Що таке Жива бібліотека?

Що таке Жива бібліотека?

   Жива Бібліотека – це можливість дізнатися більше про людей, які оточують нас.

   Жива Бібліотека – це інтерактивний захід, що надає людський вимір ідеї полікультурності, оскільки сприяє початку спілкування між людьми, які походять з різних соціально-етнічних контекстів.

  Жива Бібліотека – це модель, в якій «книжками бібліотеки» є люди з різних соціальних або етнічних середовищ, а «читачами» Книжок є учні середніх шкіл або студенти вищих навчальних закладів.

    Жива Бібліотека працює так само, як звичайна бібліотека: “читачі” приходять заповнюють читацький формуляр, вибирають книгу і читають її певний час. Потім повертають книгу до бібліотеки і, якщо хочуть, беруть іншу. Різниця тільки в тому, що книги Живої Бібліотеки – живі люди, а читання – це розмови.

    В основі Живої бібліотеки лежить ідея, що треба дати шанс зустрітися тим людям, які в звичайному житті не мають шансу поговорити один з одним. Це підвищує розуміння між людьми і допомагає боротися із забобонами і стереотипами.

 

Діючі особи Живої бібліотеки
 

Бібліотекарі – організатори Живої бібліотеки, у тому числі Старший Бібліотекар, Помічники Бібліотекаря, Словники та волонтери.

Старший Бібліотекар – людина, яка представляє Живу бібліотеку та сприяє процесу її функціонування.

Помічник Бібліотекаря – людина, яка відповідає за організаційні питання під час заходу.

Словник – людина, яка володіє іноземними мовами та в разі необхідності може надавати послуги перекладу під час проведення заходу.

Книжки – люди різного походження, запрошені до участі в Живій бібліотеці для того, щоб розповісти свої історії групам Читачів.

Читачі – учні шкіл або студенти вищих навчальних закладів, запрошені для спілкування з Книжками та участі в Живій бібліотеці.

 

Типологія Живої бібліотеки

    – Стандартом вважається «літній варіант» – на відкритому просторі (Спілкування «книг» і «читачів» може відбуватися на лавках парку, а коли «читачів» стане надто багато і всім місця не вистачить, бесіда може перейти просто на траву).

    – У холодну пору року доречний «зимовий варіант» – в приміщенні (рекомендуємо обережно вибирати закрите приміщення для розміщення Живої бібліотеки – воно не має бути темним і закупореним. Ідеально провести захід в стандартній бібліотеці або інших молодіжних культурно-суспільних місцях).

    – Можливі і інші типи Живої бібліотеки. Наприклад, мобільний. В цьому випадку постійні «книги» переїжджають з міста в місто, де їх «читають» місцеві «читачі». Цей варіант особливо ефективний при проведенні Живих бібліотек в невеликих містах, жителі яких можуть не зважитися стати «книгою» і обнародувати конфіденційну інформацію про себе.

    – Ще один тип Живої бібліотеки – онлайновий. Він передбачає віртуальне «читання»: «книга» і «читач» спілкуються в чаті або на блогах.

 

Критерії відбору «книг»

    Далеко не всяка людина, навіть якщо вона мила і товариська, може стати «книгою».

    По-перше, вона має бути справжньою, тобто ділитися власним досвідом, власними знаннями.

    По-друге, щоб стати «книгою», кандидат повинен:

 • бути зрілою і відповідальною особою, що має бажання розповідати стороннім людям про свій статус і досвід об’єктивно і, інколи, критично;
 • чітко розуміти сенс назви «книги», яким він може стати;
 • бути готовим відповідати на некоректні питання, не хвилюватися із цього приводу і уміти спокійно пояснити свою точку зору;
 • бути готовим знов і знов відповідати на одні і ті ж питання;
 • цінувати власні погляди і уміти вчасно сказати: «Стоп!» або «Я не відповідатиму!» у відповідь на грубі, нетактовні питання;
 • бути готовим завершити бесіду, якщо відчує дискомфорт або небезпеку;
 • готовий НЕ СТАТИ «бестселером» (не виключено, що дану «книгу» захочуть узяти всього декілька «читачів») і розумітиме, що це ніяк не пов’язано з оцінкою його особистих якостей;
 • бути готовим взяти участь в заході, призначеному на конкретний день; жити в тому місті, де проводиться Жива бібліотека (якщо у вашому проекті немає засобів на компенсацію проїзду учасників з іншого міста).

 

Правила Живої бібліотеки

 1. «Книгу» можуть взяти «читачі», які зареєстровані.
 2. Зареєстрованим «читачам» послуги Живої бібліотеки надаються безкоштовно.
 3. Якщо «книга» «написана» мовою, якою Ви не володієте, Жива бібліотека надасть Вам «словник».
 4. Кожну «книгу» можна узяти «почитати» всього один раз.
 5. Якщо «книгу», яку Ви хочете «прочитати», вже узяв інший «читач», Ви можете зарезервувати її для себе на пізніший час або вибрати іншу.
 6. «Книгу» можна «читати» не більше 30 хвилин. Час «читання» може бути продовжений (лише з попередньої згоди) за умови, що дану «книгу» не замовив хтось інший.
 7. «Читач» згоден з тим, що «книга» може достроково завершити розмову у випадку, якщо «читач» погано поводиться з нею або ображає її.

    Жива бібліотека є ефективним інструментом у наданні можливості вразливим групам розповісти про себе іншим людям, причому без допомоги посередників, бюджет, необхідний для реалізації проекту, невеликий. Живу бібліотеку краще проводити як один з компонентів якогось проекту. Ефективність Живої бібліотеки залежить від регулярності її проведення. Жива бібліотека показує суспільству об’єктивну реальність.

Більш детально за цією адресою: http://humanlibrary.ru/about/metodicheskie-materialyi/#.TtX2btnZdnM