Зирянова Валентина Анастасіївна

поетеса, художниця
(Народилася 1937 р.)

Біографічна довідка
Валентина Анастасіївна Зирянова народилася і виросла в болгарському поселенні Тернівка (тепер мікрорайон міста Миколаєва). Закінчила Свердловський горний інститут. Якийсь час працювала на Уралі. Потім повернулася до рідного Миколаєва, працювала в «Машпроекті» за фахом. Від своїх предків успадкувала любов до болгарського народного мистецтва. Вже в зрілому віці почала багато малювати і писати вірші, звертаючись в них до тем старовинного болгарського фольклору.

1989 року на рідному підприємстві «Машпроект» відбулася перша персональна виставка Валентини Зирянової, на якій яскраво прозвучала тема болгарської народної творчості. 2000 року Валентина Анастасіївна відвідала землю своїх предків – Болгарію. 2001 року приймала участь в «Днях болгарської культури», які проходили в м. Бердянськ на Запоріжжі, а 2002 року – у святі болгарської мови в Київському національному університеті культури і мистецтв.

Валентина Зирянова багато і успішно працює, створює твори за болгарськими народними мотивами. Її творчість дає можливість доторкнутися до глибини народного мистецтва. 2003 року персональна виставка Валентини Зирянової, присвячена Дню слов’янської писемності, експонувалася в Миколаївському краєзнавчому музеї.

2007 року виставка робіт Валентини Зирянової «Сквозь призму времени», яка була представлена в Миколаївському обласному художньому музеї ім. В.В. Верещагіна, познайомила глядачів з новою гранню її таланту – художника-графіка. Графічні роботи виконані в техніці гуаші та акварелі. Серед різноманіття жанрів: портрет, пейзаж, натюрморт. Картини, на яких відображено життя і побут рідного болгарського народу, написані правдиво, з великою повагою і любов’ю.

Друге покликання Валентини Анастасіївни – поезія. 2004 року побачила світ її перша збірка віршів «Болгарка» на російській і болгарській мовах, 2007 року – книга-роздум «История болгар глазами художника».

Валентина Анастасіївна Зирянова з радістю зустрічається з молодим поколінням. 2013 року, до Дня слов’янської писемності і культури, в Миколаївському муніципальному колегіумі відкрилася виставка Валентини Зирянової, де були представлені роботи, написані в стилі народного живопису та прочитала свої вірші, в тому числі і болгарською мовою. Творчість художниці є глибоко народною, її картини наповнені любов’ю до рідної землі, землі предків, свого народу і несуть в собі відчуття єдності з батьківщиною і болгарською народною культурою.

У Миколаївській загальноосвітній школі І-ІІ ступенів № 64 Валентина Зирянова поділилась своїми спогадами про історію написання «Пісні Кінбурнської косі». Окрім цікавої розповіді про себе, про свою творчість В. Зирянова ознайомила учнів з виставкою: картинами, вишитими рушниками та неповторними мініатюрами, написаними аквареллю на мушлях.

Література

  • Зырянова, В. А. Память, быт и традиции терновских болгар / В. А. Зырянова. // Історія. Етнографія. Культура. Нові дослідження : VI Миколаївська обласна краєзнавча конференція. – Миколаїв, 2006. – С . 225 -226.
  • Агеев, Ю. “Сквозь призму времени” : [персональная выставка Валентины Зыряновой] / Ю. Агеев // Южная правда. – 2007. – №20(20февр.). – С. 3.
  • Зырянова, В. Киков студен кладенец : [болгарин Кико построил колодец, которому 200 лет] / В. Зырянова // Южная правда. – 2014. – N 144(29 нояб.). – С. 3.
  • Одегова, Л. Из народного колодца : [выставка работ Валентины Зыряновой в Николаевском областном художественном музее им. В. В. Верещагина] / Л. Одегова // Вечерний Николаев. – 2007. – №27(8марта). – С. 5.
  • Цымбалюк, Е. Болгарский акцент : на персональной выставке николаевской художницы Валентины Зыряновой / Е. Цымбалюк // Николаевские новости. – 2007. – №23(21февр.). – С. 8.

Web-ресурси

  • «Возьмёмся крепче за руки, славяне…» Фестивальные хроники [Електронний ресурс] // Всеукраїнський фестиваль національних культур : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://festival-druzba.com.ua/?p=1067, вільний. – Дата останнього доступу : 01.02.2017. – Загол. з екрана.