Бібліотека для дітей Березанської ПБ Березанської селищної ради

Історія бібліотеки

    Великий шлях відділяє Березанську бібліотеку від минулого до сьогодення. І якщо фонд бібліотеки починався з 1225 книжок,  сьогодні він налічує більше 13 тисяч друкованої продукції.

     В 2019 році бібліотеці виповниться 70 років. Цей вік поважний, але досить ще молодий. Коли цього віку досягає людина, це більша частина життя позаду. Коли ж такий ювілей відзначає бібліотека, це – час підведення підсумків і час роздумів про майбутнє.

     Все почалось у минулому столітті… 1949 року в будинку по вулиці Леніна,14 новостворена дитяча бібліотека, яка займала лише дві маленькі кімнатки, прийняла перших відвідувачів. Першою її завідувачкою була Лосятинська Н. М., на той час бібліотека мала два працівники.
     Відтоді сплинуло багато часу. Змінювався колектив і змінювалася сама бібліотека. Із 1968 року бібліотеку очолила Заварикіна Валентина Іванівна, вона працювала на цій посаді до 1992 року. Валентина Іванівна – ветеран бібліотечної справи, вона працювала в бібліотеці з 1959 року: спочатку бібліотекарем, а потім завідує бібліотекою. За її плечима багатолітній досвід, авторитет, повага з боку читачів. За вагомий внесок у розвиток бібліотечної справи, сумлінну працю вона неодноразово нагороджувалась почесними грамотами районного відділу культури і обласного управління культури.
     З плином часу невпинно вносились корективи у життя. 1978 року всі сільські бібліотеки Березанського району об’єднались у централізовану бібліотечну систему (ЦБС). Бібліотека міняла свою адресу, переходячи з одного приміщення в інше декілька разів. В 1992 році в житті бібліотеки відбулась знаменна подія: бібліотека отримала нове, спеціально побудоване приміщення, що відкрило нові можливості для її розвитку. Змінилася структура бібліотеки. Відкриваються два відділи обслуговування: дошкільників та учнів 1-4 класів (абонемент, читальна зала, ігрова кімната) і відділ обслуговування учнів 5-9 класів (абонемент, читальна зала).

    Переживаючи тяжку фінансову скруту 90-х років, коли фонд бібліотеки поповнювався дуже слабо, працівники бібліотеки, люди високопрофесіональні, розуміли, що в таких умовах важливо не втратити читачів, зацікавити їх, задовольнити їх запити. Проводячи масові заходи щодо пропаганди книги, бібліотекарі звертаються до нових ідей, нестандартних рішень.
    Сучасний колектив бібліотеки зберігає й примножує традиції, закладені попередниками. Книгозбірня, як спадкоємниця традицій багатовікового досвіду вміло поєднує в собі функції освітнього, науково-дослідного і культурного центру…  Сьогодні бібліотека – справжній центр роботи з дітьми.

    Більше 30 років працює в бібліотеці завідуюча сектором обслуговування Спаська Антоніна Вікторівна – людина, віддана своїй справі, прекрасний спеціаліст, високоосвічений професіонал, приклад організованості і порядку.

    Кожну дитину, що переступає поріг бібліотеки, зустрічає з любов’ю і відкритим серцем бібліотекар Голокоз Алла Пилипівна, яка працює в бібліотеці з 2017 року.

     Колектив бібліотеки неодноразово брав участь в обласних семінарах та конкурсах.

   За вагомий внесок у розвиток бібліотечної справи, сумлінну працю працівники районної бібліотеки для дітей  неодноразово нагороджувалась грамотами та подяками Березанської районної державної адміністрації, Березанської районної ради  та відділу культури, молоді та спорту Березанської районної державної адміністрації.

Сьогодні стратегічним напрямом діяльності Березанської районної бібліотеки залишається робота в реалізації місії РДБ, визначеної та прийнятої колективом.

Місія бібліотеки

      Використовуючи всі ресурси, надати кожній дитині вільний доступ до книги та інформації, створити оптимальні умови для культурного, інтелектуального та духовного розвитку, задоволення освітніх, комунікативних та інформаційних потреб дітей, залучення їх до суспільної культури та знань через читання.

