

Література:

 • Миколаївська область:1937 – 2007: історичний альманах. – Миколаїв: Атол, 2007. – С.41.
  * * *
 • Зайцева, Л. Нет ничего ценнее жизни / Л. Зайцева // Вечерний Николаев. – 2004. –14 сент. – С. 1.
 • Колесник, А. Святое место для всех афганцев / А. Колесник // Вестник Прибужья.–2005 года. – С. 9.
 • Реулець, І. Афган: біль і пам’ять / І. Реулець // Рідне Прибужжя. – 2004. – 2 верес. – С. 2.

Пам’ятник «Скорботний ангел Чорнобиля»

   У квітні 2006 року, до 20-х роковин Чорнобильської катастрофи, на перехресті проспекту Миру і вулиці скульптора Ізмалкова, було встановлено пам’ятний знак на честь подвигу ліквідаторів і ухвалено рішення встановити у сквері Чорнобильців пам’ятник.
26 квітня 2007 року, в день сумних роковин, був відкритий пам’ятник ліквідаторам аварії на Чорнобильській АЕС «Скорботний ангел Чорнобиля».
Автором пам’ятника є заслужений діяч мистецтв України Іван Булавицький. Скульптурна композиція, загальна висота якої – 6,5 метри, скульптура ангела – 3,5 метри, з сірого граніту Янцевського родовища Запорізької області, вагою – 7,5 тонни. Гранітний ангел зі схиленою головою і свічкою в руці тужить про всіх, кого торкнулася Чорнобильська трагедія.

Література:

 • Миколаївська область: 1937 – 2007: історичний альманах. – Миколаїв: Атол, 2007. – С.42.
  * * *
 • Еремина, Е. 20 лет под пеплом Чернобыля / Е. Еремина // Вестник Прибужья. – 2006. – 29 апр. – С. 1.
 • Островская, М. Скорбящий ангел Чернобыля / М. Островская // Южная правда. – 2007. – 28 апр.– С. 3.
 • Скорбящий ангел Чернобыля // Южная правда.– 2007.– 19 апр. – С. 2.
 • Скорбящий ангел Чернобыля // Вестник Прибужья . – 2007. – 19 апр. – С. 1.

Пам’ятник жертвам голодомору 1932 – 1933 рр.

   12 вересня 1993 року в пам’ять про жертви Голодомору на Херсонському шосе встановлений і освячений пам’ятний знак – Хрест. Він був виготовлений з недовговічного матеріалу (дерево).
20 листопада 2003 року відбулося урочисте відкриття реконструйованого пам’ятного знака. Художню частину композиції складають: декоративний «Терновий вінок», меморіальна плита з написом “Пам’яті жителів Миколаївщини, які стали жертвами голодомору в Україні 1932 – 1933 років” і функціонуючі дзвіниці.

Література:

 • Миколаївська область: 1937 – 2007: історичний альманах. – Миколаїв: Атол, 2007. – С. 29.
 • Миколаївщина в новітній історії: 70-річчю утворення Миколаївької області присвячується: навчальний посібник. – Миколаїв: Вид-во ПП Шамрай, 2007. – С. 201.: фото.
  * * *
 • Синявский, В. На Херсонском шоссе воздвигнут мемориал памяти жертв голодомора и политических репрессий / В. Синявский // Николаевские новости. – 2007. – 27 июня. – С. 5.

Архітектурні композиції

   28 липня 2000 року до 20-річчя діяльності Миколаївського глиноземного заводу в Корабельному районі було відкрито дві архітектурні композиції. Перша композиція – шпиль з емблемою заводу (біля в’їзду в Корабельний район), доповнена двома напівкруглими панорамами “МГЗ”, а друга красива архітектурна споруда, що в центрі Богоявленського, відображає розвиток алюмінієвої галузі. На ній розміщено вісім різьблених емблем-логотипів алюмінієвих заводів, які були збудовані в період з 1932 по 1993 рік. Виготовили композиції власними силами умільці ремонтно-механічного цеху, автор – миколаївський художник, в недалекому минулому працівник заводу, художник-оформлювач І. Веснін.

