Богданов Василь Іванович

лікар, поет, літератор, автор знаменитого вірша «Дубинушка»
(1837 – 1886)

Біографічна довідка
Василь Іванович Богданов народився 12 січня 1837 року у м. Лихвин (нині м. Чекалін Російської Федерації) в сім’ї священика. Отримав світську освіту, закінчивши 1855 року Калузьку губернську гімназію. 1861 року закінчив медичний факультет Московського університету. 1862 року переїхав до Петербургу. Спочатку служив у лікарні для чорноробів і в родільні виховного будинку, потім перейшов до морського відомства і протягом двадцяти років працював лікарем на Балтійському флоті : в Кронштадті і Петербурзі. В 1865 – 1867 роках здійснив кругосвітнє плавання.

В. І. Богданов був тісно пов’язаний з газетою «Іскра», в якій вперше виступив як поет. Вірші друкувалися також в «Петербургском листке», журналах «Заноза» и «Осколки», в театральній газеті «Суфлёр». Василь Іванович Богданов – автор знаменитого вірша «Дубинушка», який в переробці Олександра Олександровича Ольхіна став революційною піснею. Йому також належить переклад «Марсельєзи» (1885).

1885 року Василя Івановича було переведено до Миколаєва, в 1-й Чорноморський флотський екіпаж та призначено лікарем у Миколаївський морський госпіталь. В. І. Богданов з 1886 року працював старшим судовим лікарем на кораблях «Віце-адмірал Попов» та «Новгород». Приймав активну участь в діяльності організації морських лікарів. Любив музику, грав на роялі. Написав гімн для учнів жіночого хору м. Миколаєва. Влітку 1886 року стан його здоров’я різко погіршився, запущена хвороба легенів давала про себе знати. Не допомагало і літнє спекотне сонце. У серпні Василь Іванович ліг в свій же госпіталь. А 6 серпня місцева газета «Южанин» зі скорботою повідомила про його смерть, висловила співчуття дружині, Людмилі Олексіївні, і дітям. Сім’я Богданових у 1885 – 1886 роках проживала в центрі Миколаєва, на вул. Адміральській, 25 (нині будинок № 41). Могилу Василя Івановича Богданова на старому міському некрополі не вдається розшукати і нині.

Література

  • Богданов Василий Иванович // Краткая литературная энциклопедия. Том 1. – Москва, 1962. – С. 654.
  • Богданов Василий Иванович // «Русские писатели» : биобиблиографический словарь. Том 1. А – Л. – Николаева. – Москва, 1990. – С. 112-114.
  • Ковалева, О. Ф. Богданов Василий Иванович /  О. Ф. Ковалева // Николаевцы : энцикл. словарь. – Николаев, 1999. – С. 64.

Web-ресурси

  • Богданов Василий Иванович. Стихотворения [Электронный ресурс] // Lib.ru/Классика : [веб-сайт]. – Режим доступа :http://az.lib.ru/b/bogdanow_w_i/text_0030.shtml, свободный. – Дата последнего доступа : 30.01.2017. – Загол. с экрана.
  • Богданов Василий Иванович. Биография. Все стихотворения [Электронный ресурс] // Русская поэзия : [веб-сайт]. – Режим доступа : http://russian-poetry.ru/Poet.php?PoetId=137, свободный. – Дата последнего доступа : 30.01.2017. – Загол. с экрана.