Основні пріоритетні напрямки діяльності бібліотеки

  • створення умов для творчого, інтелектуального, духовного розвитку дітей у вільний від навчання час;
  • задоволення освітніх потреб школярів, допомога в оволодінні навчальними програмами;
  • відродження інтересу до книги та читання як однієї з найважливіших цінностей духовного розвитку підростаючого покоління;
  • підсилення ролі бібліотеки у соціальній інфраструктурі району, що стала інформаційно – дозвіллєвим центром, який допоможе дитині та її родині заповнити своє дозвілля та ліквідувати інформаційний вакуум;
  • постійний пошук нових форм і методів роботи, що відповідають особливостям нашого часу з урахуванням соціально – економічного розвитку суспільства;
  • пропаганда та поширення соціально значущих знань (екологія, право, патріотичне виховання).

Ресурсна база

      Читачі бібліотеки мають можливість користуватися відкритим доступом до книжкових полиць, на яких широко представлені шедеври світової і вітчизняної класики, твори сучасних авторів, видання історичного та пригодницького жанрів, детективи, фантастика, а також науково-популярна література з різних галузей знань. Бібліотечний фонд РДБ на сьогоднішній день налічує 13215 примірників друкованої продукції.

    До уваги користувачів  цілий комплект періодичних видань.

    Газети: Березань, Дитяча газета, Задавака.

     Журнали: Смайлик, Пізнайко від 6, Моє хобі, Киця, Карамельки, В гостях у казки, Івасик Телесик, Юная леди, Чарівна принцеса, Однокласник, Куля, Веселий журнал Кенгуру, Барбі.

 

Каталоги і картотеки бібліотеки

 

Довідково-бібліографічний апарат бібліотеки складається з системи каталогів та картотек, які допомагають читачам швидко підібрати літературу за темами.

 До послуг читачів:

  • генеральний службовий алфавітний каталог
  • систематичний каталог для учнів 8-9 років
  • систематичний каталог для учнів 10-12 років
  • систематичний каталог для учнів 12-15 років
  • систематичний каталог для організаторів дитячого читання 
  • алфавітний каталог діафільмів
  • алфавітно-предметний покажчик
  • систематична картотека статей
  • краєзнавча картотека
  • картотека сценаріїв свят, розробок масових заходів
  • картотека персоналій «Біографії письменників».

До послуг користувачів

Сектор організації дозвілля та бібліотечного обслуговування дітей

Обслуговування дошкільників та учнів 1-4 класів
    З цього сектору починається знайомство дитини з бібліотекою та зі світом дитячої літератури. Маленького читача чекають казкові герої, неймовірні пригоди, цікаві подорожі, відповіді на тисячі «Чому?», таємниці Землі та Космосу, світ рослин, тварин, природних явищ…

    В секторі представлено велику кількість різних за темами і жанрами видань. Вільний доступ до книжок створює всі умови для самостійного пошуку книги маленьким читачем. Багато цікавого інформаційного матеріалу містять яскраво оформлені книжкові виставки,  які демонструють кращі твори дитячої світової літератури, багато цікавих за змістом яскравих журналів. Маленькі читачі можуть позмагатися у літературних вікторинах, іграх, конкурсах, помандрувати екологічними стежками, дізнатися про свої права, подивитись цікавий мультфільм, розмістившись на м’яких безкаркасних кріслах-мішках можна просто добре відпочити та пограти в ігри.

Обслуговування учнів 5-9 класів

   Саме в цьому секторі юні користувачі навчаються орієнтуватися в масиві інформації, вибирати літературу, потрібну для навчання, аналізують її.
    Читачами цього сектору можуть бути учні 5-9 кл., організатори дитячого читання та всі бажаючі. Бібліотекар організовує для своїх читачів виставки нових надходжень, відкриті перегляди літератури тощо.

     Велика та простора зала зустрічає своїх читачів вернісажем книжкових виставок різноманітної тематики: краєзнавчих, пізнавальних та розважальних, інформаційних. У секторі широко представлений фонд довідкових видань: енциклопедії (універсальні та галузеві), словники, довідники; широкий вибір періодичних видань, що допоможуть знайти відповіді на найрізноманітніші запитання. Читачі можуть взяти участь у різноманітних заходах бібліотеки, подивитись цікавий фільм чи відеофільм, гарно провести свій вільний час, поспілкуватися з ровесниками, цікавими людьми, взяти участь у різноманітних конкурсах та вікторинах.