Література:

 • Металургам присвячується // Рідне Прибужжя. – 2000. – 27 липня.
 • Эмблема города корабелов и металлургов // Южная правда. – 2000. – 27 июля.

Пам’ятник жертвам Голокосту

   У грудні 2011 року, з ініціативи товариства єврейської культури в Миколаєві встановлено пам’ятник жертвам Голокосту в пам’ять про майже 10 тисячам миколаївських євреїв, які були розстріляні в місті Миколаєві в період 1941-1942 років. Знак встановлений на місці, де в 1941 році збирали миколаївських євреїв для реєстрації і подальшого перенаправлення на поселення за містом – на перетині Херсонського шосе і Богоявленського проспекту, біля старого єврейського кладовища. Пізніше, в 1942 році, усіх їх розстріляли.

Література

 • Односумов, Е. За то, что говорили на идиш : зверства оккупантов на Николаевщине не знали границ: уничтожены более 105 тысяч мирных жителей и военнопленных / Е. Односумов // Николаевские новости. – 2012. – №5(11 янв.). – С. 7 : фот.
 • Памяти жертв Холокоста : [на перекрестке Октябрьского проспекта и Херсонского шоссе был открыт памятник в честь николаевцев – жертв Холокоста, расстрелянных фашистами] // Вечерний Николаев. – 2011. – №151(29 дек.). – С. 3 : фот.
 • Стриль, Е. В Николаеве открыт памятник десяти тясячам жертв Холокоста / Е. Стриль // Новая николаевская газета. – 2012. – №1(4 янв.). – С. 2 : фот.

 

Меморіальний знак на честь століття миколаївського футболу

   Перший футбольний матч проходив на Адміральській площі в жовтні 1908 року. Миколаївська команда «Зебра» обіграла англійських моряків, давши початок історії великого виду спорту в місті. На честь 100-річчя миколаївського футболу 18 жовтня 2008 року було відкрито пам’ятний знак. Проектант пам’ятника – «Миколаївський Діпромісто», художній керівник проекту – заслужений діяч мистецтв України Віктор Іваницький. Символічно, що пам’ятник побудований на тому ж місці, де раніше стояв знак миколаївському суднобудуванню. Меморіальний знак виконаний з граніту, увінчаний футбольним м’ячем і кубком на вершині. На пам’ятнику викарбувані імена тих людей, які зробили внесок в розвиток миколаївського футболу. У стелу внесені імена тренерів, арбітрів, спортсменів, меценатів а також тих спортсменів, яких вже давно з нами немає, але про їхній внесок у розвиток футболу пам’ятають і шанують. Всі імена на пам’ятнику розміщені в алфавітному порядку, ззаду стели викарбувані пам’ятні дати футбольної історії Миколаєва з 1880 до 1995 року.

Література

 • Мамиенко, О. Николаевский мастер изваял в граните обладателей “Золотых мячей” / О. Мамиенко // Комсомольская правда в Украине. – 2014. – N 115. – С. 19.
 • Синявский, В. Николаевскому футболу поставили памятник / В. Синявский // Николаевские новости. – 2008. – №128(22 окт.). – С. 4.
 • Тонковид, В. Футбол – это народная игра : [николаевскому футболу 100 лет] / В. Тонковид // Вечерний Николаев. – 2008. – №120(21 окт.). – С. 1, 2.
 • Тюрін, А. Матч тривалістю 100 років / А. Тюрін // Рідне Прибужжя. – 2008. – №119(21 жовт.). – С. 1, 4.
 • Уже сто лет в Николаеве играют в футбол // Вестник Прибужья. – 2008. – №43(23 окт.). – С. 16.