         У цьому секторі користувачі можуть стати учасниками подорожей по сайтах, оволодіти найновішою інформацією або навчитися основам комп’ютерної грамотності, швидко підготувати реферат, отримати будь-яку інформацію по каналах Інтернету, вступити в електронне листування з друзями, пограти в комп’ютерні ігри, здійснити подорож по віртуальному світу.

 

English Club

Зазвичай  після напруженого робочого тижня   хочеться відпочити та розслабитися. Чому б це не зробити з користю та у приємному товаристві? На базі Березанської  районної бібліотеки для дітей відкрився  розмовний клуб англійської мови English Club для дітей 7-9 років. Заняття відбуваються у затишній домашній атмосфері – діти комфортно відпочивають та водночас   посилюють свій лексичний запас англійської мови. Наш клуб розрахований на тих, у кого є бажання і потреба розвинути та удосконалити розмовну мову, навчитися вільно висловлювати думки на різноманітні теми.

Вивчення англійської мови може бути дійсно простим і цікавим заняттям. І з радістю щодня спілкуватися англійською, проводячи час у приємній атмосфері в колі своїх знайомих та друзів, насолоджуючись компанією?

У нашому  English Club неможливе стає можливим!

  Навчання дітей проходить в цікавій ігровій формі, під час яких діти з легкістю запам’ятовують слова і вирази. Діти сприймають інформацію краще завдяки простим діалогам, іграм за віком, іграшкам та посібникам, які розвивають у дітей тактильні відчуття. Вони не просто говорять, а розуміють, про що говорять.

Це дуже весело, захоплююче, результативно, а головне – корисно. Використовуючи навчальні матеріали дітки залучаються до процесу спілкування, при цьому стимулюється знання англійських слів, щоб висловити свої побажання.

Програма навчання дітей англійської мови в англійському креативному клубі  English Club  включає  розучування діалогів на захоплюючі теми, підібрані за віком. Сюди включаються традиційні дитячі англійські пісеньки і віршики. Навчальний процес в нашому клубі – це не нудні одноманітні уроки англійської мови, а ціла захоплююча подорож.

Головне гасло  English Club  – насолоджуйтесь процесом навчання, слухайте, читайте, говоріть, грайте, спілкуйтесь англійською, зробіть її частинкою вашого життя!

Центр раннього розвитку дитини «Веселка»

Центр раннього розвитку дитини  «Веселка» розрахований на дітей у віці 4-6 років. В центрі вже діють три групи. Заняття проходять у такому форматі, щоб діти, не стомлюючись, гармонійно розвивались, знайомились з навколишнім світом, засвоювали елементарні навички з письма і математичні поняття та поповнювали словниковий запас.

В  Центрі раннього розвитку дитини «Веселка» також можна вивчати англійську мову. Викладач Швайка Лариса Володимирівна поєднує  вивчення іноземної мови з розвитком уваги та пам’яті, а також допомагає розвити логічне мислення. Заняття проводяться у живій атмосфері, задля того, щоб кожна дитина комфортно почувала себе на уроці. Вивчення іноземної мови проходить в маленькій групі із доброзичливою атмосферою. В навчальному процесі використовуються іграшки, відео, перегляд мультфільмів.

Поруч з навчанням у  Центрі «Веселка» велика увага приділяється фізичному розвитку особистості. Всі заняття з дітьми проходять у постійному русі – це танцювальні хвилинки і фізкультурні паузи, ігри на природі і веселі перегони. Всі діти просто в захваті від занять, і чекають  кожної нової суботи, щоб зустрітися зі своїми друзями та пізнати багато цікавого та корисного.         

На сьогоднішній день  Центр раннього розвитку дитини «Веселка» пропонує заняття :

  • з розвитку мовлення, дрібної моторики, мислення, малювання, інше.
  • вивчення курсу англійської мови
  • розважальні заходи: вікторини, конкурси, дитячі ранки.

Дитячий центр розвитку   пропонує різноманітні позитивно емоційно насичені заняття для малюків, протягом яких малюк має можливість поспівати   потанцювати, помалювати та пограти в рухливі та розвиваючі ігри. Найголовніший аспект – це  гра, ігрова діяльність на заняттях.

Комплексні програми

 

     Сьогодні бібліотека працює над реалізацію розроблених нею цільових комплексних програм:

  • «Мої перші кроки в бібліотеці» 
  • «Край мій рідний – Березанщина»

     Щорічно дитяча бібліотека проводить різноманітні акції та конкурси, до яких може приєднатися будь-яка дитина.

     До юних книголюбів щорічно приходить традиційне свято – Всеукраїнський тиждень дитячого читання. З ним пов’язана радість творчості та серйозна розмова про книги, відкриття нових імен у дитячій літературі, зустрічі з героями улюблених творів. До участі у святі книги залучаються найактивніші читачі.
    Кожний день цього тижня особливий, не схожий на інші. Позмагатися з веселими та кмітливими, спробувати себе під час літературного конкурсу, стати переможцем турніру чи вікторини зможе кожен.

Постійно розвиваються партнерські стосунки бібліотеки з різними установами і організаціями з метою розширення сфер впливу, піднесення іміджу сучасної бібліотеки, ефективності бібліотечних акцій та масових заходів.

                                                           Партнери бібліотеки

      Районний відділ освіти, відділ «Березанське бюро правової допомоги» Першого миколаївського місцевого центру з надання БВПД, районний краєзнавчий музей, відділ екологічної освіти Регіонального ландшафтного парку «Тилігульський», районний відділ у справах сім’ї та молоді, Будинок культури, Березанський ЗЗСО, Будинок творчості школярів, народний колектив «Свічадо», газета «Березань», дитячий садок «Сонечко».

     Введення в практику роботи бібліотеки новітніх інформаційних технологій суттєво удосконалили видавничу діяльність бібліотеки. Орієнтуватися в безмежному інформаційному просторі допомагають рекомендаційні та інформаційні бібліографічні посібники, буклети, пам’ятки, методико-бібліографічні рекомендації, корисні поради.

        Одним із важливих напрямків діяльності бібліотеки залишається краєзнавство. Історію рідного селища учні  Березанського ЗЗСО не тільки вивчають по підручниках та у спеціальній краєзнавчій літературі, а можуть поглибити свої знання в бібліотеці. 

     Краєзнавча програма «Край наш рідний – Березанщина» працює в бібліотеці вже не першій рік.

Справжньою школою формування національної свідомості дітей, патріотичних почуттів, розвитку допитливості стали зустрічі з директором краєзнавчого музею.

Розширенню знань про рідний край, особливо у старшокласників, сприяють комплексні форми популяризації – краєзнавчі тижні географії, під час яких проходять електронні презентації краєзнавчих книг, перегляд відеофільмів, презентації краєзнавчих інформаційно-бібліографічних покажчиків та путівників, підготовлених бібліотекою, перегляди книг, знайомство та перегляди робіт місцевих художників.

               Районна бібліотека для дітей продовжує  свою роботу з національно-патріотичного виховання. Для дітей проводяться різні тематичні заходи, присвячені історичному минулому нашого народу з метою формування національної свідомості, патріотичних почуттів та усвідомлення актуальності цих  понять в нашому житті – це історичні години, вшанування пам’яті, історичні пазли, години реквієму та ін.

            Одним із напрямків роботи Центральної дитячої бібліотеки є ознайомлення дітей з бібліотечно-бібліографічною пошуковою системою, навчання самостійному пошуку потрібної інформації. Роботі з виховання культури читання була присвячена серія бібліотечних уроків, які проводяться разом зі шкільною бібліотекою: «Диво, ім’я якому – книга», «Бібліотека – дім твоїх друзів», «Мандрівка книжковим містом», «Бережи книгу, вона відкриває світ», організовуються постійні стенди: «Бережи книгу», «Ти не забув повернути книгу до бібліотеки?», проводилась екскурсія по бібліотеці для першокласників, де діє гурток: «Книжкова лікарня».

     З 1976 року в бібліотеці функціонує читацький театр книги «Буратіно». У репертуарі театру багато різноманітних вистав, які мають важливе виховне значення. В доробку театру є також бібліотечні уроки «Перший день у бібліотеці», «Як Мальвіна Буратіно книгу берегти навчала»; уроки з правового виховання «Знай свої права, або Пригоди Буратіно на новий лад», «Святий Миколай іде – Різдво веде!» та ін.

     Березанська ЦБС бере активну участь у конкурсах і намагається зробити для читачів усе, для того, щоб у них не згасло бажання пізнавати світ через книгу, щоб читання стало їх найулюбленішим заняттям. Попереду в бібліотеки багато хороших, цікавих справ, здатних перетворити бібліотеку в сучасний інформаційний центр.

                                                                 Фотогалерея